Článek
Velmi diskutovanou otázku jsou v poslední době nákupy u našich polských sousedů. Češi si tam za poslední roky navykli jezdit poměrně pravidelně. Nejezdí tam pouze ti, kteří bydlí blízko hranic, někteří krajané jsou ochotni jet i desítky kilometrů, aby si levně nakoupili. Důvod je jednoduchý. I náklady na cestu levnější cena zejména potravin vyrovná.
Češi v Polsku utrácejí často a rádi. A nejsou to malé částky. Odhaduje se, že za rok 2023 tam utratili kolem 17 miliard korun, většinu z toho za potraviny. Podstatnou část ale nechali také za cigarety, něco kolem 6 miliard korun. Právě cigarety jsou totiž v Polsku mnohem levnější než u nás. Rozdíl v ceně jedné krabičky dosahuje i 40 Kč.
Do Polska na nákupy nepřestali lidé z Česka jezdit ani přes nepříznivou situaci s vývojem koruny. Ta za poslední měsíce totiž vyrázně znehodnotila, a tak se nákupy v Polsku staly zase o něco dražší. A přestože i nadále koruna znehodnocuje a nákupy se zdražují, Češi jezdí do Polska stále. Pořád se jim to totiž vyplatí.
Média ale informují o tom, že se tato situace může razantně změnit od 1. dubna. Právě k tomuto datu Polsko opět zavádí daň z přidané hodnoty na potraviny, která poslední roky nulová. Znovuzavedení této daně je často prezentováno jako konec levných nákupů v Polsku, jenže oproti DPH na potraviny v Česku je ta polská jen ve výši 5 procent. Je tedy pravděpodobné, že potraviny v Polsku skutečně zdraží, nikoli však natolik, aby to Čechy odradilo.
V Polsku je totiž výrazně levněji a nějakých pět procent daně na tom nic nezmění. Samozřejmě můžeme narazit na produkty, které se dají v Česku sehnat levněji nebo za stejnou cenu, ale ve většině případů se dostáváme na podstatně nižší cenu než v Česku, u potravin obzvlášť. Nejlevněji lze sehnat maso a sýry. Z nepotravinových výrobků pak zmiňované cigarety.
Potraviny jsou v Česku zkrátka drahé. Kromě Polska se vyplatí nakupovat i v Německu, o čemž se ve svém videu přesvědčil i premiér Fiala. A to je nutno vzít v potaz daleko vyšší kupní sílu našich západních sousedů. S jejich mzdami jsou pro ně potraviny ještě mnohem levnější.
Podle srovnání Seznam Zpráv z loňského roku se dá výhodněji nakoupit i v Rakousku, které jsme vždy považovali za velmi drahou zemi. Hůř na tom z našich sousedů bylo pouze Slovensko, které bylo ještě o něco dražší než Česko.
Do Polska se tak zkrátka jezdit nepřestane. Možná už se z nakupování v této zemi stal trend, který obnovení daně z přidané hodnoty na potraviny rozhodně nemůže v podstatné míře olivnit.
Zpracováno na základě: