Článek
Úpadek v přímém přenosu
V přímém přenosu jsme mohli vidět místo oslav sportu a kultury hostitelské země přehlídku dekadence a nevkusu. Jeden z nejvýznamnějších britských historiků, Edward Gibbon (1737 – 1794), definoval několik příčin úpadku a zániku Římské říše. „Literatura a umění se stávají bezduchým. Vytváří se planá zábava za každou cenu. Takzvaná umělecká díla jsou ošklivá, nevkusná, nic neříkající, ale přesto za ně bohatí platí horentní sumy.“ Jak moc vystihující je tento bod i pro současnou scénu, je více než evidentní a slavnostní ceremoniál byl důkazem v přímém přenosu.
Ceremoniál nebo technopárty?
Ceremoniál připomínající technopárty, kde byl vstup povolen pouze „mladším dvaceti let“, neměl téměř nic společného s historií Francie nebo její kulturou. Obrovský důraz na menšiny, kterým je dáván veškerý mediální prostor na úkor většinové společnosti, je také smutným obrazem dnešní doby. A vrcholem genderové rovnocennosti je dívka držící deštník nad řečnícím předsedou výboru. Základní etiketa už ze světa nadobro odchází.
Pozitivní myšlenka?
Zahájení, které nemělo jediné pozitivní poslání, milou myšlenku, pointu celého příběhu. Kulturní část zakončili tanečníci padající v doprovodu rudých barev k zemi a extrémně nevkusné vystoupení modrého šmouly. Části programu dokoce působily jako z produkce porno průmyslu.
Bohužel, jak moc je zahájení olympijských her odrazem dnešní západní společnosti, je do značné míry alarmující.
Zdroj:
Úpadek a zánik Římské říše podle Gibbona. Velká shoda se současným stavem civilizace. Online. Čítárny. 2023. Dostupné z: https://citarny.com/temata/souvislosti-z-knih/historie-souvislosti/gibbon-upadek-a-zanik-rimske-rise?highlight=WyJ6XHUwMGUxbmlrIiwiXHUwMTU5XHUwMGVkbXNrXHUwMGU5Il0=. [cit. 2024-07-27].