Článek
Tato novodobá invaze děsí zákonodárce a další pomazané hlavy napříč Bruselem a EU. Zemědělci ze zemí EU se rozhodli vzít rozhodování o své budoucnosti do svých rukou. Jak se zdá, tak nátlakové metody jim zbyly po letech prohlížení a státní šikany jako poslední možnost. A letošní eurovolby jim znamenitě hrají do karet.
První výsledky se dostavily. V Bruselu šokovaní europoslanci, snad poprvé tváří tvář svým potenciálním voličům, poté co byli donuceni pochodovat uličkami hanby mezi traktory, neschválili mandát pro předsedkyni Evropské komise k jednání o další liberalizaci zemědělské politiky EU.
Na tuto zvedající se vlnu naskočili i čeští zemědělci. Vzali to z gruntu a rozhodli se zablokovat Prahu. K organizaci celé výpravy používají sociální sítě, dali dohromady koordinátory, celá akce je precizně naplánována. Zřejmě si i naši poslanci a poslankyně užijí hnůj na své vyleštěné obuvi.
Nebezpečí přímého kontaktu s protestujícími probudilo z dvouletého spánku v první řadě ministra zemědělství a celý jeho aparát, Agrární komoru včetně jejího předsedy a v neposlední řadě i média.
Boj na mediální frontě proti sedlácké invazi si vzal za svůj server Forum 24 a povolal do akce největšího a asi i jediného odborníka na pěstování zelených rostlin ve své redakci, J. X. Doležala.
Výše jmenovaný se do práce pustil s vysokým nasazením. Nejprve si v článku z 10. 2. 2024 „Chucpe revoluce: vidláci všech zemí se spojili“ vzal na mušku příjmy zemědělců napříč EU. Tak jsme se dozvěděli, že německý zemědělec má průměr CZK brutto 68.125,-, francouzský CZK brutto 63.250,- a na závěr si nechal české. Tady se věnoval tématu podrobněji, dovolím si přesnou citaci: „Platové rozpětí zaměstnanců v Zemědělství a potravinářství je standardně v rozmezí od 21 713 Kč do 50 932 Kč (skutečné platy mohou být ještě vyšší). Chovatel, ošetřovatel zvířat: 21 896–40 110 Kč, dojič: 22 769–42 991 Kč, zemědělský technik: 24 208–48 365 Kč, zemědělský technolog: 30 734–68 435 Kč.“ Trochu na mě při čtení zavanul duch legendárního Jakešova projevu z Červeného Hrádku. Kolik že to brala ta milá holka, Hanka Zagorová?
Chápu J. X. Doležalův údiv a možnou závist nad možnou výší čeledínova příjmu. Nakonec nic mu nebrání hodit notebook do žita a věnovat se nové kariéře. Pokud se smíří s faktem, že bude pracovat 365 dnů v roce, tyto dny bude trávit převážně v kravíně a vstávat před slepice a uléhat po nich, tak je pro tu práci ten pravý. Možná by ho při střetu s dobytkem, hnojem, vidlemi, lopatou a dalšími nástroji přešel kádrovácký pud a rozdmýchávání nenávisti proti takto pracujícím lidem. A poznal by, že pracovat dennodenně bez víkendů, s pracovní dobou od nevidím do nevidím, to vše za CZK 21.896 - 40.110,- hrubého není zase až takové terno.
Jako další terč si vybral blogera a propagátora protestu pana Daniela Sterzika, řečeného Vidlák. Dva dny po prvním článku spatřil světlo světa druhý, ještě zajímavější, „Dezinformátor Vidlák pracoval pro Agrofert. Babiše pravidelně hájil.“ Vskutku skandální odhalení Vidlákovy profesní minulosti. O to skandálnější, protože se dotyčný svou profesní minulostí a blogerskou činností nijak netají.
Jako vidle z obou článků J. X. Doležala trčí hlavně snaha relativizovat, ostouzet a zasévat pochyby. Možná svoji roli hraje i závist při pohledu na počet Vidlákových sledujících nebo výši čeledínského platu, kdo ví. Proč se zabývat skutečnými cíli, motivací a důvody protestu zemědělců, udělat vyvážený a nestranný článek. Lepší je oprášit myšlení a rétoriku „Ztroskotanců a samozvanců“ (Rudé právo 12. 1. 1977, autor monogram RP).
Chucpe, pane Doležale.