Hlavní obsah
Finance

Mohu už teď zjistit, kolik let mám odpracováno do důchodu?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Frantisek_Krejci/Pixabay
8. 8. 13:10

Na nárok pro důchod musíte mít kromě věku, odpracováno 35 let, tato hranice se má zvedat na 40 let. Jak zjistíte kolik máte nyní odpracováno a jestli má sociálka v evidenci všechny dosud odpracované doby?

Článek

Zaměstnavatel vám každý rok předává evidenční list důchodového pojištění (ELDP), který si máte uschovat. Zároveň tento ELDP odesílá elektronickou cestou na okresní správu sociálního zabezpečení (OSSZ). OSSZ dochází pravidelně do firem na kontroly, kde zjišťuje zda byly odeslány všechny ELDP a zda byly správně vyplněny.

To se, ale nedělo vždy, v minulosti se odesílali ELDP poštou a zaevidovávali ručně a navíc, jak se říká: důvěřuj, ale prověřuj. Někoho také zajímá kolik let již odpracováno v současnosti má.

Jednou ročně si můžete požádat na adrese: ČSSZ - Odbor správy údajové základny, Křížová 25, 22508, Praha 5 o zaslání „informativního osobního listu důchodového pojištění“ poštou zdarma.

Požádat si můžete buď formou dopisu - oficiální žádost neexistuje. Napíšete, že žádáte o zaslání „informativního osobního listu důchodového pojištění“, uvedete své jméno, příjmení, rodné číslo, případně příjmení za svobodna a adresu kam vám mají tento informativní list zaslat. Nebo využijete k odeslání této žádosti datovou schránku, pokud ji máte.

V tomto seznamu si můžete zkontrolovat, zda jsou zaevidované všechny doby důchodového pojištění, zda nějaká v minulosti nebo i nyní nechybí.

Je dobré to ověřit včas, protože pokud zjistíte, že zaměstnavatel v některém roce zapomněl váš ELDP odeslat a následně zkrachuje, ve většině případů malých firem je pak problém se k ELDP, který jste si nezaložil dostat.

Takto můžete včas kontaktovat zaměstnavatele současného či bývalého, aby vám chybějící ELDP vydal a doposlal ho na OSSZ. Nebo ho na OSSZ sami doložit, s tím, že zaměstnavatel ho neodeslal a také si pro jistotu kopii uschovat.

ELDP, který máte v ruce od zaměstnavatele, tedy slouží právě k tomu, abyste při žádosti o důchod mohl doložit chybějící doby pojištění a vyměřovací základy. Tyto ELDP by měli být archivovány ve firmách, kde jste pracoval.

Ve výpisu si můžete už nyní ověřit, že všechny doby jsou v pořádku nahlášeny a zaevidovány na úřadech. Pak už můžete být klidní a také budete mít přehled, kolik let již máte započítáno.

Pozor, nezapočítávají se doby, kdy jste pracovali na dohodu o provedení práce a některé druhy dohod o pracovní činnosti s nižšími výdělky, ze kterých nebylo ze zákona odvedeno sociální pojištění.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz