Článek
Dnes, na Velikonoční pondělí, kdy rodiny společně tráví sváteční čas a mnozí si užívají volna a jarních tradic, přišla z Vatikánu zpráva, která hluboce zasáhla věřící po celém světě.
V době, kdy křesťané oslavují vzkříšení a naději, katolickou církev postihla bolestná ztráta, zemřel papež František, nejvyšší představitel církve a duchovní vůdce více než 1,3 miliardy katolíků.
Smutnou zprávu oznámil vatikánský camerlengo, kardinál Kevin Ferrell: „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit smrt našeho Svatého otce Františka. Dnes ráno v 7:35 římský biskup František se vrátil domů k Otci. Jeho celý život byl zasvěcen službě Pánu a jeho Církvi.“
Zatímco pro mnoho lidí je Velikonoční pondělí časem radosti a odpočinku, pro věřící se tak stalo dnem hlubokého smutku a reflexe. Kontrast mezi velikonočním veselím a zármutkem nad ztrátou milovaného duchovního vůdce je pro mnohé katolíky velmi silný.
Život zasvěcený službě
Jorge Mario Bergoglio se narodil v roce 1936 v argentinském Buenos Aires v rodině italských přistěhovalců. Jeho cesta k nejvyššímu postu katolické církve byla nečekaná a přelomová. Po rezignaci papeže Benedikta XVI. v roce 2013 se stal prvním papežem z Jižní Ameriky, prvním jezuitou na papežském stolci a prvním neevropským papežem od 8. století.
František si záměrně vybral jméno podle Františka z Assisi, světce známého svou pokorou a láskou k chudým. Tento výběr nebyl náhodný, již od počátku svého pontifikátu kladl důraz na skromnost, blízkost k obyčejným lidem a zvláštní péči o ty na okraji společnosti.
Mezinárodní mírové úsilí
Na globální scéně byl papež František respektovaným hlasem volajícím po míru. Opakovaně apeloval na ukončení konfliktů v různých částech světa. Jeho diplomatické úsilí pomohlo obnovit vztahy mezi Kubou a Spojenými státy. Historické návštěvy zemí s muslimskou většinou a setkání s představiteli jiných náboženství přispěly k mezináboženskému dialogu.
Odkaz pro budoucnost církve
Odchod papeže Františka nyní staví katolickou církev před otázku, jakým směrem se bude dále ubírat. Bude jeho nástupce pokračovat v nastoleném kurzu otevřenosti a reforem, nebo se církev vrátí ke konzervativnějšímu vedení?
Poslední požehnání věřícím
Ještě včera, na Velikonoční neděli, se papež František naposledy veřejně objevil, když ze svého kolečkového křesla požehnal věřícím shromážděným na Svatopetrském náměstí. Pro mnohé pozorovatele bylo zřejmé, že jeho zdravotní stav se v posledních týdnech výrazně zhoršil.
Přesto našel sílu pronést k věřícím svá poslední slova: „Drazí bratři a sestry, Veselé Velikonoce.“ Tradiční velikonoční poselství Urbi et Orbi za něj přečetl arcibiskup Diego Ravelli.
Nikdo z přítomných však netušil, že jeho požehnání bude posledním.
Rozloučení
Zatímco katolický svět truchlí nad ztrátou svého duchovního vůdce, Františkův odkaz milosrdenství, skromnosti a sociální spravedlnosti bude inspirovat věřící i nevěřící po celém světě ještě dlouho po jeho odchodu.
V duchu velikonočního poselství však zůstává naděje, že Františkův odkaz přinese obnovu a nový život, podobně jako velikonoční tajemství, které právě v těchto dnech křesťané oslavují.