Článek
Jan Kačer se narodil v roce 1936 v Holicích. V padesátých letech úspěšně ukončil studium na DAMU. Nestudoval tam ale herectví, původně se chtěl věnovat pouze režii. A filmu se i nějaký čas bránil. Stejně ho ale většina z nás znala jako výrazného herce s jedinečným projevem.
Prošel Činoherním klubem v Praze, Divadlem E. F. Buriana i Divadlem na Vinohradech. Na těchto scénách režíroval mnoho slavných děl světové literatury. Jmenujme alespoň Višňový sad, Revizora či Pekaře Jana Marhoula. Přestože ho lidé jako herce přijali velmi vlídně, po revoluci zatoužil po politické angažovanosti. Byl členem Sněmovny lidu Federálního shromáždění, Občanského fóra i Občanského hnutí. Další jeho politické pokusy však skončily nezdarem.
Roku 1996 kandidoval do Senátu za volební obvod Náchod, v roce 2004 pak za Prahu. Ani jeden z těchto pokusů mu vysněné senátorské křeslo nepřinesl. A tak se věnoval především právě herectví a také psaní knih. Diváci si ho mohou asi nejvíce pamatovat z jednoho z prvních českých nekonečných seriálů Rodinná pouta, kde ztvárnil roli Františka Rubeše.
Jeho život však provázely i určité kontroverze. Už před rokem 2016 se začalo mluvit o tom, že tehdejší prezident Miloš Zeman dokáže svým podporovatelům projevit vděk. A právě podpora Zeman mohla mít vliv na to, že některým umělcům bylo následně uděleno státní vyznamenání.
Filip Renč podpořil Miloše Zemana v prezidentských volbách 2013 a natočil mu předvolební klip. Hned od dva roky později mu Zeman udělil medaili za zásluhy I. stupně. Taktéž Robert Sedláček dostal od Zemana vyznamenání Za zásluhy v oblasti umění, stejně tak i dlouholetý Zemanův podporovatel zpěvák Daniel Hůlka. Ten jej však po čtyřech letech demonstrativně vrátil tak, že vyznamenání zaslal na Pražský hrad poštou.
Jan Kačer byl velkým zastáncem Zemana. V době, kdy o něm někteří lidé mluvili neuctivě a odsuzovali jeho názory, zastával se ho a mluvil o něm jako o výjimečně inteligentním člověku, který to má v hlavě srovnané. A následovalo vyznamenání prezidentem republiky v roce 2016. Tehdy mu byl udělen Řád Tomáše Garrigua Masaryka IV. třídy.
Jan Kačer trpěl v posledních letech vážnou nemocí, a tak se ve filmech a inscenacích příliš neobjevoval. Poslední film, který stihl natočit, spatřil světlo světa na podzim loňského roku. Jedná se o koprodukční drama Moc, ve kterém Kačer ztvárnil jednu z hlavních rolí.
Na divadelních prknech i ve filmové produkci po něm zůstává prázdné místo, které půjde jen těžko naplnit. Jan Kačer ale prožil život naplno a odešel v požehnaném věku 87 let.
Zpracováno na základě: