Článek
Alopecie může na první pohled vypadat jako běžné vypadávání vlasů. A s tím se lidé na celé planetě setkávají dnes a denně. Uvádí se, že průměrnému člověku vypadne denně asi sto vlasů, pokud si ten den myje hlavu, pak to může být až tři sta. Jenže nejde o vypadávání v pravém slova smyslu. Každý vlas, který nám přirozeně vypadne, je nahrazen vlasem novým. Při alopecii tomu tak být nemusí.
Lékařská věda rozlišuje čtyři druhy tohoto onemocnění. Prvním typem je takzvaná androgenní alopecie a je to ten nejčastější druh, s jakým se můžete setkat. Dochází při něm k postupnému ústupu vlasů, který v krajním případě může skončit plešatostí. Je to tedy standardní jev, se kterým se ve společnosti setkáváme běžně. Způsobuje ho ze značné části dědičnost.
Alopecie areata je ale oproti tomu onemocnění autoimunitního systému, kdy náš vlastní imunitní systém napadá vlasové folikuly, protože je bere jako hrozbu pro náš organismus. V tomto případě nám vlasy postupně neustupují, ale vypadávají nám třeba jen na určitých místech, a mohou nám tak na jinak bohatě zarostlé hlavě vytvořit skvrny, na kterých nám vlasy zkrátka neporostou. Člověk s delšími vlasy může takové nedostatky snadno skrýt, ovšem záleží na míře projevu této nemoci. V důsledku může tato forma vést až ke ztrátě veškerého tělesného ochlupení.
Alopecii ale může způsobit i stres. V tomto typu alopecie se nejprve zastaví růst vlasů, dostanou se do takzvané klidové fáze, a teprve po několika měsících nám zničehonic začnou v hojné míře vypadávat. Plešatost může nastat během několika málo dnů. Stres, který tuto poruchu způsobuje, může být nejrůznějšího druhu. Trpí jím těhotné ženy nebo ženy po porodu, lidé, kteří si prošli vážnou nemocí a podobně.
Za poslední čtvrtý typ alopecie nazývané jako trakční alopecie si vlastně mohou lidé sami. Vypadávání vlasů je zde totiž způsobeno dlouhodobým a nadměrných mechanickým zatížením vlasů. Nejčastěji touto alopecií trpí ti, kteří často nosí copánky, culíky nebo moderní dredy. Tímto napínáním mohou vlasové folikuly utrpět trvalé poškození, a proces již pak není možné zastavit.
Alopecií trpí značné množství známých osobností. Patří mezi ně například slavný americký tenista Andre Aggasi nebo nechvalně proslulý italský fotbalový rozhodčí Pierluigi Collina. Z českých celebrit postihla alopecie partnera Emmy Smetana Jordana Haje, který kvůli onemocnění přišel o svoji bohatou hřívu.
Alopecie může mít sice vliv na psychickou pohodu těch, kterým způsobila vypadávání vlasů, v zásadě ale tyto osoby v ničem nelimituje, nebo jim nezpůsobuje žádné vážné zdravotní následky. I bez vlasů se dá žít spokojeným a šťastným životem.
Zpracováno na základě: