Hlavní obsah

Přešlap gólmana Vejmelky: Sport má být apolitický a nerozdělovat společnost. Právě to se ale děje

Foto: Jenn G / Wikipedia Commons / CC BY-SA 2.0

Karel Vejmelka

Možná v tom nebyl špatný úmysl. Brankář Vejmelka chtěl jen vzdát hold svému politického či osobnímu vzoru. S Petrem Pavlem na masce ale narazil a zatáhl politiku do sportu.

Článek

Kdo koho volí, nebo komu v politice fandí, je čistě jenom jeho věc. A i když se nám názory toho či onoho spoluobčana nelíbí, měli bychom je tolerovat. Žijeme totiž ve svobodné zemi, kde má každý právo na svůj pohled na věc. Na druhou stranu volby probíhají neveřejně a je tak na každém z nás, aby se rozhodl, zda s tím, koho volil, vyjde na světlo a bude ho veřejně podporovat. A to platí i o slavných osobnostech.

Zdeněk Svěrák nebo Eva Holubová se sympatiemi k současnému prezidentovi Petru Pavlovi a jeho zvolení nijak netajili. Některým svým spoluobčanům tak vyloženě kápli do noty, jiné proti sobě poštvali. Vše to ale bylo v rámci jejich volného času a nijak to nezasahovalo do jejich práce. Takže prakticky jen vyjádřili svůj názor.

U sportu je tohle ještě důležitější. Sport má sjednocovat společnost. U hokeje, který je českým národním sportem, to platí dvojnásob. Když se koná mistrovství světa v ledním hokeji, každý zápas je jedinečným momentem, kdy celá republika zapomene na své rozpory a sejde se u televizních obrazovek, aby společně fandila českému reprezentačními týmu. U sportu totiž nejde o politiku. Jako takový je sport zcela apolitický a alespoň na pár večerů spojuje i na první pohled neslučitelné. Tak to alespoň bylo až do letošního mistrovství.

Brankář českého národního týmu Karel Vejmelka se totiž rozhodl, že při mistrovství světa bude mít na hlavě masku, na které bude vyobrazen jeho vzor a současný prezident našeho státu Petr Pavel. A tím rozpoutal vlnu emocí skrze celou Českou republiku. Mnoho lidí mu ale asi jen tak neodpustí, že zatáhl politiku i na ledové kluzistě. Mezi fanoušky Petra Pavla jistě najde pochopení, mezi jeho odpůrci se ale jedná o ránu pod pás, kterou jen tak nepřejdou.

Z hokejových zápasů se totiž najednou vytratila ta soudržnost všech, kteří se na přímý přenos jednotlivých utkání dívají. Jeho maska vyvolává emoce, které vedou k hádkám a přináší neklid i do těchto jedinečných momentů. Sport se stává politickou debatou o tom, co je vhodné, kdo koho podporuje a koho bude volit. A tyto hádky a debaty rozdělují společnost, která by se při těchto momentech mohla alespoň na chvíli spojit.

Za ztvárnění Petra Pavla na své masce to Vejmelka na sociálních sítích a v diskuzích pod články schytává ze všech stran. A většinou se nejedná o pozitivní reakce. I loni měli někteří hráči na maskách podobiznu prezidenta. Nešlo však o Petra Pavla, ale o prvního československého prezidenta v naší historii, Tomáše Garrigua Masaryka. Ohledně Masaryka ale není společnost výrazněji polarizována, takže jeho vyobrazení nevyvolala žádné citelné emoce. Z pohledu mistrovství je ale Vejmelkův Pavel na helmě velkým přešlapem, o kterém se bude ještě dlouho hovořit.

Zpracováno na základě:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz