Hlavní obsah
Bydlení

Takešiho hrad bývala úspěšná televizní soutěž. Dnes se tak říká domu Tomia Okamury

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Matěj Dědek Baťha / Wikipedia Commons / CC BY-SA 4.0

Když se řekne Takešiho hrad, většině z nás se vybaví napínavá a zábavná asijská soutěž, která se dlouhou dobu vysílala na českých televizních obrazovkách. Dům, kterému se tak říká, ale máme i v Praze.

Článek

Takešiho hrad jako televizní soutěž vznikl v roce 1986. Jednalo se o japonský pořad, ve kterém soutěžící zdolávali zajímavé úlohy prověřující jejich fyzickou zdatnost. Cílem bylo se probojovat do finále v co největším počtu a dobýt hrad hraběte Takešiho. Soutěž se vysílala celé čtyři roky.

Tyto původní epizody se k nám do Česka ale nedostaly. K nám dorazilo až obnovené pokračovaní, které se začalo natáčet v roce 2002. A tehdy lidé seděli u televizních obrazovek a zírali na to, jaké důmyslné nástrahy na soutěžící v průběhu jednotlivých epizod čekají a co všechno musí překonat, aby se dostali až do cíle.

Úkoly se v průběhu jednotlivých dílů obměňovaly, aby měl pořad diváky stále čím zaujmout. Nástrahy čekající na soutěžící ale nebyly jen fyzicky náročné, měly diváka hlavně pobavit. Lidé u televizních obrazovek se tak nejvíce smáli tomu, jak jednotliví soutěžící ze soutěžních rekvizit padají do vody nebo třeba i do bahna a jak komicky přitom vypadají.

Mezi nejčastější nástrahy, které na soutěžící čekaly, patřily otočné válce, na kterých se jen tak někdo neudržel, polystyrenové balvany snažící se o to, aby soutěžící ztratil rovnováhu, nebo kluzké stěny, na kterých nebylo o pády nouze. Bylo opravdu komické sledovat jak se Japonci vehementně snaží uspět, přestože přitom mnohdy ztrácí svou důstojnost.

Pořad Takešiho hrad dnes již na televizních obrazovkách neuvidíme. Ale jeho původ a vzhled některých disciplín dal vzniknout přezdívce jednoho domu v Praze, který ho nápadně připomíná. Najdeme ho v pražském Břevnově a patří předsedovi SPD Tomiu Okamurovi. Dům je dílem švýcarského architekta pocházejícího z Venezuely.

Christian Kerez, architekt Okamurova domu, dostal při návrzích domu absolutní volnost. A právě proto pro něj byla tato výzva tak lákavá. Vytvořil ale stavbu tak komplikovanou, že většina stavebních firem se do stavby odmítala pustit pro její náročnost. Nakonec však byl dům v roce 2021 úspěšně dostavěn a stal se tak součástí této pražské čtvrti.

Na první pohled stavba působí jako shluk komínů ve tvaru válců. Těm se říká tubusy. Stavba jich obsahuje celkem šestnáct, přestože z ulice bychom jich napočítali mnohem méně. Celková užitná plocha vnitřních prostor je 317 metrů čtverečních, ale je třeba vzít v potaz, že střechy tubusů mohou být využívány i jako terasy.

Už při stavbě domu čelili stavitelé silné kritice okolních obyvatel, kteří tvrdili, že dům se do lokality nehodí a narušuje harmonii okolních domů. V mapách společnosti Google si pak ze vzhledu domu dělali legraci a dům byl do map zanesen právě jako Takešiho hrad.

I přes nesouhlas sousedů se stavbou domu ale stavitelé neporušili nic, co by jim ve stavbě bránilo. A tak Takešiho hrad zůstává součástí Břevnova a láká turisty, aby se na tuto netradiční stavbu na území Prahy přijeli podívat.

Zpracováno na základě:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz