Hlavní obsah
Názory a úvahy

„Nepopulární názor”: Zbabělost, nebo jen chytrá taktika? Když se hejteři bojí sami sebe

Foto: Freepik

Na první pohled slušná poznámka, ve skutečnosti rýpanec schovaný za formální obrat. I to je nový styl komunikace na sítích.

Na sociálních sítích se šíří nový trend – říkat nepříjemné věci s maximální opatrností, aby se autor vyhnul přímé kritice. „Nepopulární názor“ se stal ochranou zónou pro opatrné rýpnutí, ale do živého.

Článek

Kdysi se lidé hádali otevřeně. Dnes? Dnes se bojuje jemně, s předstihem, se slušností. Rýpnutí, které by dřív letělo bez obalu, je teď potřeba pečlivě zaobalit do něčeho, co zní skoro jako omluva. A tak vznikl „nepopulární názor“.

Jak to vypadá v praxi

Příklad: „Nepopulární názor, ale myslím si, že ne každý, kdo fotí na zrcadlovku, je automaticky fotograf.“ Bum. Pohlavek doručen, ale elegantně. Hned následuje lavina srdíček a smíchů, protože – co si budeme – občas je to docela trefné. Jenže forma dělá rozdíl.

Je to názor, nebo alibismus?

Tihle jemní hejtující jedinci si totiž vytvářejí polštář:Já přece jen slušně říkám svůj názor. Že se někdo urazí, to už není můj problém. A kdyby přece jen přišla vlna kritiky? „Vždyť jsem to napsal s formulkou - nepopulární názor!“

Vlastně se hejtování stalo tak rafinovaným, že ani nevíte, jestli vás někdo právě pochválil, nebo zadupal do země. Je to slovní sudoku – jen místo čísel luštíte pasivní agresi.

K čemu to vede?

K tomu, že čím dál víc lidí se bojí říct cokoliv naplno. A tak se šíří kultura falešné korektnosti – „neříkám to zle, ale…“ A za tím „ale“ přichází pěkně našlehaný názorový dort s příchutí pohrdání. Připomíná mi to: „Nejsi tlustá, ale..“

Možná bychom si měli přestat hrát na slušňáky a přiznat barvu

Ne každý „nepopulární názor“ je odvážný. Někdy je to jen zbabělý způsob, jak někoho kopnout a vypadat u toho jako intelektuál.

Kde je hranice otevřenosti?

Dříve platilo, že názor se říkal otevřeně, bez zbytečných obalů. Dnes se ale setkáváme s něčím jiným – „nepopulární názor“ slouží jako pojistka, jak podat kritiku či odlišný pohled tak, aby autor nepůsobil příliš tvrdě nebo nepřátelsky.

Zní to jako chytrá taktika – kdo by chtěl konflikt? Ale tím vzniká otázka, jestli tím neztrácíme schopnost otevřeně diskutovat. Pokud je „nepopulární názor“ jen alibistickým obalem, vzdáváme se odvahy mluvit naplno.

Možná bychom si měli položit otázku, jestli chceme komunikaci, která je uhlazená, ale nevýrazná, nebo takovou, která je upřímná a jasná, i kdyby někoho trochu zaskočila. Pravda občas bolí, ale přinejmenším víte, na čem jste.

Jaký máte názor na tento trend?

PS: Nepopulární názor: Možná je čas přestat balit pravdu do zdvořilých keců. Kdo by taky chtěl být populární, když může být upřímný?

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz