Hlavní obsah
Seberozvoj

Jak se zbavit toxických vztahů

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: 51581/pixabay
27. 9. 16:26

Neustále se kolem vás pohybují lidé, kteří vám škodí? Šéf, rodiče nebo partner? Kde je zakopanej pes?

Článek

Jestli jste na to ještě nepřišli, tak styk s toxickými lidmi můžete omezit, ale nikdy se toxických lidí nemůžete úplně zbavit. Možná jedině, že byste se uzavřeli sami doma a už nikdy nikam nevycházeli.

Tajemství není v tom, jak se takovým lidem vyhýbat. Ale jak zvládat emoce, které ve mně vyvolávají.

I kdybyste stokrát nechtěli, můžete přijít do práce a šéf v tu chvíli zrovna bude toxický, protože se špatně vyspal a zkritizuje vaši práci. Určitě má pravdu, nikdo nedělá svou práci bez chyb, a tak se něco ke kritice vždy najde.

Na nás je, aby jsme si udrželi nadhled a nenechali ze šéfova špatného dne udělat svůj špatný den. Abychom si uvědomili, že mu vlastně vůbec nešlo o to, jak svou práci děláme, ale jen se po někom svézt, a vy jste po ruce a neodporujete. Samozřejmě, pokud máte šéfa, který se po vás vozí každý den, tak než si kazit dny, změním práci.

Jen je podstatně lehčí změnit práci než odejít ze vztahu, kde víte, že vás partner dennodenně trápí svým chováním. Šéf je v podstatě cizí člověk, ale partner, to už je osobní rovina. Také tu určitě hraje roli pocit, že máte zbořit něco, co jste léta budovali. Opustit někoho, od koho už víte, co čekat…

V první řadě si uvědomte, zda je opravdu takový, zda jen neprochází nějakým opravdu těžkým období, které ho dusí. Pokud ne, můžete ho zkusit motivovat ke změně jeho samého, abyste vy sami nemuseli žít v atmosféře, ve které nechcete.

Problém je, že nikdo se nemění jen tak. Často ani kvůli partnerovi nebo rodině, pokud ho třeba neopustí nebo pokud nějakým jiným způsobem nedostane od života přes čumák, aby mu to došlo. Vždyť on je přece takový jaký je, a vy to přežijete…

Nikdy bych nikomu neříkala, kdy má odejít ze svého vztahu, pokud tu úplně nejde o život a zvlášť pokud jste navíc rodina s dětmi, kde se jakékoliv změny netýkají pouze vás dvou. I špatnými vztahy sbíráte zkušenosti a pokud má číše jednoho dne přetéci, tak přeteče…

Dobrý základ vám dá obklopovat se lidmi, zvířaty, věcmi, hudbou nebo knihami, které máte rádi, dělat koníčky, které vám dávají energii, které vám dávají sílu a dobrý pocit z vás samých.

Takové podněty vám říkají, že život je krásný, i když je někdy těžký a složitý, a že jej stojí za to žít a to předáváte i svým dětem. Navíc vám to vše dává podněty k tomu, abyste se cítili dobře a šťastně a také, že vy nejste ten kdo by měl řešit zlo v sobě, že je to ten, který stojí proti vám a on musí sám.

A tak přestanete hledat problémy a chyby v sobě a ztráce energii hledáním něčeho, co ani najít nemůžete, a buď je hodíte za hlavu a nebo se pokusíte, aby váš partner viděl, že znepříjemňuje život vám i rodině, sdělíte mu jak moc špatně se v tom cítíte, a že vlastně on jediný to může změnit.

Maminky, to mají o to těžší, že neustále musí brát v úvahu, ještě jak velký dopad, má partnerovo chování na děti a jestli už to nezachází tak daleko, že si z toho začínají procházet traumatem či odnášet nějaké špatné zvyky a bloky do života.

A když se dlouhodobě nic nezmění? Pak je na vás, jestli jste ochotní se s tím smířit a hledat podporu mimo vztah a nebo je to pro vás už neúnosné a s nově nabytými zkušenostmi se vydáte hledat někoho kdo bude vydávat více té energie dobré než té špatné…

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz