Článek
Léto je v plném proudu a úroda cuket také. Ať nemusíte úrodou zásobovat celou rodinu, mám tady pro vás několik tipů. Cuketa má všestranné použití, proto se dnes podíváme na méně známé tipy využití.
Co obsahuje cuketa
Cuketa obsahuje téměř 90% vody, i přesto je velice prospěšná pro naše zdraví. Je totiž bohatá na vlákninu, hořčík a také karoten. Pokud jí využijete včetně slupky, dostanete k tomu vitamíny A, E a B.
Jaké výhody má její užívání?
Cuketa je skvělá pro detoxikaci organismu, dále podporuje činnost ledvin, střev a srdce. Pokud máte problémy s imunitou, určitě si cuketu zařaďte do jídelníčku. Zvýšíte si nejen imunitu, ale také vám to pomůže snížit váhu. Proto je častou surovinou při redukční dietě a cukrovce.
Jak využít cuketu pro zdraví střev?
Máte trable se zažíváním? Nebo dokonce máte nějaké onemocnění střev? Právě vám se hodí vyzkoušet koktejl plný živin. Jak na něj?
Budete potřebovat:
- 3 dl šťávy z cukety
- 1 dl šťávy z mrkve
- 1 dl vroucí vody
- 1/2 šálku jemně mletých ovesných vloček
Postup:
Namleté ovesné vločky namočíme do 1 dl vroucí vody, a necháme 15 minut odležet. Poté je smícháme s ostatními surovinami a vše to rozmixujeme. Pak už jen stačí vypít a máme hotovo.
Jestli chcete účinek z koktejlu o to více podpořit, doporučuje se tento koktejl pít po dobu 7 dní.
Omlazení s cuketovou kosmetikou
Ano, čtete správně. Cuketa nejen uzdravuje naše orgány v těle, ale také je to pomocník pro naši pleť. Obsahuje totiž také lutein a zeaxanthin, to jsou přímo superhrdinové pro boj proti stárnutí. Nejenže získáte zářivější a zdravější pleť, ale také ochráníte buňky před volnými radikály, kteří způsobují právě předčasné stárnutí.
Máte rádi pleťové masky? Tak právě pro vás tu mám jednoduchý recept.
Budete potřebovat:
- cuketu
- citrónovou šťávu
- med
Postup:
Nakrájenou cuketu rozmixujeme, přidáme následně pár lžic medu a trochu citrónové šťávy. Důkladně to promícháme a necháme chvilinku odstát. Pleťovou masku následně naneseme na vyčištěnou pleť a necháme působit 10 až 15 minut. Nebojte se dát větší vrstvu masky, ať pleť dostane pořádnou dávku živin.
Dezert, který sní i odpůrce zeleniny
Cuketu často najdete v receptech jako přílohu na grilování, nebo plněnou směsí mletého masa. Ale dezerty z ní, ty jsou ještě lepší. Mým favoritem je tento recept na domácí cuketové brownies. A i chlap, který nesnáší zeleninu chtěl přidat.
Budete potřebovat na těsto:
- 2 hrnky hladké mouky
- 1/2 hrnku holandského kakaa
- 1,5 lžičky jedlé sody
- 1 lžičku soli
- 1/2 hrnku rostlinného oleje (ideálně slunečnicový)
- 1,5 hrnku cukru
- 1 sáček vanilkové cukru (nebo 2 lžičky vanilkového extraktu)
- 2 hrnky nastrouhané cukety (vyždímejte z ní vodu)
- 3 - 5 lžic vody
- 1/2 hrnku nasekaných vlašských ořechů
Postup:
- Předehřejte si troubu na 180 °C a vyložte si plech pečícím papírem.
- Smíchejte si všechny suché suroviny, následně přidejte také cuketu a olej, vše pečlivě promíchejte. A nechte chvilku odstát. Pokud vám přijde směs moc sypká, přidejte vodu.
- Jako poslední jsou tu na řadě ořechy, přimíchejte je do těsta. (kdo je nemá rád, není to nutnost).
- Vzniklé těsto teď přesuňte na plech a pečte 25 - 30 minut.
- Po upečení nechte brownies vychladnout, skvěle se na něj hodí čokoládová poleva. Nakrájejte ho dle libosti a poté mu dopřejte odpočinek v lednici. Poleva díky tomu hezky ztuhne, ale pod ní zůstane krásně vláčná buchta.
Co myslíte? Poradíte si po dnešku s úrodou cuket lépe? Jak využíváte přebytky cuket vy? Podělte se o svůj tip.