Hlavní obsah
Cestování

Jet na dovolenou na Sicílii, kde chybí voda, je nelidské. Cestovní kanceláře zájezdy i tak nabízejí

Foto: I Rem Cilingir / Creative Commons / pexels.com

Sicílie je úplně vyprahlá (Na fotografii městečko Céfalu)

Evropa se otepluje, o tom nemůže být pochyb. Rekordní sucho navíc trápí nejeden jihoevropský stát, avšak nejhorší je situace na ostrovech. Cestovním kancelářím je to ale jedno.

Článek

Oteplování Evropy je hrozbou, kterou bychom neměli podceňovat. Stěhují se sem druhy živočichů, které tu předtím nežily, půda vysychá a vody začíná být nedostatek. O svém by mohla mluvit Sicílie. O největším italském ostrovu bylo letos hodně slyšet. Nejprve to bylo v souvislosti se sopečnými erupcemi největší evropské sopky Etny. Ta ohrožovala obyvatele v jejím bezprostředním okolím, kvůli erupcím a sopečnému prachu se rušila spousta letů.

Nyní je ale situace na Sicílii doslova katastrofální. Jak píší některé weby, ostrov se pomalu začíná měnit v poušť. Vyschlá a zničená půda, malá úroda a zejména nedostatek pitné vody. To jsou problémy, se kterými se tento jinak nádherný ostrov potýká.

V některých oblastech ostrova, jako je například oblast okolo historického města Agrigento, je voda z vodovodu na příděl, na balené vody v obchodech se stojí fronty. Jen těžko si umíme představit zoufalost místních, kteří musí svádět předem prohraný boj s takovou nepřízní počasí. Nemají dostatek vody ani pro sebe, natož pro své zahrádky a zemědělství. Musejí se tak dívat, jak to, o co se měsíce starali, pomalu skomírá.

A vedle toho jsou na Sicílii turisté, kteří se mnohdy ubytovávají v luxusních resortech, kde se stravují formou all inclusive, kde mají k dispozici neomezenou konzumaci nealkoholickým nápojů. K tomu všemu se koupou v hotelových bazénech, které jsou napuštěny vodou, která obyvatelům kolem tolik chybí.

Právem se zlobí a kritizují masový turismus, který se na ostrově v posledních letech rozmohl nevídaným způsobem. Cestovní kanceláře přesto dál zájezdy na tento vyprahlý ostrov nabízejí. A lidé do nich vesele jezdí, jako by se kolem nich nic hrozného nedělo. A to se dá nazvat hyenismem.

V první řadě jsou na vině právě cestovní kanceláře. Měly by to být především právě ony, které by měly zájezdy na ostrov lačnící po vodě rušit. Jenže to samozřejmě není v jejich zájmu. O zisk by přišly jak ony, tak hoteliéři provozují na ostrově hotely a rezorty. Jenže není jejich zisk vykoupen příliš vysokou cenou?

Na druhou stranu jsou to turisté, kteří nereflektují problémy, jakými je ostrov sužován. Užívají si, jako by se nic nedělo, a pijí nápoje plnými doušky. Sicílie je totiž jednou z nejlevnějších částí Itálie, kde můžete navíc zažít jedinečnou místní atmosféru, a tak se jim takové zájezdy nechce rušit. Cestovní kanceláře by jim v případě zrušení zájezdu stejně peníze nevrátily, nebo by jim vrátily jen poměrnou část.

Buďme ohleduplní k lidem okolo nás a nedělejme, že to, co se děje kolem nás, se nás netýká. To, čeho se právě na Sicílii dopouštíme, by se nám totiž jednou mohlo vymstít.

Zpracováno na základě:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz