Článek
Název Santorini označuje jednak souostroví ve Středozemním moři náležící Řecku, jednak konkrétní obec ležící na těchto ostrovech, která do dálky září modro-bílými barvami. Z hlediska historického je to významné archeologické naleziště. Dle stáří zdejších vykopávek lze soudit, že život na tomto ostrově existoval už v době antiky, kdy existovalo starověké Řecko se všemi jeho učenci, filozofy a spisovateli.
Vykopávky z doby starověku ale najdeme prakticky po celém Řecku, Itálii i v dalších státech Evropy, Asie a Afriky. To totiž není to, co sem láká turisty. Tím největším lákadlem je soudobá obec plná domků zářících modrými a bílými barvami vystavěná v příkrých útesech skalnatého ostrova. Právě ta zaručuje návštěvníkovi jedinečnost tohoto místa. Řada kaskádovitých balkónů na stěnách útesu nabízí z většiny ubytování ve městě dechberoucí pohledy. Křivolaké uličky mezi jednotlivými domky jsou velmi romantické a jsou takovým malým bludištěm ve spleti téměř totožných stavení.
Santorini je sice dovolenkový ráj, protože je to nádherné a unikátní místo, masový turismus mu ale značně škodí. Každý přece nechce objevovat krásy města v přeplněných uličkách a u těch nejkrásnějších vyhlídek se mačkat s davy turistů. Santorini ale poslední dva týdny tráví něco zcela jiného. A to je to, že se tam už 14 dní země prakticky neustále chvěje. Je třeba se obávat, že by Evropa o tuto svou chloubu mohla přijít? Abychom si odpověděli, je třeba se vrátit v čase a ptát se, jak vlastně Santorini vzniklo.
Tato oblast je známá svými podmořskými vulkány. Už před mnoha tisíci lety tu existoval sopečný ostrov, na kterém se v antice začali lidé usazovat. Jenže někdy mezi roky 1700 až 1500 před Kristem byl střed tohoto ostrova prakticky rozmetán jedním z nejsilnějším sopěčných výbuchů, jaké může lidstvo pamatovat. A většina sopečného ostrova zmizela z povrchu zemského. Dnešní souostroví je tak pouze zbytkem toho, co tu kdysi bývalo.
Po tak silné erupci se v Evropě i na přilehlých kontinentech změnilo klima, vlny tsunami pravděpodobně vyhladily nejednu civilizaci. Někdy se mluví i tom, že většina tohoto ostrova zmizela v moři jako bájná Atlantida. A z tohoto vyprávění jasně plyne, že podmořské dno je tu stále plné sopek. A kdo ví, kolik z nich už vyhaslo a kolik jich jen odpočívá a nabírá síly před dalším výbuchem.
Nyní se Santorini prakticky neustále chvěje již 14 dní. Turisté i většina místních obyvatel ostrov opustila ze strachu o své životy. Co když se ale podmořské vulkány, které kdysi způsobily tu největší známou erupci v historii lidstva, znovu probouzí. To by pak nemuselo znamenat konec pouze pro Santorini, ale i pro jeho nejbližší okolí. A přijít o tak krásné místo, jakým Santorini je, by byla nevyčíslitelná škoda.
Zpracováno na základě: