Hlavní obsah
Jídlo a pití

Co s rajčaty, když jich máte na zahrádce hodně? Zkuste domácí passatu nebo studenou polévku gazpacho

Foto: Bocadorada / Wikipedia Commons / CC BY 2.0

Studená polévka gazpacho

Je tady léto a rajčata zrají každým dnem. Možná jich máte na zahradě tolik, že nevíte, co s nimi. Tady jsou dva tipy, jak si poradit s jejich přebytkem.

Článek

Zeleninové saláty jsou u pěstitelů rajčat v letních měsících na denním pořádku. Jenže i něco tak skvěle chutnajícího, jako je zeleninový salát, se může ve velkém množství přejíst. Ale co s rajčaty, když jich máme tolik?

Domácí passata

Foto: Monica Arellano-Ongpin / Wikipedia Commons / CC BY 2.0

Základ na rajčatovou passatu

První způsob, jak rajčata zpracovat, je výroba domácí passaty neboli základu na italskou rajčatovou omáčku. Příprava je velmi rychlá a jednoduchá, a přesto výsledek ohromí naše smyslové pohárky.

Rajčatová passata se připraví jednoduše tak, že se rajčata nechají rozvařit. Pokud nemáte rádi kousky šlupek z rajčat, je dobré rajčata nejprve spařit v horké vodě a oloupat. Teprve pak z nich připravit rozvar. Aby se vám rajčata rozvařila úplně, vyžadovalo by to velmi dlouhé vaření. Ty nejtvrdší části, které se nerozvaří během několika desítek minut, je tak dobré rozmixovat mixérem.

Takto připravenou passatu můžeme použít ihned, v lednici nám ale pár dní vydrží. Pokud chcete mít zásoby domácí passaty například i na zimu, je možné připravenou omáčku zavařit. Pak ji můžete klidně použít i během následujícího roku.

Ještě je ale třeba uvést jedno důležité upozornění. Passata bývá z běžných rajčat, která jsou plná šťávy velmi řídká, proto je lepší na její výrobu použít rajčata, která neobsahují tolik vody. Z nich bude passata daleko konzistentnější.

Z připravené passaty, ať už zavařené nebo čerstvé, si jednoduše připravíte italskou omáčku na těstoviny. Stačí na pánvi na olivovém oleji orestovat cibulku s česnekem, přidat passatu, nasekanou bazalku, sůl a pepř. V případě kyselosti špetku cukru nebo na zjemnění oříšek másla. A lahodná omáčka na těstoviny je hotová. Pro masožravce doporučujeme s cibulkou a česnekem na pánvi orestovat i mleté maso.

Studená polévka Gazpacho

Foto: Thriving Vegetarian / Wikipedia Commons / CC BY 2.0

Barva polévky gazpacho se liší podle zralosti rajčat i jejich obsahu vody

Polévka gazpacho pochází ze španělské Andalusie. Její příprava je velmi jednoduchá, protože se nic nevaří. Stačí nám na ni pouze rajčata, paprika, okurka a pár stroužků česneku. To všechno rozmixujeme a vytvoříme si základ na polévku. V případě, že nemáte v pokrmu rádi semínka z rajčat, pak tento základ přeceďte. To ostatně platí i v případě domácí passaty.

Připravený základ na gazpacho je třeba ještě dochutit. Přidejte do rozmixované zeleniny dostatečné množství olivového oleje, trochu vody, aby nebyla polévka moc hustá. Pokud je naopak moc řídká, používá se se namočený chléb. Dále se dle originální receptury přidává višňový ocet, který ale můžeme nahradit červeným vinným octem nebo pár kapkami worchesterové omáčky. Znovu promíchejte v mixéru, přelijte do nádoby, kterou na pár hodin vložte do ledničky, abyste výsledné gazpacho mohli podávat ledově vychlazené. Při podávání pak můžete polévku ještě dozdobit pár kapkami olivového oleje.

Je to jednoduché, a přesto to tak skvěle chutná. A hlavně nám to v létě pomůže se zpracováním přebytečných rajčat, která bychom jinak vyhodili. A taková pomoc je doslova neocenitelná.

Zpracováno na základě:

a na základě zkušeností s přípravou domácí passaty a polévky gazpacho

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz