Hlavní obsah
Internet, technologie a elektronika

Jeden prsten vládne všem? Oura ring po dvou letech používání

Foto: Halflink (chatGPT)

Co bych byl za hobita, kdybych neměl prsten. Magické na něm je, co všechno umí a ve srovnání s konkurencí se dá říct, že také vládne všem.

Článek

Seznámení

Oura Ring jsem zaznamenal před lety v médiích, tuším že to byla jejich kickstarterová kampaň. Tenkrát jsem ale usoudil, že s mým sportovním nasazením jde o jednu z věcí, které si můžu opravdu odpustit. Do té doby jsem používal jen chytré hodinky. Po úvodním omylu s běžeckými Garminy (neběhám) jsem zkusil Galaxy Watch, které už mi byly stylem využití blíže, ale i tak jsem je často zapomínal zapnout a většinu času sloužily jen jako ukazatel času.

Nebyl bych to ale já, abych sám sebe nepřesvědčil, že je škoda nevyužít akce a vyměnit je za novější model, tentokrát s LTE. Ten mám už asi dva roky a možnost propojení s telefonem dala chytrým hodinkám v mých očích konečně smysl. Že se mi všichni dovolají, když nechám doma telefon, je pro mě ta jedna funkce, kvůli které je mám a doporučuji.

Hodinky ale mají drobný problém. Výrobci u běžného typu hodinek (Galaxy Watch nebo Apple Watch) tak nějak počítají s každodenním nabíjením. To mi přišlo ideální přes noc, jenže tím se připravíte o možnost sledování spánku. Navíc dodávaný silikonový řemínek je sice příjemný, ale po výměně za milánský tah, nebo kůži, to není na noc to pravé ořechové.

Prstýnek jsem pak viděl u dvou kolegů v práci. Pěli chválu na jeho týdenní výdrž a přesná měření s nadstavbou v podobě výkladu dat v aplikaci, díky které se údajně dozvídali i tři dny dopředu, že budou nemocní. Neodolal jsem.

Pořízení

Oura Ring se tenkrát dal (a zdá se mi, že je to tak dodnes) koupit jen od výrobce. Do Čech zasílá bez potíží, jen to chce rozumět anglicky. Určitě doporučuji využít možnost si objednat sadu maket pro odzkoušení velikosti. Nejde totiž jen o samotné změření prstu. Ten jednak může být ráno objemnější než večer, ale hlavně je prstýnek proti běžnému snubáku trochu širší a vedlejšími prsty ho tak cítíte. A to může být po dni otravnější, než se při prostém zkoušení zdá. Ještě navíc je pak pro nejlepší výsledky doporučován k nošení ukazováček levé ruky, a když se pro něj rozhodnete, přimáčkne vám prstýnek k prstu vše, co mezi palec a ukazovák uchopíte – na prsteníčku by to nebylo tak časté.

Pořizovací cena byla tehdy (09/2022) 314 EUR a k tomu dalších 15 EUR za dopravu. Pokud někdo z Vašich známých Ouru má, určitě si mu řekněte o slevový kód, který se majitelům často v aplikaci nabízí. Nezřídka i s výhodami pro ně. V mém případě to bylo sympatických 50 EUR dolů. Prstýnek mě tedy vyšel na 7 tisíc korun.

V nabídce jsou dvě základní barevná provedení – ocelově stříbrná a černá. Za příplatek pak jsou další možnosti včetně zlata, nebo „stealth“ černé. Zvolil jsem stříbrnou variantu s ohledem na snubák z bílého zlata. Barva se s ním ale stejně ve výsledku dost lišila, takže jsem pak litoval. Černá by se lišila přiznaně a navíc jde o nositelnou techniku, nikoliv o šperk, takže proč nejít do nešperkové barvy.

Nadšení

První měsíce používání se dají shrnout právě tímto slovem, nadšení. Tehdy nová, třetí generace prstýnku dostala v tu dobu update, který odemkl senzory pro sledování okysličení krve. To výrazně zkrátilo dobu výdrže (z týdne na cca 4 dny), ale přineslo to bohatší reporty o zdraví, kondici a také se přes tento ukazatel dá odhalit spánková apnoe.

Měření spánku bylo dokonale přesné. Ve srovnání s hodinkami, které mi obvykle tvrdily, že jsem spal podstatně více, než jsem spal a zpravidla nepoznaly rozdíl mezi spal a ležel, byla data o spánku najednou jako ze spánkové laboratoře.

Daty se vůbec můžete – a první měsíce budete – různě proklikávat a studovat je. Díky tomu třeba zjistíte, že sklenička alkoholu na spaní se na kvalitě Vašeho spánku podepíše úplně opačně, než proč jste ji pili. Když označíte na denní ose nějakou značku (sport, alkohol, deprese…) dostane se Vám tipu, že např. 90% uživatelů, kteří také těsně před spaním cvičí, mají o 5% slabší spánek.

Stěžejní jsou u prstýnku tři skóre – spánek, aktivita a kondice. Na škále do 100 hodnotí kvalitu spánku, úroveň aktivity a nejraději mám tu poslední – ta vyhodnotí, jak jsem spal, jak jsem zdravý a jaké mám předpoklady pro ten den. Mám se šetřit, protože mám kritický den, nebo vyhraji turnaj v judu?

Obdiv pak vyvolává všechna ta technika v malém těle. Sledování pohybu, okysličení krve, tepu a teploty a práce se sebranými daty. Zajímavostí je, že třeba teploměr není vůbec přesný, ale díky pravidelnému měření a výpočtům, které jeho nepřesnost berou v potaz je naprosto precizní v měření rozdílů teplot. Tělesná teplota se tak začne zobrazovat až po pár týdnech, když prstýnek uživatele pozná a od té chvíle zobrazuje přesné hodnoty.

Fáze „manželství po letech“

Každé nadšení živené objevováním jednou skončí a u Oura Ringu toto období rámuje obchodní model, kdy vám vyprší půlroční období zdrarma a začínáte za využívání aplikace platit. Není to povinné, ale bez placeného účtu se v aplikaci zobrazují jen tři základní skóre – bez možnosti zobrazit si detaily. To z měření a sledování odebere všechnu zábavu. Předplatné stojí 6 EUR měsíčně, což mi nepřišlo tolik, abych to neplatil. Na druhou stranu mě štval ten princip, že si koupím zařízení se senzory, ale k datům z nich se dostanu jen za měsíční platbu. Byť to jsou data v rozsahu, o kterém si zdravotní aplikace Applu a Samsungu můžou nechat zdát. Kdyby byl k dispozici model pronájmu / operativního leasingu, kde bych měl za 20 EUR měsíčně prstýnek i data, přišlo by mi to snesitelnější. Částku za placené členství (tak Oura předplatné nazývá) bych každopádně doporučoval přičíst k pořizovací ceně. Dělá to zhruba 1800 korun ročně, takže za čtyři roky zaplatíte další prstýnek.

Po měsících používání a kontrolování všeho jsem dospěl k tomu, že mi prstýnek vědecky změří něco, co už stejně vím. Že jsem nespal dost dlouho poznám, jen jsem k tomu teď dostal číslovku 78 – nepouštěj se dnes do větších akcí! Že na mě něco leze sice zdravotní data ukazují (změní se variabilita srdečního rytmu), takže to prstýnek pozná tři dny před vypuknutím příznaků – ale zhruba ve stejnou dobu to už vím taky, že se o mě něco pokouší.

Určitě ale budou lidé, kteří z Oura appky dostanou víc, než já. Třeba ženy, kterým s využitím dat o tělesné teplotě může ukazovat cyklus, což se může hodit kdykoliv – ale hlavně při plánování početí (nebo plánování nepočetí). Dále můžou benefitovat sportovci, klidně amatérští, kteří ale trénují systematicky. Pro sportovce jsou ale dostupná i další skvěle fungující zařízení – hodinky od Garminu jsou podporou sportu a rekonvalescence pověstné.

Testování zákaznické podpory

Po roce a půl se mi výrazně zkrátila výdrž baterie. Více mi ale vadilo, že to nebylo plynulé zkracování výdrže dané stárnutím, ale bylo to skokové. Aplikace ukazovala nadsazené hodnoty a nedalo se pak spolehnout na to, jestli 30 % vydrží do rána, nebo prstýnek v noci klekne.

Obrátil jsem se na zákaznickou podporu a ta mi poradila provést tři cykly nabíjení, kdy nabiji do plna a znovu budu nabíjet až s téměř vybitou baterií. Jinak je oficiální doporučení nabíjet průběžně ve volných chvílích – bateriím obecně svědčí (neplatí pro všechny typy) nebýt úplně nabité, ani úplně vybité. Zároveň jsem v aplikaci měl provést při každém z těchto tří nabíjecích cyklech zálohu dat, která pak mohla podpora analyzovat. Baterii to trochu oživilo a podpora neshledala větší než standardní opotřebení. Pro jistotu jsem se ještě zeptal, v jakém případě bych se na ně měl znovu obrátit. Sdělili mi, že by považovali výrobek za vadný, kdyby nevydržel tři dny.

Situace se brzy opakovala. Zatímco s kratší výdrží jsem časem počítal, nepředvídatelnost baterie ukazovala na nějakou chybu. Znovu jsem se tedy obrátil na podporu, absolvoval tři nabíjecí cykly s odesláním dat a byl opět ubezpečen, že jsou naměřené hodnoty v pořádku. Nenechal jsem se odbýt a upozornil je na to, že si nestěžuji na výdrž jako takovou, ale na to, že 30 % je daleko od 24 hodin výdrže, které by měl prstýnek ještě vydržet.

Projevil se ve mně profík ostřílený roky tiketového ping-pongu se zákazníky a smečoval jsem rozporem ve vyjádřeních podpory. Operátor uznal, že je chování podezřelé, předal mou reklamaci nadřízenému a do pár dnů jsem měl v mailu informaci o odeslání nového prstýnku.

Náhradní prsten v případě uznané reklamace dostanete bez nabíječky i bez možnosti změnit velikost nebo barvu. Starý prstýnek nemusíte nikam posílat, naopak Vás vybídnou k darování v rodině. Mimo domácnost to moc smysl nedává, s ohledem na jednu nabíječku. Nový jsem pak ještě chvíli nosil, ale využil jsem po pár měsících toho, že nejevil stopy nošení a prodal ho.

Jeden prsten vládne všem, ale není pro všechny

Oura mě jako hračičku doslova nadchla a nebýt cenové politiky, určitě bych prsten nadšeně doporučoval i dnes, kdy už ho sám nenosím. Po pravdě nebýt toho předplatného, asi bych ho nosil dodnes. I když se mi prstýnek moc líbil a bez ranní kontroly spánku jsem s ním nezačínal den, dnes mi vůbec nechybí.

Oura ring bych doporučil sportovcům a lidem, kteří potřebují sledovat své zdraví a kondici. Pokud vám jde jen o rámcové sledování, stejnou roli zastoupí chytré hodinky a navíc Vám dají notifikace, handsfree a další funkce.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz