Hlavní obsah
Seberozvoj

Už je toho moc, asi se z toho zblázním. Co s tím?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Anemone123/pixabay
5. 9. 14:24

Každý někdy máme pocit, že tohle už je moc. Máte špatné období a každý den se na vás valí katastrofy a do toho hromada práce a starostí.

Článek

V poslední době pomalu každý den bojuji s pocitem, že si přeci nebudu každý den kazit náladu, protože už příliš dlouho mám takzvané smolné období, které má občas každý. Prostě vše se spiklo proti vám a neustále se vám dějí nějaké zásadní negativní věci, a to den za dnem a do toho pravidelné pracovní povinnosti.

Nejsou to maličkosti, zničené auto při nehodě, nález a následná operace, rozbité brýle dítěte, dětem ukradli na hřišti hodinky z batohu atd. atd. a do toho v současné situaci nemáte finance navíc, které by vám to ulehčili, a to přesto, že chodíte do několika prací.

Držím se s tím, že každé smolné období jednou skončí a říkám si s nadsázkou, že jestli se v životě protiklady vyrovnávají, zřejmě vyhraju, až tohle období skončí, nejmíň milion.

Jenže dlouhodobé přetížení může vést k psychickým problémům nebo syndromu vyhoření, a tak je nutné se s těmito situacemi co nejdřív začít vyrovnávat.

Existuje mnoho způsobů.

První je přestat se soustředit na všechny problémy a úkoly, které vás čekají v příštím období najednou. Rozdělte si to a soustřeďte se na den za dnem. Někomu pomáhá, udělat si plán na papír, kdy který den co bude řešit. Nebo si napíše vše na papír, potom seřadí podle důležitosti a toho, co je třeba splnit dřív. Úkoly začnou den po dni ubývat a už nebudete mít pocit, že se to nedá stihnout.

Když uděláte nějakou chybu a přijdete třeba o peníze. Poučte se z ní a pusťte to z hlavy. Co se stalo už nezměníte a když se ohlédnete zpět, možná už jste kolikrát přišli i o víc. Navíc nikdo není dokonalý, nejsme roboti, všichni jsme chybující lidé.

Když se potřebujete uklidnit. Řekněte si, kde ten problém bude za rok. O většině problémů, které nám připadají jako konec světa za rok už ani nevíme. To proto, že máme tendence, když je toho na nás moc, všechno nafukovat a zveličovat.

Nelitujte se a nehrabte se v jednom problému pořád dokola. Určitě je dobré se zamyslet, když vám někdo blízký něco vyčte, zda si z toho nemůžete něco vzít nebo něco napravit. V prvním případě se, ale zamyslete na kritizující osobou, jestli je to člověk, který to s vámi myslí dobře, nebo člověk, který neustále kritizuje celé své okolí nebo vás pravidelně ponižuje. Připomínkami takových lidí se ani nezabývejte, podrývá to jen vaši sebedůvěru.

Navíc pokud jste nějaký problém nevyřešili po celodenním přemýšlení, pak dalším přemýšlením po celý týden, co jste udělali špatně nebo jak to vyřešit, je jen ztráta energie, kterou v tomto období zrovna potřebujete na řešení dalších problémů, které mohou přijít.

Zkuste si o tom promluvit s někým rozumným a pokud ani on nenajde řešení, pusťte to z hlavy.

Jsou problémy, které se vyřešit dají, a problémy, které nevyřešíte. Tam se musíte smířit s věcmi tak, jak prostě jsou, a jít dál.

Obklopujte se lidmi, kteří myslí pozitivně a kteří vás posouvají k vyšším cílům nebo plnění vašich snů.

Energie se dá načerpat i s dětmi, ze kterých prýští radost a pozitivita, protože ještě nejsou ubité každodenními starostmi o živobytí.

A na závěr příběh ze života, o mé kolegyni z práce. Neustále si dělala starosti kvůli dluhům a domu, kterým za ně ručili. Poslední tři měsíce byla zničená, smutná a zamračená, říkala si, co bude s její dcerou, když o dům přijdou. Stala se mnohem horší věc. Diagnostikovali jí vzácnou rakovinu plic a ona za měsíc zemřela. Ty poslední tři měsíce mohla trávit se svou dcerou, kvůli které si ty starosti dělala, mohla jí dát ještě tři měsíce krásných vzpomínek na společně strávený čas. Z toho plyne stará známá pravda, když nejde o život, nejde o nic.

Peníze a majetek jsou jen hmotné statky, které si do hrobu nevezmete. Jediné, co tu necháte, jsou vzpomínky v srdcích vašich blízkých. A tak i přes všechny starosti se soustřeďte na to vidět na dnech ty hezké věci a sdílejte je se svými blízkými a pomáhejte si navzájem.

Žijte dnes, nevíte, jestli bude zítra…

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz