Hlavní obsah
Názory a úvahy

Chtěla bych se narodit jako chlap

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pexels/pixabay
21. 9. 16:05

Věta, kterou proneslo za život mnoho žen, které žili ve společné domácnosti s muži.

Článek

Né nechci si změnit pohlaví na jedno z milionu, které existují. Prostě mi jen od malička utkvěla tahle myšlenka v hlavě a upřímně, doteď nezmizela.

Ale prosim tě, směje se mi můj muž, když pronáším tuhle větu. Ale na otázku, zda by on chtěl být ženou, vrtí upřímně hlavou.

Tak si dámy postěžujme, víme jaká je pravda.

Někteří muži mě za to určitě nazvou feministkou. Ale dobře, jestli feminismus znamená, že si stěžujete, protože jste neustále utahaná protože váš manžel doma nepomůže, ani se nezvedne ohřát si oběd.

Nemluvím teď o mém muži, ten to docela dobře zvládá, ale o mnoha dalších ženách v jejichž domácnostech, stále chlap veškeré domácí práce považuje za práce ženské a tak je dělat nebude.

Naštěstí u mnoha dnešních moderních žen, už s tím asi nepochodí.

I tak znám dokonale vypadající superženy, které namalované, na vysokých podpatcích, s dítětem v náručí uvaří, naservírují, udělají muži kávu a ten ani neodnese hrneček, který po něm zůstane na stole.

A ony taky ve slabých chvílích přiznávají, že je toho příliš, a že jim muž ani nepomůže.

Nemám nic proti ženám, jejichž smyslem života je domácnost a trávení času mezi kuchyní, nákupy, dětmi a manželem a nejsou ztrhané, utahané a cítí se v tom dobře. Ale já opravdu žádnou takovou neznám.

Když si najdete muže, automaticky se předpokládá, že když jste žena o vaření a domácnost se budete starat vy. I kdyby to nebylo vaše hoby, i kdyby jste to stokrát nesnášela, předpokládá se, že to budete automaticky dělat vy.

Tchýně by pak říkala. No co si to našel, ona mu ani nevaří, on musí vařit chudák sám. Nikdy nikdo neřekne. No ona nikdy nevařila ráda a nebaví ji to a ona to chudák musí každý den dělat.

Nechci tím útočit na všechny muže, protože jsou opravdu rodiny, kde jsou muži pracovně vytíženější než ženy, aby rodinu zabezpečili finančně. A ženy tedy tráví více času v domácnosti a tak se o domácnost starají ony.

Ale na druhou stranu, i kdyby byli oba v práci 8 hodin denně a chodili stejně domů a žena vydělávala víc než muž, stále se bude předpokládat, že se o domácnost postará žena.

Dodnes to není vyrovnané, stejně tak jako to, že je obecně známo, že muž na stejné pozici dostane víc peněz než žena. Ještě stále nejsme tak moderní společnost jak se tváříme.

Objektivně, žádný chlap by nechtěl rodit. Kdybych nebyla ženou, nebyla bych nikdy v životě v nemocnici. Takhle jsem třikrát skončila na sále, kvůli rození dětí, kvůli čištění po porodu a kvůli odebrání vaječníků, když přestali fungovat. No opravdu bych v takových chvílích chtěla být chlap.

A pak, kdy jste naposledy proseděli celý víkend na gauči? A kolem vás někdo lítal a nosil vám, o co jste si zrovna řekli?

Ještě takový smutný příběh paní, která měla doma zrovna takového manžela, co si ani čaj nenalil. Onemocněla rakovinou, jezdila na léčení a opravdu jí bylo špatně. Jediné čeho se dočkala, byly nadávky od manžela, že teď když je jí špatně se nemůže o všechno postarat a občas se o to musí starat on. Stále je ještě velké množství takových mužů.

Když si ženy stěžují, nechtějí tím říct, že jsou muži k ničemu nebo, že muži mají dělat všechny práce v domácnosti, chtějí tím jen říct, že chtějí aspoň někdy pomoct aniž by si o to museli říkat.

A tímto vlastně děkujeme těm mužům, kteří přiloží doma ruku k dílu, váží si svých žen a nenechávají vše na nich. Protože oni v těch domácnostech žijí stejně tak jako ony, a proto jsou na to dva.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz