Článek
Řím je naprosto výjimečný. Nenajdeme zde totiž jen památky, které nám připomínají stavitelskou zručnost středověkých architektů, najdeme zde i největší koncentraci pamětihodností, které pocházejí až z období antiky. Mnohdy se tak jedná o kulturní dědictví starší než dva tisíce let. A možná právě proto se mu říká věčné město.
Jenže tím, že se nachází v jedné z nejnavštěvovanějších zemí světa, stalo se z něj turisticky velmi žádané evropské město. Na některých místech už je turistů tolik, že si musíte vystát i hodiny dlouhé fronty, abyste se vůbec dostali dovnitř. Nejhorší situace je u Kolosea, starověké arény, kde zápasili gladiátoři. Tam je ale prostor tak velký, že jakmile vkročíte do útrob stavby, otevře se před vámi nádherný výhled na celý tento kolos.
Jenže jsou i místa, kde tolik prostoru není. Patří k nim Fontána di Trevi, slavná vodní stavba pocházející z 18. století. Pohled na ni je naprosto dechberoucí. Když si ale představíme, že byla postavena na místě starověké fontány a dodnes ji tak zásobuje voda přivedená do města antickým akvaduktem, mění se náš pohled na ni v něco úchvatného.
Vstupné se k fontáně sice neplatí, ale tím, že se nachází v těsné městské zástavbě, je náměstí před ní poměrně malé. A doslova stále zaplněné. Bude vám trvat někdy i desítky minut, než se vám povede se k ní prodrat. Každý se totiž touží dostat až přímo k ní, protože stará pověra praví, že kdo do ní hodí minci, se do Říma vrátí. A lidé to berou doslova.
Na davy u fontány prakticky neustále dohlíží několik policistů, kteří sledují, jak se turisté k fontáně chovají. Stačí se jí dotknout, nebo se dokonce jen posadit na jeden z ochozů a okamžitě uslyšíte zvuk píšťalky, který oznamuje, že porušujete pravidla. Přímo u fontány pak dostane pouze pár vteřin na to si ji prohlédnout, případně se vyfotit, a už musíte prostor opustit a umožnit přístup dalším zájemcům.
A Řím chce nyní zavést vstupné k této nádherné památce. Jedná se sice o symbolické jedno euro, avšak i taková cena pomůže s regulací počtu návštěvníků u fontány. Někdo fontánu oželí, ti, co už u ní byli, se k ní nebudou snažit dostat opakovaně. Zavedení vstupného je tak jednoznačně velmi dobrým krokem, jak omezit davy před fontánou a jak pomoci uchovat tuto památku i pro budoucí časy.
Problém ale bude s nákupem vstupenek a placením vstupného. Prostor na to, aby se vstupenky prodávaly přímo před fontánou, tam rozhodně není, případně by takové prodejní centrum zabralo část náměstí. A to by bylo jednoznačně ku neprospěchu věci. Takové centrum by tedy bylo třeba zřídit v některé z vedlejších ulic, což ale může mezi turisty vyvolat zmatek. Nekoordinovaně budou pobíhat po okolí a hledat místo, kde si mohou koupit vstupenky.
Samozřejmě existuje možnost, že si vstupenky budou lidé kupovat online, ani v dnešní době však takovou možnost nemá každý návštěvník. A pak je tu ještě problém s kontrolou vstupenek před fontánou. Taková kontrola totiž značně zpomalí plynulost davu, který se bude srocovat u kontroly vstupenek. Celý proces se tak výrazně prodlouží.
Zavedení vstupného je jednoznačně pozitivní věc. Pokud k tomu Řím skutečně přistoupí, pak je třeba ale vymyslet efektivní odbavovací proces, aby skutečně došlo k tomu, čeho tím Římané chtějí docílit.
Zpracováno na základě:
a na základě mnoha návštěv Říma a Fontány di Trevi