Hlavní obsah
Věda

Vědcům se před třemi lety podařilo zkřížit člověka s opicí. Jsou ale takové pokusy vůbec humánní?

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Erik Karits / Creative Commons / pexels.com

Ilustrační foto

Vytvořit křížence opice a člověka, aby na něm mohli testovat léky a pozorovat průběh nemocí, je sice způsob, jak lidstvo posunout v medicíně dopředu, stojí nám ale ztráta lidskosti za to?

Článek

V roce 2021 se vědcům poprvé v historii lidstva povedlo něco unikátního. Povedlo se jim opičí zárodek upravit tak, že obsahoval lidské buňky. Celkem bylo testu podrobeno 132 vajíček, z nichž známky křížence vykazovalo neuvěřitelných 94 kusů. Jenže většina z nich nepřežila první dny, pouze tři embrya se dožila 20 dnů. I to se ale dá považovat za úspěch. Do té chvíle se totiž takové zkřížení opice a člověka nikdy nepovedlo. Úspěch v tomto ohledu věda zaznamenala pouze u myší a u prasat. Ale čím jde věda stále více dopředu, jsou možnosti vědců větší a větší. Jednou se tak možná povede i to, aby se takový kříženec opice a člověka skutečně narodil.

Na první pohled se zdá, že se jedná o něco fantastického, na druhou stranu se musíme ptát, proč by vlastně vědci chtěli křížit člověka s opicí. Takový exemplář by se totiž vědě hodil k tomu, aby na kříženci mohli testovat léky, aby mohli sledovat vývoj nemocí, které do křížence vpraví a aby na základě toho mohli následně zachraňovat lidské životy.

Ta záchrana lidských životů zní jednoznačně pozitivně. Jde ale zejména o to, že vzniklí kříženci budou vystavováni utrpení a bolesti, jen aby posloužili vědě a prodloužili život lidem. A podle odborníků by zvíře nemuselo trpět jen při testování. Snahou vědců je totiž zkřížit člověka s opicí tak, aby se narodila opice, která by však měla lidské orgány. A právě přítomnost lidských orgánů by pro takového živočicha mohla být už od mala zdrojem velké bolesti.

Stejně tak by se křížení nemuselo úplně podařit, respektive by se lidské buňky mohly dostat i do jiných tkání. Narodit by se pak mohlo stvoření, které by bylo až příliš podobné člověku. A testování léků na takových stvořeních by bylo pro vědce stejné, jako kdyby je testovali skutečně na člověku.

Zde je ale potřeba se ptát. Má člověk vůbec nějaké hranice a kam je až schopen zajít? Kvůli vlastní dlouhověkosti neváháme týrat jiné tvory a způsobovat jim celoživotní muka, nebráníme se věci tak nebezpečné jako je křížení druhů, které může mít následky, jaké si nyní snad ani neumíme představit. Je to vůbec humánní?

Ať už se totiž jedná o křížence, či jiného živočicha, stále se jedná o živé stvoření, které má své pocity a vnímá život kolem sebe. Nestavme se do role těch, kteří mají právo na všechno. Nejsme pánové tvorstva, jsme jen součástí přírody kolem nás. Tahle domýšlivost by se nám totiž nemusela vyplatit.

Zpracováno na základě:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz