Hlavní obsah
Cestování

Petra: Přes 2 tisíce let staré skalní město a pohřebiště tajili beduíni před světem stovky let

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Diego Delso / Wikipedia Commons / CC BY-SA 3.0

Část skalního města přezdívaná „klášter“

Za Petrou se musíme vypravit do dalekého Jordánska. V místech, kde se setkávají tři údolí, vzniklo před více než 2 tisíci lety naprosto jedinečné místo. Skalní město sloužící jako pohřebiště je dnes vyhledávanou turistickou atrakcí.

Článek

Podstatnou část státní hranice má Jordánsko společnou s Izraelem. A právě v blízkosti této hranice se nachází skalní město zvané Petra. Můžeme se ale setkat i s označeními Selá nebo Mojžíšovo údolí. Jedinečné je už svou lokalitou. Bylo vybudováno v místě, kde se setkávají tři údolí.

Původně tu bylo vybudováno celé město, které se stalo hlavních centrem království Nabatejců. Nebyla to ale obydlí, jaká známe dnes nebo z naší evropské historie. Celé město bylo zbudováno ve skále a každá jednotlivá stavba vytesána do pískovce. V době největšího rozkvětu města kolem roku 0 tu žilo až 30 tisíc obyvatel.

Foto: Susanahajer / Wikipedia Commons / CC BY-SA 3.0

Pokladnice skalního města Petra

Jenže žít ve skalním městě mělo své nevýhody. Každé zemětřesení bylo pro obyvatele Petry smrtelně nebezpečné. A právě zemětřesení nebyla v té době a v této lokalitě ničím ojedinělým. Po ničivém zemětřesení v 6. století našeho letopočtu odtud odešli poslední obyvatelé a Petra začala pustnout.

Skalní obydlí a zejména pohřebiště, které zůstalo v Petře zachováno, začali strážit beduíni. Svět pomalu zapomněl, že v Petře takto unikátní město existovalo a beduíni byli rozhodnuti, že se o něm nikdo už znovu nedozví. To se jim po dlouhá staletí dařilo. Jenže na začátku 19. století se v přestrojení za Araba do zdejších míst vydal švýcarský cestoval Burckhardt. A jeho kroky ho zavedly až přímo ke Královské hrobce v Petře. Tím místo pro svět znovu objevil. Dnes je stavba zapsána na seznamu světového a kulturního dědictví UNESCO.

Většina města je ukrytá ve skalách, některé stavby je ale možné spatřit i zvenčí. Tou nejfotogeničtější stavbou, která se stala symbolem starověké Petry, a je v souvislosti s ní nejčastěji prezentována, je Al-Khazneh. To v překladu znamená pokladnici. Jedná se o monumentální skalní průčelí zdobené sloupy a ornamenty. Tento vstup do skalního města měří na výšku 43 metrů a na šířku 30 metrů.

Foto: Bernard Gagnon / Wikipedia Commons / CC BY-SA 3.0

Hrobka v areálu Petry

Petra ale není jen o této stavbě. Najdeme tu soutěsku vedoucí do města, kterou místní lidé kdysi dávno vytesali, řadu královských hrobek, městské divadlo, kolonádní ulici či klášter. Tato poslední zmiňovaná stavba je ze všech nejzajímavější. Je velmi podobná fotografované pokladnici, je ale ještě o dost větší. Na výšku měří 45 metrů a na šířku úctyhodných 50 metrů. Označení klášter je poměrně zavádějící, neboť jako klášter stavba nikdy nesloužila. Pouze se v jejich útrobách našlo několik křížů, a tak bývá takto označována.

Petra je divem starověku, který nepřestává udivovat ani po více jak 2 tisících letech. Pokud se někdy do této části světa dostanete, Petru rozhodně nesmíte vynechat.

Zpracováno na základě:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz