Hlavní obsah

Dokonalý vztah je jen naše touha

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: ptksgc/pixabay
26. 8. 17:35

Většina z nás a asi většinou ženy, chtějí svůj vztah vidět jako ten jediný, skvělý a dokonalý.

Článek

Lidé nejsou vůbec dokonalý a tak vzniká otázka jak jsme došli k představě dokonalého vztahu.

Nabízí se myšlenka, že jestliže nejsme dokonalý, pak těžko můžeme vytvořit dokonalý vztah.

Někdy naše představy zkreslí fyzická přitažlivost a krásná tvář.

Na začátku nám připadá partner skvělý, ale aniž bychom ho vlastně znali.

Je to proto, že žijeme v představě, kterou jsme si o něm udělali, aniž bychom znali jeho vlastnosti a podrobnosti z  jeho minulosti. Představy si děláme jen podle toho, co nám o sobě druhý řekne, a toho co chceme vidět nebo slyšet. Ně

NŇŇNNČ

Přestože na počátku o tomto člověku nevíme vůbec nic, dojdeme k závěru, že se k sobě hodíme a patříme k sobě.

Navíc, ta ne úplně pravdě odpovídající projekce, kdy v lidech vidíte své vlastní vlastnosti a očekáváte, že všichni na všechno budou reagovat, tak jak byste reagovali vy.

To vás uvede v pocit, že si ve všem rozumíte, a že jste naprosto v souladu, aniž máte v reálu zkušenostmi potvrzeno, že to tak opravdu je a dlouhodobě bude.

Taky je těžké opustit myšlenku, že váš partner není ten jediný nejdokonalejší, na rozdíl od ostatních partnerů, a potvrzujete si tím, že váš nový vztah bude na rozdíl od těch ostatních mnohem dokonalejší a stabilnější, a to i v porovnání s vaším předchozím vztahem.

Když jsme se narodili, žili jsme v rodině, kde jsme měli sourozence, se kterými jsme žili a vycházeli dokud jsme neodešli z domova, aniž bychom očekávali, že budeme v naprostém souladu. I přes všechny hádky a nedorozumění, jsme se stále považovali za rodinu.

Víme, že každý z našich sourozenců, včetně nás, rodičů a všech lidí, které kolem sebe máme, mají chyby, a že je máme rádi, i když se s nimi hádáme. Tak kde se pak vezme touha po bezchybném a dokonalém partnerovi, který nás nikdy neopustí a nezklame, a se kterým se nikdy nepohádáme?

Nejste dokonalí, a tak přestaňte očekávat dokonalost od partnera a svého vztahu. To není možné.

Pokud Vás partner netýrá, nemanipuluje vámi a neponižuje vás, a vy prostě cítíte, že vám je s ním dobře a máte ho po většinu času rádi, budete mu muset odpustit nějakou tu občasnou chybu či přešlap a stejně tak pravděpodobné i nějaké své chyby.

Jste dokonalí? To nikdo není a ani se o to nesnažte, pouze vás to bude vyčerpávat.

A teď si představte, že jste našli svou kopii, se kterou chodíte. Nenudilo by vás to? Nic nového se nenaučíte, nic vám na něm nebude připadat zajímavý, protože o něm všechno budete vědět. Nijak vás to nikam neposune a nerozšíří to vaše obzory.

Problémy a chyby ve vztazích vždy budou.

Snažte se si při seznamování nevytvářet o partnerovi představy, jaký by měl být. Dívejte se na to jaký je. To pravé jádro zjistíte až v případě potíží a krizí, pak pečlivě sledujte jak se člověk vedle vás chová… Je oporou nebo přítěží?

Pak nebudete zklamaní, až se vám váš dokonalý vztah najednou začne sypat jak domeček z karet. Protože vás partner zklame nebo udělá chybu, které pak bude třeba i upřímně litovat. To je přece život.

Nehledejte dokonalost, ale pocit porozumění, pochopení.

Žijte v realitě tedy tom, že vše se může zkazit a skončit. A Váš partner není ten jediný na světe, který nikdy žádnou ženu nezklame a neublíží jí nějakou chybou. Záleží jen na tom, jestli chcete s tímto člověkem být, a to i s jeho chybami, a jestli jsou pro vás tyto chyby akceptovatelné nebo ne. Každému vadí něco jiného.

Nikdo z nás není bezchybný a chybovat je lidské. A k chybování, patří i odpuštění…

A někdy je život i změna partnera, když své chyby neustále opakuje bez ohledu na to, jak moc vám to ubližuje.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz