Hlavní obsah
Právo a státní správa

Zaměstnanecké akcie jsou tady. Česko konečně dohání startupovou Evropu

Foto: Hana Hajnová

Návštěva v technologické firmě Kolibrik.net ve Žďáru nad Sázavou

To, co bylo ještě před pár lety v Česku jen snem startupové komunity, se teď stává realitou.

Článek

Zaměstnanecké akcie – tedy možnost podílet se na budoucím zhodnocení firmy formou akciových opčních programů – se konečně dostaly do zákona. A to v podobě, která dává naději, že i u nás budou vznikat silné technologické firmy s globální ambicí.

Bohatství, které zůstává doma

Zaměstnanecké opční programy (ESOP – Employee Stock Ownership Plan) nejsou jen dalším „benefitem“. Jsou nástrojem, jak motivovat klíčové zaměstnance, vytvořit uvnitř firmy loajalitu, a zároveň sdílet úspěch mezi těmi, kteří se o něj opravdu zasloužili. Zaměstnanci se díky nim stávají spoluvlastníky, mají přímý zájem na růstu firmy a často získaný majetek znovu investují – a tím vytvářejí další bohatství přímo uvnitř ekosystému.

Konkurenceschopnost na evropské úrovni

Zatímco v anglosaském světě, Skandinávii nebo v Pobaltí jsou ESOPy běžným standardem, v Česku jsme až dosud pokulhávali. Firmy, které chtěly tento nástroj využít, často narážely na právní nejistotu, daňovou složitost a absenci jasných pravidel.

To se teď mění.

Změnu přinesla vládní koalice, která vycházela z původního návrhu Pirátů – ti představili detailní koncept už v dubnu loňského roku. A i když měl ministr financí Stanjura s návrhem zpočátku problém, nakonec pro něj hlasovali politici napříč spektrem. Skvělý signál pro celý podnikatelský sektor.

Co se mění?

  • Jasný právní rámec – firmy konečně vědí, jak ESOP nastavit, bez rizika daňových pastí.
  • Zdanění až při výdělku – klíčová zásada "no tax before cash". Zaměstnanci zaplatí daň až v momentě, kdy akcie prodají a skutečně na nich vydělají.
  • Bez sociálního a zdravotního pojištění – akcie budou zdaněny pouze daní z příjmu, stejně jako klasické investice.
  • Dobrovolný režim – firma se k němu může přihlásit u Finanční správy, pokud o něj má zájem.

Proč je to důležité?

Startupy často nemohou konkurovat zavedeným firmám výší platů. Ale právě akcie jim umožňují nabídnout něco, co je dlouhodobě mnohem cennější – podíl na úspěchu. Změna pomůže zejména technologickým firmám, výzkumným spin-offům nebo inovačním projektům, které dnes tvoří páteř moderní ekonomiky.

A právě v těchto firmách pracují mladí odborníci a expertky, které potřebujeme v Česku udržet. Aby tu zakládali firmy, inovovali, a posouvali nás směrem k ekonomice s vyšší přidanou hodnotou.

Dlouhodobá snaha nese ovoce

Změnu vítají zavedení podnikatelé i startupy. Ačkoli je to „jen“ jeden krok, je to krok naprosto zásadní. ESOPy přinášejí právní i daňovou jistotu a budují důvěru – jak uvnitř firem, tak mezi investory a zaměstnanci.

Velké osobní poděkování patří na tomto místě Martinu Jiránkovi, se kterým jsem měla možnost se tomuto tématu věnovat „z politické lavice“. Martin se vrátil do byznysu a z pozice šéfa české startupové asociace se mu podařilo vytěžit své zkušenosti a nakonec prosadit skutečně funkční návrh. A to ještě v tomto funkčním období!

Ještě není hotovo

Funkční ESOP je skvělý základ, ale ne konec práce. Pokud chceme, aby z Česka vycházely firmy jako Y Soft nebo Avast, potřebujeme dál pracovat na tom, aby podnikatelské a inovační prostředí bylo stabilní, otevřené a konkurenceschopné.

Startupy nejsou jen „něco pro ajťáky“. Jsou motorem změn a inovací v mnohem širším spektru oblastí. A zaměstnanecké akcie jsou přesně ten nástroj, díky kterému může tento motor běžet naplno – i v Česku.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz