Článek
Představili jste si někdy, kam Vás může dostat podnikání?
Dnes už dle zákona o AML, což by měl být zákon proti praní špinavých peněz ,dosahují pokuty 10.000.000 Kč.
Je dnes zákon o tom zastrašovat? Je pokuta 10.000.000 ještě smysluplná?
Tento stát je plný nesmyslně vysokých pokut, za nesmyslné důvody. Kde se výše pokut zastaví ?! A otázka zní, kdo bude schopný takové pokuty vůbec hradit.
Takovými šílenými pokutami, jsou například pokuta 30.000 Kč od finančního úřadu, když do termínu neodpovíte na výzvu finančního úřadu. Znám případ, kdy si účetní špatně spočítala lhůtu a zareagovala o jeden den později a dostala pokutu 30.000 Kč, což samozřejmě dostane k úhradě ona účetní a je to celý její měsíční plat. Musím připomenout, že žádná pojišťovna ani pojistka na blbost nekryje pokuty z úřadů. Umíte si představit, že byste byli v její kůži.
Další nesmyslnou pokutou, je pokuta za pozdě podaný přehled o platbách sociálního pojištění za zaměstnance, a to ačkoliv bylo vše včas a správně uhrazeno. Nepošlete papír a máte pokutu. To, že státu nevznikla žádná škoda a obohacuje se tak na úkor firem je asi v pořádku.
To samé v případě vyúčtování zálohových a srážkových daní z mezd, pokud zapomenete podat přehled přesně na termín, může se stát, že ačkoliv je vše zaplacené ,na stole Vám přistane pokuta od finančního úřadu, vypočtená z výše odvedených daní za celý rok.
To samé pokuty z inspektorátu práce. Mohou dosahovat obrovských částek a inspektorát práce se pravidelně každý rok chlubí o kolik vybral víc. Že se vybírají pokuty i za o den pozdě poslané hlášení na úřad práce, že Vám nastoupil cizinec. Nebo, že si neohlídáte, že Vám někdo později přinese vstupní prohlídku. Nutno připomenout, že v Německu na vstupní prohlídky zaměstnanci ani nechodí. Ať žije Evropská Unie a česká byrokracie.
Možná si úřady říkají, že to ty firmy musí bolet, ale v mnoha případech to bolí i ty menší firmy. Případně zaměstnance, kterým se podařilo udělat nechtěnou chybu. Nikoho samozřejmě nezajímá zda je chtěná nebo nechtěná. A chybovati je přeci lidské, nejsme roboti.
Stát prostřednictvím zákona o AML na různé profese přehazuje své povinnosti, dělá z nich agenty státu, kteří mají hlásit podezřelé firmy a osoby, od čeho jsou tady tedy policisté a státní instituce, například finanční úřad, který do rukou dostává daňové přiznání? Zvedá se tím samozřejmě zátěž některých podnikatelů. A ještě za to, některé skupiny podnikatelů čeká odměna v podobě vyhrožování pokutou ve výši, kterou taková účetní kancelář ani nevydělá. Kdo by to pak jako měl platit?
Zajímalo by mě, kdy stát přestane ničit podnikání a začne pomáhat těm z jejichž peněz je placený, místo zastrašování a braní si peněz, které hořko těžko vydělal někdo jiný. Samozřejmě vysoká pokuta následně znamená, že zaměstnavatel ty peníze někde musí ušetřit, pokud na to vůbec má, obvykle je jediná možnost úspor odměny zaměstnancům. Takhle záleží politikům na jejich voličích.
Nezapomeňte, že při povinnostech účetních, které mají na začátku roku plno povinností, se to klidně může stát. Mezi povinnosti v prvních čtyřech měsících patří - uzavřít daně, podat daňové přiznání, dát podepsat prohlášení daní zaměstnancům, vyúčtovat daně zaměstnanců, vyplňovat evidenční listy důchodového pojištění, vyplňovat statistiky, které chodí ze statistických úřadů, podat vyúčtování srážkové daně, podat vyúčtování zálohové daně, vyúčtovat odvod za to, že zaměstnavatel, nezaměstnává postižené, výkazy pro banky a do toho ještě stíhat vykonávat normální práci.
A pak Vám po tomhle náročném období, kdy málem vyplivnete duši, přijde pokuta, že jste si spletli termín. V tu chvíli máte chuť s tím skončit a mnoho účetních to také udělá.
Kdy se vláda zamyslí nad výší pokut a co všechno mohou způsobit. A hlavně nad tím jak reálné a ještě smysluplné tyto pokuty jsou?
U trestného činu se posuzuje úmyslnost a neúmyslnost. V tomto případě to nikoho nezajímá. Chyba je chyba a konec. Nemáte se plést a dělat chyby.
Znáte nějakou další pokutu, která Vám přišla úplně pitomá nebo Vám zkomplikovala podnikání, či způsobila finanční problémy?