Hlavní obsah
Láska, sex a vztahy

Jak poznat psychopata a nevpustit ho do svého života?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: tumisu/pixabay
13. 8. 12:59

Dá se poznat, že jste se právě setkali s psychopatem? A jak to může ovlivnit i několik let vašeho života, někdy i celý život.

Článek

Pokud jste již neměli blízké setkání s člověkem tohoto typu a nejste psycholog nebo psychiatr, zcela zaručeně nepoznáte, že proti vám stojí člověk s poruchou osobnosti, chronický lhář, manipulátor nebo psychopat.

Potkala jsem muže. Byl celkem pohledný a milý. Po pár posledních neúspěšných polovztazích bylo fajn potkat někoho, kdo je vámi zcela fascinován, bezmezně bez výhrad vás miluje a cokoliv by pro vás udělal, třeba se i přestěhoval z druhého konce republiky.

Navíc má velký zájem o to, co vás zajímá, co vás v životě potkalo, a oceňuje, jak hodný a fajn člověk jste. Samozřejmě nastěhovat se k vám bude snažit co nejdříve.

Protože nevidíte žádný problém, naopak vše je bezproblémové a pohodové, ho necháte bez obav se k sobě nastěhovat.

Nezapomínejte, že jsou to lidé, kteří jsou zvyklí již od malička manipulovat svým okolím, rodiči, sourozenci, následně spolužáky, učiteli a každým, koho potkají. Připadá jim, jak jsou chytří, když dokážou kohokoliv oklamat. Mají obrovský náskok oproti vám, kteří jste naposledy lhali, abyste nedostali na zadek od rodičů, když jste rozbili maminky oblíbený hrníček. Buďte obezřetní, jejich povaha se začne projevovat, až když přijde krizová situace a nebo budou mít pocit, že ztrácí 100% kontrolu nad vaším životem a vztahem.

Poprvé se projevil asi po roce. Měli jsme již s kamarádkou dlouhodobě naplánovanou dovolenou, a tak jsem mu řekla, že s ní chci sama odjet. Neměl s tím žádný problém, jen se chtěl s mou kamarádkou poznat.

Shodou náhod byla psycholožka. Když jsem odešla na záchod, začal ji přesvědčovat, že mně se na tu dovolenou vlastně v podstatě nechce a že tam jedu vlastně jen kvůli ní a jestli bychom to neměly zrušit.

Druhý den v práci mi to vše vyprávěla a řekla mi, že můj partner má vážnou poruchu osobnosti, jak vystřiženou z učebnice psychologie.

Měla jsem pocit, že přehání a že to ona trpí profesní deformací. Vždyť on je naprosto v pohodě. Určitě se jen špatně pochopili, vždyť mě říkal, ať klidně jedu. Protože jsem nechtěla shodit kamarádku, nezeptala jsem se ho na to. Přišlo mi to dokonce vtipné, že si o něm má kamarádka takové věci myslí.

Během dovolené se to však vystupňovalo. Hromady textovek denně, kde jsem nebo co děláme a co budeme dělat večer. Když už mě to začalo otravovat, přestala jsem odepisovat a telefon jsem prostě nechávala na pokoji. Na to začal volat mé kamarádce, že má psychické problémy a že potřebuje konzultaci. Když ho odkázala na jiného psychologa, že má dovolenou, vyhrožoval jí lékařskou komorou. To už ovšem bylo moc, a tak jsem mu napsala, že až přijedeme domů, ať už tam není, ani jeho věci. Následovala další hromada textovek, jak je mu to líto a jak mu není dobře, a že má hrozné zprávy.

Místo odstěhování nás čekal po návratu na letišti v taxíku. Když jsme dojeli domů, vysvětloval, že se chtěl odstěhovat, ale že mu lékaři diagnostikovali závažnou chorobu a on nemá peníze ani kam se odstěhovat, a že potřebuje čas.

Bohužel mé zaváhání mě stálo další dlouhé roky mého života. Hromadu času, kdy jste už ztráceli pojem o tom, co je realita a pravda a co už ne. Také jsem přišla o všechny mé úspory, navíc ještě udělal dluhy na mé jméno. Izoloval mě i od přátel a rodiny. A nakonec mi také zůstaly psychické problémy po psychickém a nakonec i fyzickém týrání a vyhrožování. Dluhy splácím dodnes, ještě 10 let po ukončení vztahu jsem kvůli tomu v  insolvenci. Zbavujte se takových lidí co nejdříve.

A další cenná rada, nemějte s nimi děti nebo je budete ze svého života vyřazovat jen velmi těžko. Já alespoň v tomhle rozum měla, a tak už s ním nejsem vůbec v žádném kontaktu.

Zbavit se ho mě stálo léčení v psychiatrické léčebně, hromadu dluhů a jeho pokus o sebevraždu, kdy mi záměrně zakrvácel celý byt, abych měla výčitky svědomí, až ho odvezou do nemocnice, a nezbavovala se ho.

V každém vztahu si počkejte na nějakou krizovou situaci a sledujte, jak se váš partner zachová, teprve v takovou chvíli poznáte, kdo kolem vás je jakým člověkem.

A buďte velmi pozorní, tenhle člověk, pokud totiž momentálně není odsouzený za nějaký podvod či něco jiného, je totiž mezi námi a hledá zas někoho, komu se pověsí na krk. A bohužel není určitě jediný.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz