Článek
Stále více mladých žen propadá nezdravé závislosti na svých matkách. Berou je s sebou k lékaři, na pracovní schůzky a někdy i na rande. Partneři prchají a ony nechápou proč. Tento fenomén může vážně poškodit jejich budoucnost.
Kde se ten fenomén vzal a proč?
Současná generace mladých žen vyrůstala často v neúplných rodinách nebo v prostředí, kde matky praktikovaly úzkostnou výchovu. Mnoho matek své dcery od dětství učí, že jsou zodpovědné za jejich štěstí. Vytvářejí si tak nezdravou emocionální vazbu, která přetrvává do dospělosti.
Matky své dcery často manipulují pomocí výčitek a strachu z osamění. Mladé ženy nemají srdce jim říct „Ne“, protože to mamka měla těžké, ale i přesto jí vychovala a vytvořila krásné vzpomínky. A je jí tím dlužna a má jí to teď oplácet.
Mají podobný problém i muži?
Zatímco u mužů se tento jev nazývá „mamánek“ a je společností často zesměšňován, u žen bývá přehlížen nebo dokonce považován za normální. Muži mají tendenci zůstávat u matek z pohodlnosti a úspory peněz, ženy spíše z pocitu zodpovědnosti a viny.
Důsledky jsou však podobné, neschopnost navázat zdravý partnerský vztah a převzít zodpovědnost za vlastní život. A bohužel matka v této roli také selže.
Je nějaké řešení?
Klíčové je uvědomění si problému a aktivní práce na změně:
- Stanovení jasných hranic v čase stráveném s matkou
- Budování vlastních zájmů a přátelství
- Podpora matky v rozvíjení vlastního života
- Vyhledání odborné pomoci (individuální nebo rodinná terapie)
- Otevřená komunikace s partnery o této situaci
Je důležité pochopit, že zdravý vztah s matkou neznamená být s ní neustále. Naopak, skutečná láska podporuje samostatnost a osobní růst. I když to matku bolí, pokud jí na dítěti záleží, dá mu svobodu.
Jak se tomu dá předcházet?
Prevence začíná už v dětství. Rodiče by měli:
- Podporovat samostatnost dětí od raného věku
- Učit dcery zdravým vztahovým hranicím
- Vést k zodpovědnosti za vlastní štěstí
- Ukazovat příklad vyváženého partnerského vztahu
- Nechat děti dělat vlastní rozhodnutí a nést jejich důsledky
Anketa
Nejlepší prevencí je výchova k samostatnosti a zdravému sebevědomí. Matky by měly mít vlastní život a zájmy, aby se nestaly závislými na životě svých dcer. A hlavně nedělat z mužů zrůdy, jak má poté mladá žena věřit opačnému pohlaví.
Osobně jsem měla štěstí, že nás rodiče učili nejen samostatnosti, ale také finanční gramotnosti. Ale o tom zas někdy příště.