Hlavní obsah
Názory a úvahy

Finanční ředitelka Agrofertu lhala u soudu a odešla bez trestu. Lhát u soudu se smí?

Foto: ChatGPT

Petra Procházková, finanční ředitelka Agrofertu, lhala u soudu v kauze Čapí hnízdo. Přestože byla její výpověď prokazatelně nepravdivá, odešla bez trestu. Jinými slovy: lhát u soudu se smí, pokud to „není podstatné“

Článek

Petra Procházková, finanční ředitelka Agrofertu, lhala u soudu. Řekla, že mezi firmou a bankou HSBC neexistovala žádná dohoda, že výměnou za půjčku dostane víc obchodu. Jenže ve spisech bylo černé na bílém, že ta dohoda existovala. A že věděla. A že ji vědomě popřela.

Soudce Jan Šott tehdy ještě lavíroval – že se mu výpověď „nezdála“ a že ji bere s rezervou. Nakonec ale Andreje Babiše osvobodil.

A teď přichází další hořká pointa: Státní zástupkyně trestní stíhání Procházkové zastavila. Ano, uznala, že výpověď byla nepravdivá. Ale prý nebyla natolik důležitá, aby ovlivnila rozsudek. Takže vlastně… o nic nešlo?

Právní klička pro vyvolené?

Jasně. Z pohledu paragrafů to možná sedí. Aby vás potrestali za křivou výpověď, musí mít lež potenciál zvrátit rozhodnutí. Tak praví § 346 trestního zákoníku. Jenže ta samá výpověď by mohla u slabšího soudu opravdu pohnout jazýčkem na vahách.

A co to říká nám ostatním? Že se vlastně vyplatí lhát, pokud si dáte pozor, abyste tím „moc“ nehnuli? Že když budete dost vysoko, právo vám elegantně vyklouzne mezi prsty?

Normální člověk by už seděl

Představte si, že nejste z Agrofertu. Že nejste napojeni na Babiše, na politiku, na miliardy. Jen tak si sednete k soudu a začnete mlžit a mlžit – a zamlčíte zásadní informaci. Myslíte, že státní zástupce řekne: „Ale to nevadí, pane Novák, ono už to stejně bylo jedno“?

Ne. Dostal byste pokutu, trest, podmínku – a cejch do konce života.

Ale když jde o špičky českého byznysu, najednou stačí kouzelná formulka: „Nebyla to podstatná okolnost.“ Tím je vše smeteno. V zemi, kde pravda už dávno není ctnost, ale obtížná komplikace.

A co etika, soudnost, odpovědnost?

Procházková nemusela jít do vězení. Ale mohla být zbavena funkce. Mohla dostat zákaz svědčit. Mohla být minimálně veřejně označena jako osoba, která lhala u soudu. Tohle ale Česko neumí. U nás se lež zapomene, jakmile není právně postižitelná.

Závěr? Učme se lhát lépe

Pokud vás to něco má naučit, tak možná tohle:
Nelžete špatně. Lžete sofistikovaně. Lžete tak, aby to vypadalo zbytečně. A hlavně: mějte u toho správného šéfa.

V tomhle státě totiž o pravdu nejde. Jde o to, jestli se vám podaří přesvědčit, že na ní nezáleží.

Anketa

Měla být finanční ředitelka Agrofertu potrestána za lež u soudu?
Ano, lhaní u soudu musí být trestáno vždy.
100 %
Ne, pokud to neovlivní verdikt, je trest zbytečný.
0 %
Nezajímá mě to – stejně to všichni zametou.
0 %
Mělo by se změnit zákonné posuzování křivé výpovědi.
0 %
Kampaň před volbami.
0 %
Celkem hlasovali 3 čtenáři.

Zdroj:

„Nevypovídala pravdu, ale Babišovi nepomohla. Případ manažerky Agrofertu byl zastaven“
Autor: Vojtěch Blažek
URL: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-kauzy-nerikala-soudu-pravdu-ale-babisovi-nepomohla-pripad-manazerky-byl-zastaven-281655

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz