Článek
Přebytek potravin, přílišná konzumace cukrů a následná nadváha, se stala strašákem dnešní doby. Spolknout pilulku a čekat na zázrak? To rozhodně není řešením.
Lékaři a především vědci, se ale nenechají jen tak snadno odradit a znovu sáhli po přírodních zdrojích. Černý bez se možná brzy stane afrodiziakem na přebytečná kila.
Klinická studie vedená Washingtonskou státní univerzitou uvádí, že bezová šťáva může být účinným nástrojem pro regulaci hmotnosti a motorem zdravého metabolismu.
V USA je černý bez exotickým keřem
Ano, bez není v USA běžným keřem, jako je tom u nás v Evropě. Možná právě proto sáhli po jeho účincích. A zašli dokonce až tak daleko, že po několika testech si požádali o patent!
A zatím co my Češi, užíváme bezový květ na imunitu a nachlazení a okolo bobulí chodíme oklikou, jako by vůbec neexistovaly, američtí vědci sáhli právě po nich.
Vědci uvádí, že pití 34 dkg bezové šťávy denně po dobu jednoho týdne vytváří pozitivní změny v mikrobiomu střev. Bez navíc zlepšuje toleranci glukózy.
Malá, tmavě fialová bobule rostoucí na keřích, pochází z Evropy. Jako léčivka se běžně užívá k podpoře imunity. Vědci testovali účinky černého bezu na metabolismus v kontrolované klinické studii. Účinky bezu testovali na 18 dospělých jedincích bojujících s nadváhou.
Testy s dobrovolníky s nadváhou
Dvě skupiny rozdělené po devíti účastnících, konzumovali buď bezovou šťávu nebo placebo s podobným zbarvením a příchutí. Obě šťávy byly speciálně připravené v laboratoři Food Innovation Lab, která je součástí Státní univerzity v Severní Karolíně. Podmínkou testování bylo zachování standardní stravy.
Následné testy ukázaly, že konzumace černého bezu lidem zvýšila množství prospěšných bakterií ve střevech a účinně snížila obsah baterií škodlivých.
Zdravý střevní mikroorganismus je nezbytnou součástí pro vstřebávání živin. A ty jsou důležitou součástí pro podporu fyzické ho a duševního zdraví.
Kromě pozitivních změn ve střevech došlo také ke zlepšení metabolických funkcí. Výsledky ukázaly, že bezová šťáva snížila hladinu glukózy v krvi účastníků v průměru o 24 %. Testy jasně prokázaly zvýšenou schopnost těla zpracovat cukry po konzumaci sacharidů. Výsledky také ukázaly 9% pokles hladiny inzulínu.
Testy také ukázaly, že šťáva z černého bezu zlepšuje tělesnou schopnost spalovat tuky. Konzumace bezové šťávy vykazovalo v testech zvýšenou oxidaci tuků. Neboli odbourávání mastných kyselin po jídle s vysokým obsahem sacharidů a během cvičení.
Můžou za to antokyany
Vědci připisují tyto účinky bezu vysoké koncentraci antokyanů. Rostlinných bioaktivních sloučenin. Ty mají řadu zdravotních výhod. Včetně protizánětlivých, antidiabetických a antimikrobiálních účinků.
„Jídlo je lék a věda tuto lidovou moudrost dohání,“ řekl Solverson. „Tato studie přispívá k rostoucímu množství důkazů, že černý bez, který se po staletí používá jako lidový lék, má četné přínosy pro metabolické i prebiotické zdraví.“
Jiné bobule obsahují antokyany, ale typicky v nižších koncentracích. Člověk by musel zkonzumovat čtyři šálky ostružin denně, aby dosáhl stejné dávky antokyanů obsažené v 6 uncích bezové šťávy, řekl Solverson.
Vědci požádali o dočasný patent na používání bioaktivních složek amerického černého bezu pro regulaci hmotnosti a zdraví střev prostřednictvím doplňků nebo jiných aplikací.
Zdroj: EurekAlert