Hlavní obsah
Rodina a děti

Bez tabletu se nenají: Výchova mnohých rodičů si začíná vybírat svou daň

Foto: Foto: Unsplash

Děti tráví mnohdy na tabletu nejen čas u jídla, ale často i v postýlce bez ohledu na čas.

Digitální technologie se stávají novodobou chůvou našich nejmenších. Dvouleté děti už běžně ovládají tablety, zatímco sotva umí mluvit. Je to cesta ke zklidnění nebo do pekel?

Článek

Představte si batole, které sotva stojí na vlastních nohou. Místo aby objevovalo svět kolem sebe, hypnoticky zírá do zářící obrazovky tabletu. Tato skutečnost už dávno není výjimkou – stal se děsivou normou naší doby.

Digitální chůvy nastupují

Unavení rodiče to znají. Dítě vztekle křičí v restauraci, při večeři nebo během návštěvy. Sáhnout po tabletu či mobilu, to je zaručená cesta k uklidnění ratolesti během pár vteřin. Protože pohádka na mobilu udělá zázraky. Je to snadné, rychlé a zdánlivě neškodné řešení. Ale za jakou cenu?

Psychologové bijí na poplach. Děti ve věku 2-5 let by měly trávit před obrazovkami maximálně hodinu denně. Realita? Průměrné české dítě stráví s technologiemi až 4 hodiny denně. A začíná se v době, kdy by mělo především lézt, běhat a objevovat svět všemi smysly.

Digitální závislost začíná v kolébce

Když vidím rodiče, jak cpou tablet dvouletému dítěti, je mi úzko. V tomto věku se tvoří základní nervová spojení v mozku. Dítě potřebuje především fyzický kontakt, pohyb a živou komunikaci.

Následky jsou alarmující:

  • Opožděný vývoj řeči
  • Problémy se soustředěním
  • Poruchy spánku
  • Agresivita při odnětí zařízení
  • Omezená schopnost navazovat sociální kontakty

Kdo nese odpovědnost?

Je snadné ukázat prstem na „zlé technologie“. Ale není to spíš o nás, rodičích? O naší pohodlnosti? O tom, že nemáme čas nebo energii své děti skutečně zabavit?

Každý rodič, který kdy viděl, jak rychle tablet zklidní vztekající se dítě, čelí pokušení. Je to jako digitální dudlík, funguje rychle a spolehlivě. Jenže stejně jako skutečný dudlík by neměl zůstat navždy.

Co můžeme dělat?

Řešením není technologie zcela zakázat, žijeme koneckonců v digitální době. Klíčem je stanovit jasná pravidla a jít příkladem. Když dítě vidí rodiče neustále přilepené k telefonu, těžko mu vysvětlíte, že obrazovky škodí.

Zamyslete se:

  1. Kolik času trávíte se svými dětmi kvalitní interakcí bez přítomnosti obrazovek?
  2. Kdy jste naposledy stavěli společně hrad z kostek?
  3. Četli knihu nejen na dobrou noc?
  4. Běhali a hráli si venku?

Bohužel mám kolem sebe spoustu matek, které si stěžují na to, že jejich dítě nemluví. A jsou to děti, které už chodí do školky. Nicméně na návštěvě vždy vidím to samé. Dítě dostane před sebe tablet, aby nerušilo nás dospělé.

Digitální závislost nové generace není nemoc, která přišla odnikud. Je to symptom naší uspěchané doby a našich vlastních návyků. A změna musí začít u nás.

Proto až sáhnete zase po telefonu, řekněte si, jestli je to skutečně nutné. Začít u sebe je nejlepší cesta! A místo scrollování na sociálních sítích najděte něco, co můžete dělat společně jako rodina.

Anketa

Je vaše dítě každý den na mobilu či tabletu?
Ano, ale max hodinu.
11,1 %
Ano
44,4 %
Ne
44,5 %
Celkem hlasovalo 9 čtenářů.

Jak jste na tom vy a vaše děti?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz