Článek
Psal se rok 1984 a jedním z největším světových hitů té doby byla píseň I´m Still Standing britského zpěváka Eltona Johna, která vznikla o rok dříve. Protože v té době ale čeští zpěváci hojně přebírali písně ze zahraničních repertoárů, sáhl po tomto hitu i Karel Gott. A text k české verzi mu složil Michal Bukovič. Pověřit ale Bukoviče složením českého textu k této písni byla asi ta největší chyba. Píseň dostala zcela nesmyslný a prapodivný text, jakých se v českém šoubyznysu mnoho nenajde.
Otázkou však zůstává, proč Karel Gott s nazpíváním písně s tímto textem souhlasil a píseň pak promoval i na svých vystoupeních v televizi. Gott byl známý tím, že jeho texty jsou ve většině případů naprosto perfektní, proto mu je také skládali ti největší čeští textaři ze všech. Na jeho repertoáru se podílel například Jiří Štaidl, Zdeněk Borovec, Eduar Krečmar či Pavel Vrba. Ani Michal Bukovič ale nebyl výjimkou a několik textů pro mistra složil i on. V případě české verze I´m Still Standing to však bylo úplně mimo. Pod Bukovičovou taktovkou se z písně stala fraška.
Mám styl Čendy. Ano, je to skutečně tak. Tak zněl název tohoto světoznámého megahitu. Gott ho sice na několika vystoupeních zazpíval, pak ale rychle zapadl do zpěvákova hudebního archivu a dlouho o něm nebylo slyšet. A není divu. Text je tak bizarní, že i dnes nad ním ti, co ho slyší, často nevěřícně kroutí hlavou.
Mám styl Čendy. Nevím, kde ho Čenda vzal. A já ho sebral od něho. A on si ho moc nehlídal. Mám styl Čendy, je to pikantní. Chceš-li něco nového, tak já jsem navíc galantní.
Už použití jména Čenda bylo na pováženou. Ale mluvit o jeho stylu, aniž by věděl, kde ho Čenda vzal, ale přesto mu ho mistr sebral, je absolutní nonsense. A pokračovat ve stylu, že když už má ten styl Čendy má, tak je to pikantní, ale on kromě stylu Čendy může nabídnout i galantnost, to už je opravdu zcela zcestné. Významově si to odporuje a nedává to smysl. To ale mluvíme pouze o refrénu. Takovými bizarnostmi je text doslova prosycen od začátku až do konce.
Těžko říci, kde se autor textu Michal Bukovič inspiroval, tahle česká verze slavné písně se mu ale nepovedla. Ne všechny slavné hity musí mít ve svých českých verzích úspěch. A to se potvrdilo i u této písně.
Nebyla to ostatně jediná slavná píseň, která u Gotta zapadla. Zpěvák se totiž pokusil nazpívat i slavnou píseň skupiny ABBA The winner takes it all. Jeho verze spatřila světla světa zhruba ve stejné době, kdy stejný hit přezpívala do češtiny Helena Vondráčková jako A ty se ptáš co já. Text zpěvačky sice vůbec neodpovídal tomu původnímu a Gottova verze byla mnohem věrnější, jak se ale krátce na to ukázalo, Gottova verze nebyla zdaleka tak chytlavá. Skladba Když vítěz mává nám tak zazněla pouze několikrát.
Karel Gott je bezesporu tím největším a nejúspěšnějším zpěvákem minulého i současného století. Nikdo jiný totiž nezískal tolik ocenění v anketách popularity jako právě on. A i přes vážnou nemoc se v závěru života pokoušel potěšit své fanoušky a koncertoval dokud to šlo. A když pomineme několik přešlapů a nevydařených skladeb, zůstaly to po něm desítky slavných hitů, které budou ještě dlouho znít v našich rádiích a při reprízách oblíbených pořadů.
Zpracováno na základě: