Hlavní obsah
Rodina a děti

Čím se na nás podepsali rodiče a ti druzí a jak z toho ven

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: olichel/pixabay
24. 9. 10:00

Jste dospělí, ale stále cítíte křivdy, kterých se na vás dopustili rodiče, či kdokoliv jiný? Má to nějaký vliv na život, jde to nějak změnit?

Článek

Pokud neustále žijete s pocitem, že se na vás někdo dopouští nějakých nespravedlností nebo nemáte sebevědomí, protože rodiče vás v dětství ponižovali nebo trápili, naučil se váš mozek stavět se do pozice oběti. To, že si to připustíte, je první malý krok k tomu, chtít z této pozice vystoupit, nebýt takový…

Není to tak jednoduché, jak jednoduše se to říká.

Můžete využít sezení u psychologa nebo kouče, abyste se výcvikem posunuli někam dál.

Musíte vystoupit ze svého komfortu, změnit svoje návyky a zvyky, ale pocit osvobození, který vám to nakonec dá a sebevědomí, které získáte a potřebujete ke šťastnému životu i vztahům, za to stojí.

Jedna z nejhorších věcí v životě je sebelítost. Abyste se utvrdili, že jste na tom opravdu špatně, začnete se obklopovat lidmi, kteří vás v tom podporují a jsou nastavení stejně. To je ta nejhorší možná cesta. Někdo, kdo se v tom s vámi denně utápí a pláče jak je ten život nespravedlivý a těžký a jak za to může vše a všichni okolo, včetně vašeho dětství, které už samozřejmě nelze změnit, a tak máte pocit, že nemůžete nic změnit ani na své dospělosti. Ale to je omyl… Jste už dospělí, rozhodujete se sami a jste zodpovědní za svá rozhodnutí i jejich následky. Nikdo jiný už to za vás nedělá, jen vy.

Doporučuji knihu, kterou mi kdysi darovala má kamarádka psycholožka. Jmenuje se Bůh chodí po světě vždycky inkognito a napsal ji Laurent Gounelle, což je psycholog a sociolog, který napsal několik psychologických bestsellerů. Je to příběh o muži, který chtěl spáchat sebevraždu, protože se na něm podepisoval minulý život s jeho toxickou matkou a ta se neustále propisovala do jeho současného života, který se mu nedařilo žít, tak jak by chtěl. Ale potkal člověka, který mu navrhl, že jeho život změní a on na to přistoupí, protože už stejně žádné východisko nevidí.

Čtěte knihu, jakoby jste byli hlavní postavou. Najdete tam postup jak lze krok za krokem a zamyšlením se sám nad sebou změnit natvrdo nastavené postupy ve vašem mozku. Opět jediný, kdo se může rozhodnout a změnit svou budoucnost, jste jen vy.

Né politici, ne vaši rodiče, jen a jen vaše rozhodnutí vám pomůže něco změnit a žít lépe a bez zátěže z minulosti… Věřte, že to jde. Hranice ve svých hlavách si stavíme jen my sami a jen my sami je můžeme zbourat.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz