Hlavní obsah
Láska, sex a vztahy

Vztek ve vás spouští smršť emocí

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: DanaTentis/pixabay
29. 10. 20:37

Nic špatného neuděláte, ale partner má očividně špatnou náladu, a tak se rozhodne vám ji zkazit taky. Dělá ale určitě velkou chybu, protože vztek, který se rozhodne vyvolat i malou poznámkou, vyvolá to vše špatné a nedořešené, co kdy mezi vámi bylo.

Článek

Obvykle v takové situaci, když se mu to nepodaří napoprvé, zkusí to znovu, bude si hledat důvody, proč do vás šít a štvát vás, dokud se s ním nepohádáte.

Vzhledem k tomu, že vás zná, určitě se mu to během dne podaří a váš původně pohodový den se změní ve zkažený.

Nejdřív se snažíte najít důvod toho, co vám řekl, což se vám, ale v takovém případě nepodaří. Dokonce to dopadne tak, že on obviní vás z toho, že děláte doma dusno a scény, ačkoliv na počátku všeho byla jeho snaha pohádat se. Pak ve svém úsilí samozřejmě pokračuje.

Nenechte se chytit do pasti a vyprovokovat se. Váš mozek totiž automaticky spustí smršť důvodů a výčitek, proč byste na něj měla být opravdu reálně naštvaná. Včetně dvaceti dalších důvodů, které se staly v předchozích pěti i více letech a nedořešili jste je, nebo kterými vás štve. Doma je dusno a vám se vybíjí baterky.

Nezůstávejte v tom, nemusíte… Ve vzteku, který cítíte byste nic nevyřešili, jen byste se opravdu pohádali a k ničemu by to nevedlo. Řekněte, že se jdete projít a prostě odejděte někam, kde vám bude líp.

Opustit svou komfortní zónu mezi obývákem a kuchyní vám může stejně jen prospět. Jděte se projít do parku, dýchejte a rozhlížejte se. Pobyt v tichu a přírodě vám nejenom uleví od extrémního napětí, které v tu chvíli cítíte, ale také vám pomůže srovnat si myšlenky. Krom toho barvy a ticho v parku nebo zurčící potok vás dokážou opět nabít.

Partner, ať si mezitím klidně láme hlavu, kde jste a co děláte, alespoň přestane přemýšlet nad tím, jak vás naštvat. Jeho mozek zaměstnají určitě jiné myšlenky, zvlášť pokud jste to do té doby nikdy neudělali.

Buďte tam, kde energii dostáváte, ne kde vám ubývá.

Stereotyp zabíjí vztah i váš mozek. Opouštějte komfortní zóny, jako jsou obchod, kuchyň a obývák. Jděte se projít. Přemýšlejte nad sebou, nad svými vztahy. Jestli se chcete změnit, stačí změnit své obvyklé zvyky. Člověk je stvořen k tomu, aby se vyvíjel a měnil, stejně jako se mění všechny věci na tomto světe kolem nás.

Využijte čas, který máte sami pro sebe a využijte ho pro přemýšlení, co je pro vás nejlepší a co vám nejvíc dělá dobře. Jaké máte sny, které jste třeba kvůli dětem a partnerovi opustili, nebo co byste chtěli vyzkoušet. Odveďte myšlenky jinam a vztek zmizí.

Pokud bylo však důvodem k hádce něco, co řešit lze, nebo něco, co byste vyřešit chtěli a ne jen momentální výkyv partnera, klidně si pak k tomu už s vychladlými hlavami sedněte a zkuste najít řešení.

Na druhou stranu, pokud zjistíte, že jste z neustále opakujících se hádek vyčerpaní a znechucení a museli byste být venku od rána do večera a následně špatnou atmosféru a nakonec i vaši zkaženou náladu odnášejí i děti, je možná načase přemýšlet o rozluce. Ale v tom vám nikdo radit nemůže, to musíte cítit a vyhodnotit jen vy sami. Začít s někým chodit je mnohem snazší, než je pro mnoho lidí odhodlat se k odchodu z nefunkčního vztahu. Obzvláště nutný takový odchod je, když se negativita z vašeho vztahu začne projevovat i na vašem zdraví nebo psychice.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz