Hlavní obsah
Láska, sex a vztahy

Co vašemu vztahu může vzít nebo dát návrat nevěrného partnera

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: sasint/pixabay
4. 8. 11:49

Zpočátku se vám to může zdát jako dobrý nápad. Trápíte se kvůli odchodu partnera a když se k vám chce vrátit cítíte i trochu zadostiučinění, že jste lepší, než ten, ke komu odešel. Ale tak jednoduché to není.

Článek

Jsem člověk, který jen těžko odpouští závažné prohřešky. S přibývajícími léty už sice vše nevidím tak černobíle. Vím, že věci nejsou tak jednoduché a jasné jak se na první pohled zdají být. Přesto jsou v mém životě lidé, kteří udělali něco, co mi hodně vadilo, a tak jsem je ze svého života navždy odstřihla.

Návrat nevěrného partnera není vůbec jednoduchý. Po chvíli klidu a úlevy začnete přemýšlet víc o tom, co se to vlastně stalo a proč.

A je to dobře. Protože když vše nedořešíte opět se to vrátí do starých kolejí. Kdesi jsem četla, že dle statistik spolu jen 30 % párů, kteří se k sobě po nevěře vrací, zůstávají.

Ve vás je už zakořeněná nedůvěra a to z pochopitelných důvodů. Aby mohl váš partner pendlovat mezi dvěma vztahy. Musel se přetvařovat, vymýšlet si a lhát vám a někdy i dost nechutně. Pravděpodobně jste si našla člověka, kterému jste si myslela, že můžete bezmezně věřit a spolehnout se na něj. A to je najednou pryč. Už víte, že to tak být nemusí.

V hlavě máte spousty nezodpovězených otázek, které se tam perou už od vašeho rozchodu.

V našem případě se díky nevěře pročistil vzduch a začali jsme řešit problémy, které předtím manžel odmítal řešit. Věděl, že jinak s ním už nezůstanu.

Otevřeně jsme probrali vše, co se stalo, včetně dotazů na vedlejší vztah, ve kterém byl. Nejdřív mě odbyl, že se o tom nemusíme bavit. Ale já mu vysvětlila, že není možné, abych se s celou situací vyrovnala, když mi v hlavě lítají tisíce otázek a myšlenek, které mě trápí. A že na to nemůžu zůstat sama. Kromě toho, nikdo jiný než on vám tyto otázky nezodpoví.

Určitě se do toho vašemu partnerovi moc chtít nebude, protože možná vám bude muset říct i věci, které se nepříjemně poslouchají. Ale je to důležité.

Snažte si vše co nejdříve po návratu vyříkat a začít to řešit.

Je to běh na dlouhou trať, každý k tomu potřebuje jinak dlouhou dobu.

Máte právo cítit se dotčená a ublížená. Ale nemá smysl partnera dusit. Co má smysl a uleví to hlavně vám, říkat mu jak se cítíte, co cítíte. A vysvětlit mu, že je pro vás důležité, aby vám odpovídal i na otázky, které máte ohledně jeho nevěry. Vysvětlete mu, že nejde o vyčítání, ale o to, abyste si to v hlavě mohla uzavřít. Tím, že to v sobě necháváte, trpíte a trápíte se zase jen vy, která vlastně nic neporušila.

Moje důvěra už určitě nikdy nebude tak velká, jaká by byla k novému partnerovi, který mi ještě neublížil.

Ale více jak po roce zjišťuji, že náš vztah je otevřenější. Dokážeme víc mluvit o problémech a řešit je. Víc vyjadřuji pocity, které cítím, i když jsou to věci, které on nechce slyšet. Přestala jsem zavírat oči před věcmi, které se mi nezdají nebo nelíbí, vidím věci víc přímočaře bez výmluv a příkras. Zjistila jsem, že potlačování podezření a přivírání očí před jasně viditelnými věci ve vztahu nikam nevedlo, bylo jen k mé škodě a stejně mi to nakonec vše vybuchlo pod rukama.

Nastavte pravidla u věcí a činností, které vám vadí nebo vás znejišťují, protože to vám vrací vzpomínky a ubližuje vám to. Koukejte se v tu chvíli především na své pocity, je to nutné. Vy jste ten kdo byl zraněn, ne váš partner.

A taky už vím, že když váš partner odejde, nenastane konec světa. Svým dočasným odchodem vlastně způsobí, že zjistíte, že i bez něj dokážete žít. Vyzkoušela jsem si všechny klady i zápory života bez něj a zmizel strach z toho, že bych zůstala sama. Protože teď už znám odpověď.

Manžel odcházel z našeho vztahu s pocitem, že už mě nemiluje a je se mnou jenom kvůli dětem, které nechce opustit. Díky tomu, že odešel, ale vlastně zjistil, že si to jen myslel. Možná o tom sám sebe přesvědčil, aby mohl s klidným svědomím odejít do jiného vztahu. Najednou ale zjistil, že mu chybí celá rodina, nejenom děti, že mu vlastně záleží i na mě. Ale to samozřejmě nebyl důvod k odchodu. K tomu vedla celá řada věcí v našem společném spolužití.

Jestli to nezvládáte, snažte se domluvit na pomoci odborníků, na párových sezeních. Když váš manžel nebude chtít, můžete i sama začít docházet k psychologovi, aby vám poradil, jak dál. Hodně mi pomáhalo víkendové facebookové vysílání o vztazích pana Casanovy, zvykla jsem si je poslouchat, lidský přístup s pochopením mi pomohl si mnoho věcí uvědomit a najít cesty ke komunikaci s partnerem a částečně mu odpustit. A také to, že je dobře, že nic není špatného na tom, že prostě nezapomenu, že je to vlastně dobře a chrání mě to před dalšími chybami a zklamáním.

Musím říct, že začít nový vztah by bylo jednodušší a možná se i tak zařadíme mezi těch 70 %, kterým to nevyšlo, když to udělá znovu nebo když se přestane snažit, aby náš vztah fungoval. Ale já víc než jednu šanci nedávám a teď už vím, že jsem pro svůj vztah udělala úplně všechno, co jsem mohla.

Paradoxně náš vztah nyní funguje líp než před tou nevěrou. Ale pokračovat ve vztahu v případě dalších nevěr už by pro mě smysl nemělo. Přeji hodně síly těm, kteří se rozhodnou pro tuto složitější variantu návratu, je to běh na dlouhou trať, řekla bych spíš na léta. Ale vztah je i tak celoživotní práce.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz