Hlavní obsah
Zdraví

Možná mám rakovinu

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: SimonaR/pixabay.com
7. 9. 12:47

Není to příjemný pocit, když čekáte na výsledky z krve a odběrů. Dny najednou ubíhají mnohem pomaleji a noci jsou delší.

Článek

Když pracujete déle v léčebně dlouhodobě nemocných váš strach ze smrti kamsi zmizí. Smrt je tu denně a vám dojde, že je nedílnou součástí života a nikdo se jí prostě nevyhneme.

Jiné to, ale je, když máte doma děti. Jak už kdosi napsal, pro matku není to nejhorší ze zemře, ale, že ví, že nikdo nebude pro její děti lepší než ona sama, a že je tady musí nechat.

Mám minimálně tři známé, které do 40 let, po té co podstoupily umělé těhotenství a porodily, zemřely, když byly děti ještě malé, na rakovinu.

A tak, když se najednou objeví podezření a vám berou krev na onkologické markery nezůstáváte v klidu, i když víte, že dokud nejsou výsledky, tak ještě pořád můžete být naprosto v pořádku.

Rozhodně mě uklidňuje a jsem v první řadě ráda, že jsem pojištěná, a že bych tu nenechala rodinu bez prostředků.

Najednou se v noci vzbudíte a nemůžete znovu usnout, protože vám v hlavě lítá, co vše ještě potřebujete pro rodinu zařídit než nastoupíte na operaci.

Taky přemýšlíte nad tím, již možná trochu pozdě, jestli jste nemohla udělat něco víc pro své zdraví.

Vzhledem k tomu, že mám přečtených mnoho článků o zdraví a upozornila mě na to během rozhovoru jednou i má lékařka, tak jsem tak nějak jsem celá ty léta počítala s tím, že tam ta možnost je o něco větší než u jiných. Dlouhá léta braní antikoncepce, umělé oplodnění a těhotenství v pozdějším věku nejsou pro tělo úplně neškodné a tak jsem věděla, že stát se to může, že jsem na rakovinu vlastně tak trochu ideální adept.

V tomhle případě jsem, ale ohledně umělého oplodnění neměla na výběr, a i kdybych zemřela, tak dát život mým dvojčatům, mi za to stálo…

Ale jsou další věci, kterými už si tak jistá nejsem, nevím jestli se na mém zdraví nepodepsalo to, být neustále v práci, přetěžovat se a několik let si nevzít dovolenou.

Také pokaždé když jsem dětem krájela ovoce nebo zeleninu, myslela jsem jen na ně a já se omezovala na jídle, aby vyšlo na ně. Člověk by měl myslet i na sebe…

Také nevěra mého manžela, která mi přinesla nemalou psychickou zátěž se na mém zdravotním stavu určitě podepsala. Psychosomatika je uznávaný obor, kdy je jednoznačně propojena psychika se zdravotním stavem. Také negativismus mého manžela mi život úplně neusnadňuje, z malých problémů bývají občas velké a z velkých, podle něj neřešitelné, takže jsem na ně zůstávala sama. A kolikrát si říkala, že se to někde na mém zdraví už podepsat musí.

Najednou už jediné na co myslíte a co pro vás má hodnotu, je příjemně strávený čas s rodinou. Všechno ostatní peníze, cena, politika, práce… ztrácí důležitost a ustupuje do pozadí. Teď už si jen přejete být jen zdravý a co nejdéle se svými blízkými…

Přesto dokud nemáte výsledky, a i kdyby jste je měli, se budete snažit nepodléhat panice, protože ta už stejně nic nezmění a nezbyde vám nic jiného než bojovat, být co nejpozitivnější, spoléhat na svého anděla strážného a žít dokud to půjde…

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz