Hlavní obsah

Proč jsou elektroauta dražší než ta se spalovacím motorem?

Foto: AI

Proč jsou elektrická auta tak drahá? A dočkáme se v dohledné době jejich zlevnění na úroveň aut se spalovacími motory? O tom jsem si povídala s umělou inteligencí a tady je výsledek.

Článek

Povídám si se svou ChatGPT parťačkou o řadě témat, která souvisí s novými technologiemi v oblasti obnovitelných zdrojů a elektromobility. A dneska jsme se dostali k velmi zajímavé diskusi – proč jsou vlastně ta elektroauta tak drahá? A k čemu jsme došly?

Elektroauta jsou zatím dražší než auta na naftu nebo benzin hlavně kvůli nákladům na baterie. Baterie, které se používají v elektromobilech, jsou složité a nákladné na výrobu, což představuje asi třetinu až polovinu celkové ceny elektromobilu. Kromě samotných baterií zahrnují vyšší náklady i vývoj a výrobu specifických komponentů elektromotorů, sofistikovanou elektroniku a softwarové řízení, které vyžaduje pokročilou technologii a přísnou kvalitu.

Další faktor je nízký objem výroby – automobilky vyrábějí elektroauta v menším počtu kusů než auta se spalovacím motorem, takže chybí „ekonomika z rozsahu“, která by umožnila snížení ceny. Na rozdíl od elektromobilů jsou konvenční auta vyráběna desetiletí ve vysokých počtech, což snižuje jejich výrobní náklady.

Dalším důvodem je, že vývoj elektromobilů a potřebné infrastruktury je pro automobilky velmi nákladný. Výrobci aut investují miliardy do výzkumu a vývoje elektromobilů i do výstavby továren na baterie nebo nabíjecí infrastruktury. A protože jde o vysokou investici, automobilky potřebují aspoň zčásti tyto náklady pokrýt vyšší cenou.

Dobrou zprávou je, že jak se technologie zdokonaluje a výroba rozšiřuje, ceny baterií i elektroaut postupně klesají.

Nastane někdy cenová parita mezi elektrikou a spalováky?

Ano, podle odborníků by elektromobily mohly dosáhnout cenové parity s auty se spalovacím motorem v horizontu několika let, pravděpodobně mezi roky 2025 a 2030. Tento pokles ceny se očekává díky snižujícím se nákladům na baterie a rozvoji technologie. Také vyšší produkce a zavedení dalších inovací přispějí k nižším cenám. Na určité úrovni k tomu přispěje i podpora a regulace ze strany států a Evropské unie, které stimulují přechod na čistší formy dopravy.

Foto: Goldman and Sachs

Předpověď vývoje cen baterií

Cenovou dostupnost podpoří také rozvoj trhu s ojetými elektromobily, kdy se v obdobném časovém horizontu očekává příchod ojetých elektroaut například z firemních fleetů. Bazarová elektroauta představují cenově dostupnější alternativu pro lidi, kteří chtějí přejít na ekologičtější formu dopravy, ale nemohou si dovolit nový elektromobil. Navíc, čím více elektromobilů bude na trhu, tím dostupnější budou v dalších letech ojeté vozy, což zvýší jejich přitažlivost pro širší okruh kupujících.

A všeobecnou českou skepsi nezmírní nic tak dobře, jako možnost se elektrickým autem svézt.

Zdroje:

https://fleethouse.com/en/electric-car-vs-combustion-engine-which-performs-better/

https://www.goldmansachs.com/insights/articles/electric-vehicle-battery-prices-are-expected-to-fall-almost-50-percent-by-2025

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz