Článek
Oblast okolo těchto vesnic je častým turistickým cílem. Nedaleko odtud se totiž nachází Velhartice s ruinami nádherného hradu i hřbitov, který inspiroval Karla Jaromíra Erbena k sepsání básně Svatební košile. Už na první pohled je to vskutku hororové místo a pokud vám někdo z místních k tomu ještě vypoví, co všechno se na hřbitově údajně děje, jistě pochopíte ponurost Erbenovy básně.
Daleko to odtud ale není ani do Železné Rudy, která leží prakticky na hranicích s Německem a nad níž se tyčí jeden z největších vrcholů tohoto pohoří, Špičák. V blízkosti najdeme i často navštěvovaná jezera, Černé a Čertovo.
Protéká tu řeka Šukačka, která dala název i samotné obci. Nejde však o vulgární výraz, jak by se na první pohled mohlo zdát. Toto označení vzniklo pravděpodobně, ze srbského slova šuka, které v překladu znamená koza. Teorií o původu názvu obce ale existuje hned několik a pro turisty si místní vymýšlí i fascinující historky o tom, jak skutečně tento název vznikl.
I když by asi nikdo z nás v obci s takovým názvem bydlet nechtěl, místní už jsou na to zvyklí a dělají si z toho legraci. Nejvíce je rozesmívá, že se u cedule s názvem vesnice, která je umístěná na začátku a na konci obce, zastavují auta a lidé se tu s cedulí často fotí. Jednou dokonce došlo k její krádeži. Občané Šukačky to ale berou spíše s humorem. Baví se zájmem, který jejich obec vyvolává.
Není ale jedinou obcí, která u projíždějících či procházejících turistů budí úsměv. Když půjdete zhruba dva a půl kilometru po hlavní komunikaci, narazíte na další obci, která se Šukačkou sousedí a jejíž název je Onen Svět. Vesnice je to vcelku malebná, ale podle místních se stále snižuje počet obyvatel, kteří tam mají trvalé bydlistě. Stěhují se totiž do větších měst. Bývala to velmi rušná víska, kde byly dokonce dvě hospody. Dnes už tam nefunguje ani jedna a obydleny tam jsou jen tři domy.
Obě vesnice, Šukačka i Onen Svět, spadají pod správu městyse Čachrov. A proto nelze při procházce těmito místy vynechat ani tuto obec. Je to totiž krásné historické sídlo, které vzniklo už v době středověku, a najdeme tu jak jeden z nejstarších šumavských pivovarů a dobře zachovalou Čachrovickou tvrz. Celý městys se nachází v Šumavském podhůří a protékají jím dva malebné vodní toky, říčka Ostružná, která se vlévá do Otavy a Strážovský potok, který ústí do Úhlavy.
A i když má Čachrov rozlohu 88 kilometrů čtverečních a skládá ze třinácti částí, žije zde celkem jen něco přes 500 obyvatel. V létě se tu navíc můžete schovat před velkými horky, kterými jsou sužovány české nížiny i naše hlavní město. Čachrov totiž leží v nadmořské výšce 716 metrů nad mořem, a tak tu i v letních měsících bývá velmi příjemně.
Zpracováno na základě: