Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Všechno je ekologické. Až na tu cestu, kterou si raději nikdo nepřipouští

Foto: Freepik

Avokádový toust je skvělá snídaně, ale je opravdu šetrná k přírodě?

Myslíte si, že žijete v souladu s přírodou a jste opravdoví ekologové? Po přečtení dnešního článku už si to možná myslet nebudete. Připravte se na trochu jiné pohledy na eko život.

Článek

Zatímco si gratulujeme k papírovému brčku a tříděnému odpadu, žijeme v nejabsurdnějším globálním kolotoči v historii lidstva. Naše ekologická snídaně procestovala víc kilometrů, než my sami za celý život.

Světoběžné jídlo a politická morálka

Ráno si připravíte tosty s avokádem, protože jste ekologicky smýšlející člověk. Avokádo z jednoho kontinentu, chléb z pšenice z druhého, olivový olej ze třetího. Vaše snídaně má výraznou uhlíkovou stopu, ale cítíte se skvěle.

Pak si dáte mandlové mléko místo kravského. Mandle z druhé strany planety, kde kvůli jejich pěstování vysychají celé oblasti. Ale hlavně, že není od místního farmáře!

V supermarketu trávíte hodinu studováním obalů, protože nechcete kupovat od určitých výrobců z politických důvodů. Místo desetiminutového nákupu děláte detektivní práci. Nakonec si koupíte bio quinoa ze země, kde místní lidé si ji už nemohou dovolit, protože ji vykupují evropští vegani. Ale aspoň to není od toho zlého kapitalisty!

Můj počítač, světový cestovatel

Píšete svůj ekologický blog na počítači, jehož součástky procestovaly víc než všichni objevitelé dohromady. Design z Ameriky, výroba v Číně, prodej v Evropě s tučnou přirážkou, protože jsme v EU.

Automobilový absurdistán

Nejlepší je automotive průmysl. Sedíte v autě vyrobeném v Česku a cítíte se hrdě, že podporujete místní ekonomiku. Motor ale vyrobili v sousední zemi, převodovka v další, čipy na jiném kontinentu.

A pak to nejlepší: některé díly aut se vyrábí u nás, nakládají se na kamiony, jedou k moři, trajektem na druhý kontinent, tam se z nich smontuje auto, to se zase pošle zpět do Evropy, aby se to mohlo prodat jako něco extra.

Celý ten kolotoč spotřebuje víc paliva než malé město, ale vy máte čisté svědomí, protože třídíte plasty.

Fast fashion rychlostí světla

Kupujete si udržitelné oblečení od značky, která propaguje ochranu přírody. Bavlna z jedné země, tkaní v druhé, barvení ve třetí, šití ve čtvrté, knoflíky z páté. Hotové oblečení letí do Evropy, kde se na něj nalepí štítek „Eco-friendly“.

Cena dopravy je vyšší než cena výroby, ale štítek říká zachraňujete planetu, takže je všechno v pořádku.

Jídlo bez hranic a politických preferencí

V supermarketu kupujete bio rajčata z jedné země, protože ta z druhé země jsou z režimu, který se vám nelíbí. Rajčata ujela tisíce kilometrů, ale hlavně, že nejsou od špatné vlády! Ale na vlastní zahradě máte jen anglický trávník, proč pěstovat vlastní zeleninu a ovoce.

Pak si koupíte fair trade banány ze země, kde je občanská válka, protože chcete podporovat spravedlivý obchod. Banány letěly přes půl světa v chladírenských kontejnerech, ale aspoň zemědělec dostal o pár centů víc.

Místo jablek z místního sadu si kupujete exotické ovoce z tropů, protože místní farmář možná volí špatnou stranu. Lepší je podpořit někoho, koho neznáte, na druhé straně planety.

Zelené investice do globálního chaosu

Máte zelený fond, který investuje do udržitelných technologií. Solární panely z jedné země (vyrobené s využitím uhelné energie), větrné elektrárny s komponenty z dvaceti různých zemí, elektroauta s bateriemi z rozvojových zemí.

Cítíte se jako zachránce planety, protože vaše peníze pracují pro budoucnost vašich dětí. Ale povídáte si večer s AI a pálíte tím velké množství energie.

Lokální podnikání v globálním světě

Otevřeli jste lokální kavárnu s místními produkty. Káva z jednoho kontinentu, cukr z druhého, mandlové mléko z dalšího. Stolky ze dřeva, které se vyrobily v Německu, ale stromy byly původně z Moravy, nádobí z ikonické prodejny ze Švédska.

Jediné skutečně místní je voda z kohoutku. Ale i ta má svůj příběh.

Tak co s tím

Žijeme v době, kdy naše ponožky procestují víc kilometrů než my, ale myslíme si, že jsme ekologičtí, protože máme fotovoltaiku na střeše. Naše jídlo obletí zeměkouli, naše oblečení projde desítkami zemí, naše technologie spojují materiály ze všech kontinentů.

Ale hlavně, že třídíme odpad a máme papírové brčko.

Je naše ekologické chování jen alibismem pro život v nejglobalizovanějším a nejvíc znečišťujícím systému v historii lidstva? Nebo si opravdu myslíme, že kompostér na zahradě vyváží uhlíkovou stopu našeho globalizovaného života?

P.S.: Tento článek napsal člověk v šatech z Asie na počítači z Ameriky. Řídí ekologické auto, které baští plyn z Ruska, oprava už jedině odjinud. Jedl přitom oříšky z Kalifornie a pil kávu z Peru. Ale třídí plasty, takže je vlastně ekolog.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz