Hlavní obsah

Santorini: Jedinečný modro-bílý ostrov v Řecku, kterému hrozí zkáza. Zem se tam chvěje už dva týdny

Foto: Je-str / Wikipedia Commons / CC BY-SA 4.0

Santorini vypadá jako z pohádky

Santorini je dovolenkový ráj. Patří totiž k těm nejkrásnějším místům v Evropě, která můžeme navštívit . Tento jedinečný ostrov se ale v posledních dvou týdnech potýká s častými zemětřesení. Zanikne tato jedinečná perla Středozemního moře?

Článek

Název Santorini označuje jednak souostroví ve Středozemním moři náležící Řecku, jednak konkrétní obec ležící na těchto ostrovech, která do dálky září modro-bílými barvami. Z hlediska historického je to významné archeologické naleziště. Dle stáří zdejších vykopávek lze soudit, že život na tomto ostrově existoval už v době antiky, kdy existovalo starověké Řecko se všemi jeho učenci, filozofy a spisovateli.

Vykopávky z doby starověku ale najdeme prakticky po celém Řecku, Itálii i v dalších státech Evropy, Asie a Afriky. To totiž není to, co sem láká turisty. Tím největším lákadlem je soudobá obec plná domků zářících modrými a bílými barvami vystavěná v příkrých útesech skalnatého ostrova. Právě ta zaručuje návštěvníkovi jedinečnost tohoto místa. Řada kaskádovitých balkónů na stěnách útesu nabízí z většiny ubytování ve městě dechberoucí pohledy. Křivolaké uličky mezi jednotlivými domky jsou velmi romantické a jsou takovým malým bludištěm ve spleti téměř totožných stavení.

Santorini je sice dovolenkový ráj, protože je to nádherné a unikátní místo, masový turismus mu ale značně škodí. Každý přece nechce objevovat krásy města v přeplněných uličkách a u těch nejkrásnějších vyhlídek se mačkat s davy turistů. Santorini ale poslední dva týdny tráví něco zcela jiného. A to je to, že se tam už 14 dní země prakticky neustále chvěje. Je třeba se obávat, že by Evropa o tuto svou chloubu mohla přijít? Abychom si odpověděli, je třeba se vrátit v čase a ptát se, jak vlastně Santorini vzniklo.

Foto: Vlasceanu / Wikipedia Commons / pexels.com

Uličky v Santorini jsou kouzelné

Tato oblast je známá svými podmořskými vulkány. Už před mnoha tisíci lety tu existoval sopečný ostrov, na kterém se v antice začali lidé usazovat. Jenže někdy mezi roky 1700 až 1500 před Kristem byl střed tohoto ostrova prakticky rozmetán jedním z nejsilnějším sopěčných výbuchů, jaké může lidstvo pamatovat. A většina sopečného ostrova zmizela z povrchu zemského. Dnešní souostroví je tak pouze zbytkem toho, co tu kdysi bývalo.

Po tak silné erupci se v Evropě i na přilehlých kontinentech změnilo klima, vlny tsunami pravděpodobně vyhladily nejednu civilizaci. Někdy se mluví i tom, že většina tohoto ostrova zmizela v moři jako bájná Atlantida. A z tohoto vyprávění jasně plyne, že podmořské dno je tu stále plné sopek. A kdo ví, kolik z nich už vyhaslo a kolik jich jen odpočívá a nabírá síly před dalším výbuchem.

Nyní se Santorini prakticky neustále chvěje již 14 dní. Turisté i většina místních obyvatel ostrov opustila ze strachu o své životy. Co když se ale podmořské vulkány, které kdysi způsobily tu největší známou erupci v historii lidstva, znovu probouzí. To by pak nemuselo znamenat konec pouze pro Santorini, ale i pro jeho nejbližší okolí. A přijít o tak krásné místo, jakým Santorini je, by byla nevyčíslitelná škoda.

Zpracováno na základě:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz