Hlavní obsah
Bydlení a architektura

Zanechal Plzni 400 staveb. Jeho hrob i jméno však zmizely z mapy i paměti

Foto: Anonymous Unknown author, Public domain, via Wikimedia Commons

Tvář Plzně formoval stavitel, kterého nejspíš neznáte. Jeho odkaz je všude, jméno bohužel nikde.

Kráčíte Plzní, míjíte její ikony – Prazdroj, Starou synagogu, Rooseveltův most. Většinou nevíte, že za nimi stojí jediný muž. Stavitel Martin Stelzer dal městu tvář za hradbami, ale jeho jméno upadlo v zapomnění.

Článek

Představte si na chvíli Plzeň bez jejích nejvýraznějších symbolů. Bez majestátního areálu Měšťanského pivovaru, odkud se do celého světa valí to nejlepší pivo – plzeňský Prazdroj a Gambrinus.

A co malebná, historicky cenná Stará (malá) synagoga? Ta tiše vypráví příběh židovské komunity ve městě. Dále tu máme ikonický most, který dnes známe jako Rooseveltův, ale jehož původní jméno znělo Saský most. Ten denně spojuje břehy Plzně.

Všechny tyto klíčové stavby, které definují dnešní Plzeň, mají jednoho společného jmenovatele: jsou dílem vizionářského stavitele Martina Stelzera. Muže, jehož vliv na město byl tak monumentální, že se mu v podstatě dá připsat to, jak Plzeň dnes vypadá.

Více než 400 podpisů v kameni a cihel

Rozsah jeho práce je ohromující a téměř neuvěřitelný. Historici a nadšenci, jako je jeho prapravnuk Pavel Stelzer, odhalili, že je zodpovědný za výstavbu více než 400 budov po celé Plzni!

Není řeč jen o jednotlivých domech, ale o celých blocích ulic, které dodnes stojí a slouží obyvatelům města. Projděte se například ulicemi Martinskou, Goethovou či Resslovou – uvidíte, že velké části těchto historických čtvrtí nesou jeho stavební podpis.

Jeho práce nebyla jen o estetice, ale i o funkčnosti a urbanistické vizi, která formovala město pro budoucí generace. V době prudkého rozvoje Plzně dokázal tento stavitel reagovat na potřeby rostoucí průmyslové metropole a dát jí moderní, ale zároveň charakteristickou tvář.

Tragický osud a ztracený odkaz

Jak je možné, že takový velikán, který Plzni vtiskl její dnešní podobu, upadl v naprosté zapomnění? Odpověď je bohužel spletitá a částečně souvisí s temným obdobím našich dějin.

Po smrti spočinul tento významný stavitel v hrobce u zdi Mikulášského hřbitova. Místo, které mělo být jeho posledním odpočinkem a památkou pro budoucí generace.

Avšak s příchodem komunistického režimu a jeho bezohledným přístupem k historii a památkám došlo k tragické události. Při rozšiřování silnice v okolí hřbitova byla hřbitovní zeď posunuta. Následkem těchto prací zmizelo mnoho významných hrobů, mezi nimi i ten našeho stavitele. Jeho ostatky byly nenávratně ztraceny, jejich osud zůstává neznámý.

Proč ho nikdo nezná? Úmysl, nebo lhostejnost?

Je těžké říci, zda se jednalo o úmyslné smazání památky, nebo jen o brutální lhostejnost režimu k historickému dědictví. Ale výsledek je stejný: jméno muže, který stál u zrodu moderní Plzně, se vytratilo z paměti.

Jeho práce je sice všude kolem nás, ale jeho jméno nám nikdo neřekne. Možná se prostě jeho odkaz nehodil do tehdejších politických mantinelů, možná bylo jednodušší ho zapomenout. Každopádně nás o něm ve školách neučili, a to je obrovská škoda.

Tento zapomenutý plzeňský stavitel si zaslouží naši úctu a vděk. Je důležité si připomenout, že historie není jen o velkých bitvách a politických převratech, ale také o lidech, kteří svou každodenní prací a vizí utvářeli naše města a krajinu. Udělejme vše pro to, aby jméno tohoto plzeňského stavitele už nikdy neupadlo v zapomnění.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz