Hlavní obsah
Cestování

Turistická daň 625 Kč za noc, kterou navrhuje Itálie, je nehoráznost. Dovolená se prodraží o tisíce

Foto: Pixabay / Creative Commons / pexels.com

Pohled na římské Koloseum

Turistický poplatek se platí v mnoha státech Evropy. V každém městě však může být jeho cena rozdílná, a tak je potřeba si jeho výši vždy ověřit. Itálie se ale snaží o razantní zvýšení tohoto poplatku, které je doslova nehorázné.

Článek

Turistický poplatek je v Česku definován jako poplatek, který turista trávící v městě alespoň jednu noc zaplatí za každý den pobytu s výjimkou prvního dne. V praxi tak zaplatíme poplatek městu tolikrát, kolik nocí v něm strávíme. V Praze bylo v roce 2021 schváleno zvýšení turistického poplatku z 21 na 50 Kč. Hlavní město České republiky se tak přiblížilo cenám, které jsou v Evropě běžné.

Turistickému poplatku se někdy také říká turistická daň. Jeho výše záleží nejen na tom, v jakém státě se nacházíte, ale také na konkrétní lokalitě. Například v Chorvatsku zaplatí většinou mezi 10 a 20 Kč, v Itálii nejčastěji ale mezi 25 a 180 Kč. Od letošního jara byla navíc zavedena speciální turistická daň v Benátkách, která zpoplatňuje pobyt v tomto městě i těm, kteří ho jen navštíví, přestože v něm nepřenocují. Na speciálních branách se při vstupu do města vybírá 5 eur.

Hlavní italské turistické destinace, jako je Řím či Florencie, ale nemusí mít jednotný turistický poplatek pro všechny návštěvníky. Jeho výše může být odvozena i od typu ubytování, ve kterém se rozhodnete přenocovat. Například právě v Římě tak můžete zaplatit 3 eura za noc v kempu, ale i 10 euro za přenocování v pětihvězdičkovém hotelu. Nicméně Italům se takové poplatky zdají stále málo. Padl totiž návrh na jejich razantní zvýšení. Vláda chce, aby byla horní hranice poplatku stanovena na 25 euro za osobu a noc, což v přepočtu vychází přibližně na 625 Kč. A to je naprostá nehoráznost.

Itálie je jednou z nejnavštěvovanějších zemí světa, kam ročně zavítají desítky milionů turistů. V loňském roce je takto evidovaných 134 milionů příjezdů turistů do země. Ti v ní pak strávili celkem 451 milionů nocí. Zvýšení poplatků by jistě přineslo další vítané finance do státní pokladny či do pokladen jednotlivých měst, avšak pro mnoho turistů, kteří tuto zemi navštěvují, by mohlo být limitační.

Týdenní dovolená ve městě, kde bude zaveden maximální turistický poplatek, by se mohla prodražit i o tisíce korun pro každého jednotlivého účastníka. A to by nakonec mohlo mít pro Itálii úplně opačný efekt. Mnoho lidí by za těchto podmínek do Itálie přestalo jezdit a rozhodovalo by se mezi levnějšími destinacemi, které jsou k přijíždějícímu turistovi vlídnější.

Se zvýšením poplatku nesouhlasí i sami hoteliéři. A nemůžeme se jim divit. Bojí se odlivu turistů. Přeci jen konkurence mezi ubytovacími zařízení je v Itálii vysoká. Velmi pravděpodobné se zdá i to, že by hotely a jiná ubytování museli případným turistům kompenzovat zvýšení turistického poplatku levnějším ubytováním. A to se jim určitě nechce.

Doufejme, že tak krásná země jako je Itálie, zůstane dostupná všem zájemcům, kteří chtějí poznat její jedinečnou krásu.

Zpracováno na základě:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz