Článek
Nejprve trochu té vědy. Odběr je prováděný pomocí speciálního přístroje, kdy se z krve dárce odebere jen plazma a červené a bílé krvinky a krevní destičky jsou vráceny dárci zpět neboli do speciálního přístroje je odebrána vaše krev, ze které je následně oddělena plazma od krvinek a minerálů. Ty jsou pak společně s fyziologickým roztokem navráceny do vašeho krevního oběhu. Krevní plazmu tvoří z 90% voda. Bílkoviny obsažené v plazmě chrání před infekcemi a zajišťují i srážlivost krve. Naše tělo si plazmu dokáže znovu vyrobit, v laboratoři to ale ještě nejde. Odebraná plazma se využívá při zástavě krvácení nebo při léčbě popálenin a také jsou z ní vyráběny životně důležité léky. Plazma je stále nenahraditelná, proto je dárcovství plazmy tak důležité a potřebné.
Při každé návštěvě odběru plazmy jste vždy pod lékařským dohledem, můžete být tedy klidní, kdyby se vám náhodou udělalo nevolno či nastaly nějaké zdravotní komplikace. Vždy je po ruce milý a odborný personál, ať už to jsou zdravotní sestry či zdravotní bratři a lékaři.
Pokud se chystáte na odběr krevní plazmy, den před odběrem a v den odběru je nejlepší zvýšit příjem tekutin na dva až tři litry, jíst lehkou netučnou stravu a pořádně se najíst. Mně osobně se osvědčilo doporučení lékaře před vůbec prvním odběrem, a to, krajíc chleba namazaný džemem nebo ovoce, zelenina.
Má osobní zkušenost s darováním plazmy je naprosto jedinečná. Před prvním odběrem jsem byla značně nervózní, protože člověk neví, co ho čeká. Absolvovala jsem skoro dvouhodinovou lékařskou prohlídku, a to jen proto, že nejdelší čas zabral výčet a popis mých kérek. Jelikož jsem tatérka, tak jich mám na sobě požehnaně a paní doktorka se pěkně zapotila, než všechny jednotlivě popsala a zaznamenala. Což musí být. Pak už jsem si sedla do odběrového křesla a sestřička mi napíchla žílu a bylo.
Celý odběr trval asi 40 minut, což bylo fajn. Musela jsem alespoň dva až tři dny před samotným odběrem upravit jídelníček, protože nesmíte jíst žádné tuky. Takže jsem nasadila trošku přísnější režim, ovoce, zelenina, kuřecí maso ano, ale připravené ve vlastní šťávě nebo vývar zeleninový s kuřecím masem, do toho chleba s džemem, jablka, okurky, pomeranče, hodně pít, samozřejmě se vyhnout alkoholu, což u mne není problém, protože jsem abstinent.
Pak už se jen těším a jsem zvědavá, jakou barvu má plazma bude mít, je to vždy pro mne dobrodružství a také vidím, kdy jsem trošku zhřešila například zmrzlinou, to pak plazma je mírně zakalená a já sama sobě spílám. Mám tenké žíly, jsem takový malý diblík a sestřičky mají někdy problém mi žílu vůbec trefit, mrška jim uhýbá před jehlou. Stalo se jim párkrát, že napíchli a pod kůží a ne a ne tu žílu trefit. Tak jsem sama řekla, ať ji nechají na pokoji, že holt tělo si řeklo, že tentokrát prostě nevydá ani kapku a hotovo.
Vždy se snažím, aby z toho sestřičky nebyly špatné, což občas jsou, ale snažím se je vždy rozesmát a uklidnit, že se vlastně nic neděje a tak to prostě má a mělo být. Personál mne už velmi dobře zná a nedávno mi řekli, že si předem o mne střihají, kdo mne bude napichovat a kdo se tedy do žíly trefí. Docela mne to rozesmálo, jsem spíše tišší a nenápadný človíček, nejsem ráda středem pozornosti a tak mne to zaskočilo. Netušila jsem, že tam jsem tak známá. Ale je to milé, protože si tam připadám jako v blízké rodině. Povídáme si už i o životě a přitom sestry kmitají a pořád mají co dělat.
Připravují další odběrová křesla na nové dárce, uklízí po dárcích, kteří odešli, obdivuji všechny, jak to zvládají s úsměvem na tváři. Občas jim tam přinesu nějakou drobnost pro radost a nešetřím poděkováním, když odcházím. Jsem si vědoma toho, že je to práce, která je prospěšná dalším lidem a pacientům a zaslouží si tedy všichni obdiv a poděkování.
Děkuji všem, kdo tuto práci vykonávají a také děkuji všem, kteří plazmu pravidelně darují a mohou ji vůbec darovat. Protože krevní plazmu nemůžete darovat, pokud se dlouhodobě léčíte s některými nemocemi nebo se potýkáte s akutním onemocněním či alergií. Pokud jste po operaci nebo máte za sebou čerstvé tetování nebo piercing, pak vás na odběr nevezmou, musíte počkat pár měsíců. A můžete ji darovat, pokud je vám 18 - 60 let (výjimečně do 65 let). Samozřejmě musíte být zdraví.
Přeji z celého srdce všem, aby při odběrech krevní plazmy měli také tak nádherný pocit jako mívám vždy já, a to radost z toho, že někomu dalšímu vaše plazma pomůže. A také, že nejste na tomto světě přeci jen zbyteční a vaše tělo je zázrak a jako takový může pomáhat dál.
https://www.jsmekocky.cz/clanek/redakce/zajimavosti/co-je-krevni-plazma-jak-probiha-jeji-odber
https://plazma.plus/jak-probiha-odber-plazmy/