Článek
Navigace se stala nedílnou součástí našeho moderního života. Já sama jsem toho důkazem, díky jedné populární navigaci jsem skončila přímo v Berounce, a od té doby se pevně držím navigace v Mapách od Seznamu. Jako obchodnice najezdím s autem tisíce kilometrů měsíčně po celé České republice a bez spolehlivé navigace bych si svou práci ani nedokázala představit.
Éra bezplatných navigací
Jeden čas jsem využívala bezplatnou navigaci, kterou si lidé velmi pochvalovali. Byla to aplikace, která dokáže prakticky cokoliv - včas vás upozorní na dopravní komplikace, navrhne rychlou náhradní trasu a zdánlivě vás spolehlivě dovede kamkoliv. Pro někoho, kdo musí dorazit na schůzku včas a nezná okolí, to vypadalo jako dokonalé řešení.
První varování v Praze
Mé první vážnější pochyby přišly, když jsem jezdila po Praze. Navigace mi každou chvilku přepočítávala trasu a posílala mě naprosto nesmyslnými směry. Často jsem objela místo schůzky takovým způsobem, že jsem svým klientům musela vysvětlovat, proč přijíždím z úplně opačné strany, než by bylo logické. Ale aspoň jsem je pobavila, schůzka díky tomu začala vtipně a uvolněně.
Překvapivě mi však tato navigace pomohla i v jedné náročné situaci. Měla jsem schůzku na místě, které prý jen tak nějaká aplikace nenajde, podle slov nového klienta. K mému údivu mě navigace zavedla na první pokus přesně tam, kam jsem potřebovala. Tak jsem jí začala věřit a to byla chyba.
Výlet, který se změnil v noční můru
Byl to nádherný slunečný víkend a s manželem jsme plánovali výlet spojený s návštěvou hradu. Zapnuli jsme navigaci a vyrazili. První signál, že něco není v pořádku, přišel ve chvíli, kdy nás navigace vedla na úzkou polní cestu. Ale protože jsme mířili na zříceninu hradu, řekli jsme si, že to možná bude jediná přístupová cesta.
Po nějakých dvou stech metrech nás navigace začala táhnout lesem dolů. Když jsem viděla ten obrovský sráz dolů, začala jsem se strašně bát. A měla jsem pravdu, navigace nás navedla téměř až k hradu, ale na druhý břeh řeky! Byly jsme tam jen my, dvě chatky a řeka. Stačilo málo a mohli jsme skončit ve vodě.
Zběsilé hrabání v blátě, nervózní otáčení a šok z toho, že jsme téměř skončili v řece, nás úplně vyčerpaly. Tehdy jsem definitivně pochopila, že s touto navigací končím.
Návrat ke spolehlivosti: Mapy.cz
Má cesta vedla zpět k českým Mapám.cz, které mezitím prošly obrovským vývojem. Nově vývojáři mapy posunuli na mezinárodní úroveň a přejmenovali je na Mapy.com. Nyní můžeme s klidem vyrazit kamkoliv - třeba až do Alp.
Pro jistotu máme do telefonu staženou offline verzi map. Kdybychom někde zabloudili pěšky, máme jistotu, že se zorientujeme i v horším terénu. A musím říct, že jsme konečně spokojení. Navigace nám již neslouží jako zdroj stresu, ale jako spolehlivý pomocník na cestách.
Navigace je skvělý pomocník, ale rozhodně ne neomylný průvodce. Vždy je potřeba zapojit vlastní rozum a občas i zdravý selský rozum, který jsem v ten osudný den zapomněla přibalit do baťůžku.