Článek
Během tropických dní se na sítích jako lavina šířila žádost Pražanů, aby pejskaři byli ohleduplní a nosili s sebou lahev s vodou. Proč? Aby pomočené místo od svého psa zalili vodou. Prý se tím eliminuje zápach ve městě. Pejskaři však poukazují na dvojí metr a neefektivní využívání poplatků, které městu hradí.
Moč páchne až do bytů
Pro obyvatele přízemních bytů se letní měsíce stávají noční můrou. Při teplotách nad třicet stupňů je prakticky nemožné větrat – buď trpí horkem s uzavřenými okny, nebo snášejí pronikavý zápach čpavku. Ranní procházka se mění v nepříjemnou zkušenost, rodiče řeší, zda pustit děti na hřiště v blízkosti „problematických“ míst.
Proto stále více Pražanů žádá majitele psů o zalévání moči vodou ihned po venčení. Jde o jednoduchý krok, který může výrazně snížit intenzitu zápachu.
Pejskaři: Kde je spravedlnost a naše peníze?
Majitelé psů však poukazují na dvojí metr. V nočních hodinách není výjimkou vidět muže vykonávající potřebu na veřejnosti – u fasád, v parcích, na zastávkách. Po těchto osobách nikdo nepožaduje zalévání vodou, přestože lidská moč způsobuje horší zápach.
Zásadní otázkou je využití poplatků za psy. Každý majitel hradí 600-1500 Kč ročně za prvního psa, za dalšího až 2500 Kč. V roce 2010 bylo 86 440 registrovaných psů v Praze, a to už představuje pěknou sumu peněz.
Pejskaři legitimně žádají transparentnost: jak jsou tyto prostředky využívány? Zatímco se část financí směřuje na úklid pevných exkrementů, problematika moči zůstává opomíjena. Mohly by se poplatky efektivněji využít na instalaci vodních prvků pro splachování, psí pisoáry či častější čištění frekventovaných míst či pravidelné dezinfekce?
Zdravý rozum na prvním místě
Při všech diskuzích o poplatcích a systémových řešeních by neměl zaniknout základní princip ohleduplnosti. Odpovědný majitel psa by měl používat zdravý rozum a nenechávat svého čtyřnohého miláčka močit kdekoliv - zejména ne přímo u vchodů do budov, na dětských hřištích nebo u oken přízemních bytů.
Stejně jako si každý hlídáme, abychom za sebou uklidili jiný nepořádek, měli bychom respektovat i potřeby spoluobčanů v otázce čistoty veřejného prostoru.
Už při venčení se dá mnoho problémů předejít tím, že psa zavedeme na vhodnější místa. Jde o základní slušnost, nemyslíte?