Hlavní obsah
Láska, sex a vztahy

Stačí odejít, když žijete s tyranem nebo manipulátorem?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pixabay
29. 7. 16:14

Jaký je život s psychopatem a co vás čeká, když odejdete. Je to konec trápení? Je to konečné řešení?

Článek

Podařilo se mi utéct od tyrana a manipulátora potom, co mě doma tak zbil, že jsem měla po celém těle modřiny. Pak po záchvatu vzteku usnul. Měla jsem už pod postelí schované igelitky s oblečením. Utíkala jsem ze svého vlastního pronajatého bytu, do kterého se přistěhoval. Ale neustálé sliby, které trvaly už 2 roky, že už shání byt a odstěhuje se, nebraly konce…

Do té doby mě za celá léta uhodil jednou. Ale probíhal u nás neustálý psychický nátlak, snaha izolovat mě od rodiny a přátel, jednou mě i dusil pod peřinou v posteli.

Chtěl i dítě, naštěstí, alespoň malá část zdravého rozumu, o který mě ještě nepřipravil, mě přiměl s ním dítě nikdy nemít. Pokud se dostanete do vztahu s tyranem, ze kterého nemůžete ven, snažte se vyvarovat toho mít s ním dítě. Používal by ho k manipulaci s Vámi i po ukončení vztahu.

Neustálé vyhrožování, že si mě kdekoliv najde, že ublíží mé rodině, volání a ježdění do práce, abych od něj neodešla, hysterické scény, kdy křičel a vyčítal mi všechno možné, to byl můj život.

Jednou i seděl v okně v sedmém patře a vyhrožoval, že skočí. Ten den už jsem byla v takovém stavu, že sem si přála, aby to udělal. Často jsem si přála, když někam jel, aby se zabil a už se nevrátil.

Utekla jsem tenkrát ke své mamce. Věděla jsem, že teprve teď nastane ten teror. Zkoušel mi volat. Když jsem to nezvedala, začal mi psát sms, že se zabije.

Podřezal si žíly, pustil v bytě plyn a celý byt zakapal krví. Přijeli hasiči s policisty, byt otevřeli a odvezli ho do blázince. Okamžitě jsme vyměnili zámky.

To ještě bohužel nebyl konec. Po nějaké době přivezl dopis od jeho mámy a přesvědčil mě, abych se s ním sešla. V dopise bylo, že jeho mamka umírá na rakovinu, že chápe, že už s ním nechci být, ale že by se se mnou ráda rozloučila a řekla mu to, že sama na to nemá sílu. Odjeli jsme za ní.

Museli jsme vyrazit dveře, máma již byl mrtvá. On se zcela zhroutil. Odjeďte za takové situace… Totální pocit beznaděje, že ho tam v tom stavu nemůžu nechat, a zároveň pocitu,, že už se ho nikdy nezbavím, mě dohnaly k pocitu, že když všechno skončí, budu mít konečně klid. Od té doby chápu sebevrahy. Pocit absolutního klidu a osvobození, kdybych zemřela…

Žiju a sem ráda, že žiju. Mám dvě skvělé děti a manžela.

Příběh o tom, jak jsem se do života vrátila a jak se stalo, že se mi vrátila síla k životu, byl ještě dlouhý a složitý. Musím přiznat, že to nebylo nijak snadné a jednoduché a jen díky pomoci odborníků jsem to zvládla. Ale o tom v nějakém brzkém příštím díle…

Jak se k týranému člověku v takové situaci chovat, co dělat?!

Setkala jsem se i s názory, že mě to baví a že v tom chci žít. Člověk, který to nezažil a nikdy neměl problémový vztah, to málokdy pochopí a já tomu rozumím, do té doby jsem také nechápala, že se někdo může do takové situace nebo vztahu dostat…

Snažte se člověka, u kterého víte nebo tušíte, že v takové situaci je, neustále podporovat. Pokud to půjde, řekněte mu, že kdyby chtěl odejít, poskytnete mu krátkodobé útočiště a pomůžete mu najít místo k bydlení.

Možná nemůže odejít, protože je zastrašovaný, je mu vyhrožováno a Vy o tom ani nevíte. Zvlášť pokud jsou ve vztahu děti, bývají partnerem zneužívány k vydírání, aby týraný partner neodešel.

Tyran možná i vypadá a tváří se před okolím jako člověk, který by toho nikdy nebyl schopen.

Přeji všem, kteří v takové situaci jsou, aby získali u svých blízkých podporu, pochopili, že takhle se žít nedá a nakonec získali zpět svou svobodu a normální život.

To, v jakém tlaku týraní lidé žijí, si normálně lidé, kteří to nikdy nezažili, ani neumí představit.

Bohužel psychopaté existují, jsou mezi námi a snaží se navazovat normální vztahy, s lidmi, kteří nemají ani tušení, kam až to vše může zajít. Zbavujte se takových lidí co nejdříve, jak je odhalíte… Opřete se o své blízké, sami to dokážete jen těžko. A pokud na to jste sami, zapřete se a snažte se z takového vztahu dostat co nejdříve pryč, za každou cenu… Hodně štěstí do nového života.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz