Hlavní obsah
Práce a vzdělání

Vyrostli v iluzi, že se jim svět přizpůsobí. Dnes nezvládnou ani vstát na praxi

Foto: Freepik

Nikdo z nás nechce být přísný rodič. Jenže ve snaze dát dětem volnost někdy zapomínáme, že bez hranic to prostě nejde.

Můžeš být, čím chceš. Známky nejsou důležité. Škola není všechno. Dnešní děti vyrostly v prostředí, kde se pravidla spíš obchází, než dodržují. A pak přichází náraz, svět práce, povinností a nekompromisních očekávání, na která je nikdo nepřipravil.

Článek

Výchova dětí se v poslední době hodně změnila. Dříve byli rodiče přísnější, měli jsme jasná pravidla a očekávání. Dnes to vypadá jinak. Spousta rodičů dává dětem mnohem více volnosti. Chtějí jim dopřát svobodu, kterou sami třeba neměli, chtějí, aby jejich děti mohly být samy sebou. Je to hezká myšlenka, ale kde vlastně končí zdravá svoboda a začíná chybět to nezbytné rodičovské vedení?

Když se dobré úmysly míjí účinkem

„Můžeš být, čím chceš,“ říkáme dětem. Je to krásná myšlenka, která však bez realistického základu může napáchat více škody než užitku. Mnozí rodiče, často vyčerpaní samoživitelé, v dobré víře omlouvají špatné známky: „Nevadí, určitě vynikáš v něčem jiném.“ Propadnutí ve škole? „Komu se to někdy nestalo.“ Záškoláctví? „I my jsme za školu chodili a jsme v pohodě.“

Problém nastává, když tyto výmluvy začnou nahrazovat skutečné vedení. Dítě, které se nikdy nemuselo vypořádat s následky svých rozhodnutí, najednou stojí před realitou: špatný průměr znamená omezené možnosti vzdělání. A učňovský obor s pravidelnou praxí je najednou vnímán jako ponížení, ne jako příležitost.

Střet s realitou pracovního světa

Mladí lidé, kteří dospívají bez jasně vštípených pracovních návyků, často prožívají šok při vstupu do reálného světa práce. Učňovská praxe je nudná nebo příliš těžká. Vstávaní brzo ráno je šílené. Proč někam docházet, když si můžu napsat omluvenku sám? Protože mi na to doma řekne rodič: „Příště to nedělej, ale já nebyl/a jiná.“ Vidina kariéry youtubera nebo influencera se zdá být lákavější než řemeslo vyžadující trpělivost a odbornost.

Nedochází jim, že bez dokončeného vzdělání budou jejich možnosti výrazně omezené. Se základním vzděláním se dveře k dobře placeným pozicím neotevírají snadno. A ačkoliv existují výjimky, lidé, kteří se bez formálního vzdělání prosadili, jsou spíše výjimkami potvrzujícími pravidlo.

Rovnováha mezi svobodou a vedením

Nechci tvrdit, že všichni mladí lidé jsou líní nebo že všichni rodiče selhávají ve výchově. I naše generace hledá zdravější rovnováhu mezi prací a osobním životem, nechceme obětovat celý život práci „od nevidím do nevidím“. To je pozitivní změna, protože dbají na své fyzické i duševní zdraví.

Problém nastává, když ve snaze dopřát dětem lepší dětství, než jsme měli my, jim odebíráme potřebné hranice. Děti potřebují jak svobodu, tak jasné mantinely. Potřebují vědět, že jejich činy mají důsledky. Klíčové je, aby si sami vyzkoušeli, jak překonávat obtíže a vytrvat, i když se nedaří.

Co s tím můžeme dělat?

Pro rodiče je zásadní najít rovnováhu mezi podporou dětských snů a realistickým vedením. Ano, dítě může být čímkoliv, ale musí se naučit, že každá cesta vyžaduje úsilí. Místo omlouvání špatných známek můžeme dětem pomoci identifikovat, proč se jim nedaří, a najít cestu k zlepšení. Místo bagatelizování záškoláctví můžeme zjistit, proč dítě nechce do školy chodit, a řešit skutečný problém.

Pro příbuzné, kteří tento problém vidí, je situace složitější. Přímá konfrontace rodičů často vede jen k obraně a přehlížení problému. Možná lepší cestou je nabídnout podporu, například čas strávený s dítětem učením se, sdílením pracovních zkušeností nebo ukázáním hodnoty dlouhodobého úsilí.

Co je skutečně důležité

Nechci jen kritizovat současnou generaci mladých ani jejich rodiče. Výchova dětí se mění spolu se společností a přináší nové výzvy. Ale měli bychom si uvědomit, že příliš volná výchova bez jakýchkoliv pravidel a povinností nedává dětem skutečnou svobodu, spíše jim bere nástroje potřebné k tomu, aby ve svém životě uspěly a dokázaly se vypořádat s nevyhnutelnými překážkami.

Nejlepším darem, který můžeme dětem dát, není bezbřehá svoboda, ale rovnováha mezi podporou jejich jedinečnosti a přípravou na skutečný svět. Svět, kde úspěch většinou vyžaduje úsilí, vytrvalost a schopnost poučit se z nezdarů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz