Hlavní obsah
Seberozvoj

Trápíte se, když se na vás někdo zlobí?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: pexels/pixabay
3. 9. 12:34

Máte výčitky, když vám kdokoliv cokoliv vyčte? Máte tendenci se omlouvat a vysvětlovat, když na vás někdo útočí, např. šéf v práci nebo i někdo z rodiny?

Článek

Jste typ člověka, který když je na něj někdo zlý, si ihned pomyslí, co jsem udělal, a dlouze nad tím přemýšlí? Také se často omlouváte nebo vysvětlujete věci, za které ani nemůžete, jen proto, že vás druzí obvinili?

Pak jste typ člověka, kterému nedochází, že v mnoha případech zlost nebo špatnou náladu, kterou si na nás někdo vybíjí, nezapříčiníte vůbec vy. A není ve vaší moci to změnit, vlastně snaha o změnu by byla ztráta cenného času vašeho života.

Problém není ve vás, ale často v člověku, který stojí proti vám.

Nejenže s vámi nejedná s úctou, pokud na vás neustále hází něco, co není vaší vinou. Nebo pokud vždy prosazuje svůj názor, i přes vaše námitky, které vůbec nebere v úvahu. Nebo se dokonce nad vámi povyšuje a snižuje vaše názory nebo práci.

Uvnitř přece musíte cítit, že toto chování není v pořádku. Není tedy potřeba se omlouvat ani nic vysvětlovat. A už vůbec se kvůli takovým lidem pravidelně trápit.

Takový člověk se sveze po někom, kdo se nebude bránit, kdo se bude cítit vinen a nikdy mu to nevrátí. Protože ví, že ten druhý je člověk, na kterého může shodit svoje negativní pocity a on je přijme a ještě se mu za to omluví. A vy opravdu budete celý den přemýšlet, čím jste to vyvolal a zapříčinil. A co je ještě horší budete přemýšlet jak to změnit, aby se na na vás ten druhý tak nezlobil.

Jestli jste takový člověk vy, pak je načase popřemýšlet, proč takový jste. Většinou to má kořeny v dětství, v tom jak se k vám chovali rodiče. Jenže Vy už jste dospělí a rodiče už o vás nerozhodují. Je načase se změnit. Naučit si vážit si sám sebe.

Je těžké si připustit, že vás vaši rodiče neměli rádi, a že jejich chování k vám vůbec nebylo v pořádku. Také mohou vzpomínky na dětství vyvolávat nepříjemné pocity, které ve vás opět vzbudí pocit viny nebo ponížení.

Pokud jste nesebevědomý a trápí vás pocity ostatních, určitě nejste zlý ani špatný člověk. Tím je jasně ten, kdo vás v takový situacích topí, a věřte, že si na to za hodinu ani nevzpomene.

Může pomoct terapeut, který s vámi projde vaše dětství a zjistí, kde je zakopaný pes, a také vám může poradit, jak s tím dál pracovat.

Proč byste to dělali? Protože za to stojíte, dobrých lidí je málo a je škoda, aby se zbytečně trápili kvůli vzorcům z dětství a lidem, kteří nejen trpí neúctou k ostatním, ale i když to tak často nevypadá, tak i komplexy a ranami, které v sobě mají.

Váš lepší pocit a klid, který se objeví ve vašem nitru, když se přestanete neustále trápit reakcemi lidí kolem vás, je k nezaplacení. A vy si to zasloužíte.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz