Hlavní obsah
Lidé a společnost

Karel Gott v metru

Foto: archív Ivan Rössler, autor není znám

S Karlem Gottem za časů Novy

Myslíte, že jel Karel Gott někdy metrem?

Článek

Už nevím, co to bylo za knihu. Ale byl její křest a kmotrem byl Karel Gott. Prozradil, že si její začátek v zákulisí přečetl a knihu pochválil. Potěšený autor mu ji podepsal a daroval. Karel Gott poděkoval a prohlásil: „Já si ji dočtu v metru.“

Později jsme se pozdravili a Karel řekl: „To byl dobrý fór, že si ji dočtu v metru“. Pochopil jsem, že jeho představa, jak jede metrem, mu přišla zábavná. Byl jsem přesvědčen, že metrem do té doby nikdy nejel.

A přesto jsem ho jednou v metru zažil. Byli jsme spolu v Moskvě, kde Karel měl nějaký koncert a já měl to štěstí, že jsem byl součásti doprovodu. Akci tehdy organizoval Jan Nekola a jeho Žofín. Seznámil jsem se tam s Petrem Vítkem, který pravidelně léta do Prahy z Austrálie. Mnoha umělcům, včetně Karla Gotta, zorganizoval turné po Austrálii a udělal tak radost svým australským krajanům.

Takže jsme v Moskvě a jdeme s Karlem Gottem a Petrem Vítkem na procházku. No, procházka. Taxíkem jsme z Českého domu, kde jsme bydleli, dojeli na Rudé náměstí, kde jsme se v dolní části před muzeem vyfotografovali s carem Mikolášem, Leninem a Karlem Marxem.

Foto: archív Ivan Rössler, autor není znám

Na Rudém náměstí, vedle Lenina je Petr Vítek

Karel pak prohlásil, že chce navštívit nějaké typicky ruské tržiště. Namítal jsem, že už žádné nejsou. Karel odporoval: „Jsou a já mám adresu. Dostal jsem ji od číšníka v Českém domě“. A objednal taxi. Když jsme dorazili na místo, tržiště tam sice bylo, ale nic ruského na něm nebylo. Typický bleší trh. Karel potlačil zklamání a začal pátrat po nějakém taxíku.

Ale té části Moskvy, kde jsme se nacházeli, žádné taxíky nebyly. Měl jsem mapu Moskvy a našel jsem nedalekou stanici metra. A tak Karel jel, nejspíš poprvé a naposledy, metrem. A docela si to užíval. Cestující Karla poznali, a tak se náš umělec celou cestu podepisoval. Když jsme vystoupili, Karel řekl: „Když jsme neviděli ruské tržiště, rád bych navštívil nějakou typicky ruskou restauraci“.

A protože jsem s něčím takovým počítal, měl jsem informaci, kterou mi dal šéf Českého domu v Moskvě Miloš Jaro, a tak jsme se ocitli opět před muzeem, kde jsme se fotili, protože v tomto muzeu je typicky ruská restaurace. Konec dobrý, vše dobré.

Na cestu metrem s Karlem Gottem rád vzpomínám.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít publikovat svůj obsah. To nejlepší se může zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz