Hlavní obsah
Cestování

Podzemí Vyšehradu skrývá mnoho: I originální sochy z Karlova mostu

Foto: Helen1 / pexels.com

Vyšerhadský park kolem baziliky svatého Petra a Pavla

Vyšehrad je úžasný komplex staveb, z nichž některé se nám zachovaly až do dnešních dnů. Na ty ostatní můžeme při naší návštěvě alespoň zavzpomínat. Největší pozornost si ale zaslouží vyšehradské podzemí.

Článek

Když se řekne Vyšehrad, většina z nás si vybaví monumentální baziliku sv. Petra a Pavla, hradby či hřbitov slavných osobností Slavín. Jenže to je jen zlomek toho, co se dá na Vyšehradě objevit. Nesmíme totiž zapomenout na stavby, které jedinečnou atmosféru Vyšehradu dokreslují. Rotunda sv. Martina nebo purkrabství založené za vlády císaře Karla IV, v jehož části se dnes nachází restaurace s občerstvením, vstupní brány jako Cihelná brána či Táborská brána. To jsou objekty, které jsou zde na první pohled patrné.

Pak jsou tu ale ještě stavby, kterých si možná ani nevšimneme, a přece jsou součástí Vyšehradu. Některé z nich jsou sice na povrchu, ale zčásti nebo zcela jsou zapuštěny do hradeb. Patří sem například bazilika sv. Vavřince, jedna z nejstarší dochovaných staveb, či kostel Stětí sv. Jana Křtitele. Vyšehrad ale existuje i pod povrchem. A ve sklepeních toho můžeme objevit tolik jako na povrchu.

Foto: D. Danková / Wikipedia Commons / CC BY-SA 4.0

Zbytky kostela sv. Vavřince

Kromě toho, že zde kdysi stával přemyslovský palác a část místního podzemí je vlastně podzemním zaniklého knížecího paláce, stojí za zmínku především gotický sklep. Ten byl součástí palácové stavby, kterou zde nechal postavit Karel IV., a sloužil pravděpodobně k účelům uskladnění potravin. Stavba nad ním byla zničena husity, její zbytky následně odstraněny. Gotický sklep je možné navštívit a nachází se v něm expozice, ve které se dozvíte, jak kdysi Vyšehrad vypadal.

V podzemí najdeme ale i rozsáhlý komplex chodeb nazývaný kasematy. Ty zde vznikly na přelomu 17. a 18. století, když se zde stavěla barokní pevnost, po jejichž hradbách se dnes procházíme, když chceme mít z Vyšehradu co nejlepší výhled. Šířka chodeb je jen něco málo přes jeden a půl metru. Původně tyto kasematy sloužily k tomu, aby se vojsko mohlo v rámci pevnosti rychle přemisťovat tam, kde bylo zrovna potřeba. Celková délka těchto chodeb je delší než jeden kilometr a je možné je také kdykoli v rámci otevírací doby navštívit.

Foto: MONUDET / Wikipedia Commons / CC BY-SA 4.0

Sál Gorlice s originály soch z Karlova mostu

Součástí kasemat, respektive jejich vyústěním, je sál Gorlice, největší podzemní prostor tady na Vyšehradě. Stropy jsou tu vysoké dvanáct metrů a prostor, ve kterém se pohybujeme, má rozlohu 290 metrů čtverečních. A právě tady, v unikátních prostorách z poloviny 17. století, se psaly dějiny. Původně se zde skladovaly zásoby, zbraně a mohlo se tu ukrývat i celé vojsko, později prostor sloužil jako skladiště či kryt. Dnes je to ale nádherná a jedinečná galerie, ve které najdeme velmi vzácná sochařská díla. Díky stále teplotě i proudu vzduchu se tyto prostory hodí k uchování originálních soch z Karlova mostu, které jsou na mostě dnes nahrazeny pouhými kopiemi. A i ty si tu můžete prohlédnout v rámci prohlídky kasemat.

Vyšehrad je na povrchu úžasný, v podzemí ale skrývá tolik překvapení, že člověk někdy nestačí žasnout. A tak i když si myslíte, že tohle místo dobře znáte, s trochou nadsázky o něm nevíte prakticky nic.

Zpracováno na základě:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz