Článek
Psal se rok 1992. Československo bylo jen krátce demokratickou zemí. Po čtyřiceti letech strávených v zajetí komunistických ideálů se nám otevřely dveře do světa. A to doslova. Nebyly to ale jen ty skutečné dveře, ale i ty pomyslné filmové a seriálové. O některých tématech, která byla do té doby tabu, se najednou mohlo veřejně mluvit. A jeden slavný režisér toho do posledního puntíku využil.
Dušan Klein, scénárista a režisér, přišel s nápadem na desetidílný cyklus Hříchů pro pátera Knoxe. V názvu se inspiroval knihou Josefa Škvoreckého, který se zabýval desaterem čistého detektivního žánru dle Ronalda Knoxe. Dušan Klein ale nezpracoval jen deset detektivních příběhů. Stvořil něco, co do té doby nemělo v Československu obdoby.
Jednalo se o deset epizodních příběhů, které spolu zdánlivě nesouvisely. I vyšetřovatelé zločinů se ve většině dílech měnili. Každý z příběhů však propojovala přítomnost zpěvačky Evy Adamové, kterou ztvárnila Zlata Adamovská. Ta vstupovala a vystupovala z příběhu jako by do něj ani nepatřila, přesto byla jeho součástí.
Zlata Adamovská ale nebyla pouhou postavou v příběhů, byla i diváckou průvodkyní celým seriálem. Kdykoli totiž mohla příběh zastavit a ocitnout se v přímém přenosu s diváky v sále. Byla tak pro pochopení událostí odehrávajících se na plátně naprosto nezbytným spojovacím článkem.
Pořad byl ale navíc i interaktivní. Po určité stopáži byl příběh zastaven samotným režisérem Dušanem Kleinem, který divákům oznámil, že již mají dostatek důkazů, aby vydedukovali, jak to bylo doopravdy. Následovala přestávka, která rekapitulovala ty nejdůležitější momenty celé epizody. Zlata Adamovská při této rekapitulaci zpívala vždy píseň tematicky spojenou s epizodou. Po přestávce pak následovalo rozuzlení příběhu a diváci si tak mohli ověřit, zda byla jejich hypotéza správná.
Série interaktivních principů měla takových úspěch, že se režisér Dušan Klein rozhodl, že podruhé vstoupí do stejné řeky, jak se tak říká. V roce 1995 vzniklo volné pokračování s názvem Hříchy pro diváky detektivek. Opět se jednalo o deset kriminálních případů zpracovaných na obdobném principu. Dokonce se v nich objevili i někteří vyšetřovatelé z původní série. Zlata Adamovská se však už do pokračování nevrátila. Nahradila ji Dagmar Veškrnová, pozdější manželka prezidenta Václava Havla.
Ta se v příběhu vtělila jednak opět do role zpěvačky, ale také do role reportérky či zdravotní sestry. Toto pokračování se však ani zdaleka nesetkalo s takovým ohlasem jako původní zpracování. Dalších dílů se už pak diváci nedočkali. Hříchy pro pátera Knoxe i Hříchy pro diváky detektivek už ale navždy zůstanou detektivními sériemi, které byly na začátku 90. let v Československu a následně i v Česku něčím naprosto nevídaným.
Zpracováno na základě: