Hlavní obsah
Aktuální dění

Co si lidé myslí o stávce filozofických fakult

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: VitVit, CC BY-SA 4.0
24. 3. 11:15

Pořád si někdo z děkanů myslí, že „stávka“ 28. 3. je dobrý nápad? Pak by si měli přečíst tohle.

Článek

„Stávka“ humanitních vědců je nedomyšlený nápad. Práce nás humanitních vědců není podobná profesím, které mohou chvilkovým přerušením činnosti upozornit na svou užitečnost. Jednodenní „stávka“ jen utvrdí veřejnost v názoru, že humanitní vědy jsou zbytečné a humanitní vědci nic nedělají. Navíc přichází v době krize, kdy byla ohlášená zpomalená valorizace důchodů, takže to veřejnost bude brát jako projev nesolidarity.

Humanitní vědy jsou něco jako nástroje smyslového vnímání, oči taky nevyrobí nic k jídlu, ale neobejdeme se bez nich…. My humanitní vědci si ale musíme přiznat, že mezi námi je čím dál víc těch, kteří vnímání spíš blokují. Jsou to levicoví extrémisté, kteří si z institucí humanitních věd udělali základny, kde mohou za státní peníze vyvíjet svou politickou činnost, aniž by je kdo volil. (Slačálek, Stöckelová, Spurný, Pullmann…) Takoví lidé odtrhávají veřejnost od reality, působí spíš jako škůdci, kteří v oku postupně zužují zorné pole, až oko nakonec oslepne úplně.

Naopak pracujícím empirickým vědcům se v současném systému daří čím dál hůř, dlouhodobým neřešením problémů jsou postupně odsouváni od zdrojů peněz na výzkum, od pracovních míst, při formálním hodnocení vědy hrozí degradace či zánik celých pracovišť či časopisů. Rozhodně by se humanitní vědy neměly hodnotit podle pravidel přírodních věd, GAČR by měl dodržovat aspoň vlastní pravidla, aby nebyl tak chaotický a nestabilní v rozhodování a stát by neměl každou chvíli měnit pravidla pro ranking vědeckých časopisů. České humanitní vědy potřebují stabilní prostředí, aby si mohly vytvořit časopisy mezinárodní úrovně a pomoci tak reprezentovat český názor na mezinárodní úrovni. Nepředvídatelná politika státu (a přírodovědců) nám však neustále podtrhává nohy. Chránit se měla v první řadě možnost vědecky pracovat, teprve pak se mělo žádat víc peněz pro pracovníky.

Víc peněz ano, ale za práci, pro vědecké pracovníky. Víte dobře, že mezi humanitními vědci jsou i bezskrupulózní mnohoobročníci, kteří bez ostychu berou od státu dva i tři platy za sinekury na několika institucích. (v minulosti např. politolog Pavel Barša) Někteří z oněch extrémistických levicových politiků, které jsem zmínil, jsou řetězovými žadateli o granty GAČRu, které dostávají dřív, než dokončí předchozí… (Stöckelová, Frankl, Čapková…) To jsou projevy chamtivosti, ne nouze.

Chápu, že adresátem „stávky“ není veřejnost, ale státní úředníci. Ale přeci jen nemůžete ignorovat, jak moc „stávka“ poškodí obraz humanitních věd v očích veřejnosti. Uvědomujete si, jak špatně vnímají lidé plánovaný protest? Minulý týden jsem si dal čas a shromáždil jsem pro vás, vážení kolegové a kolegyně, pár ohlasů pod článkem o chystané stávce. Z ohlasů zjistíte, že vyprovokoval dokonce volání po „říznutí“ do VŠ a dotazy ohledně další existence humanitních oborů… Tohle chcete stávkou dokázat?

Ohlasy veřejnosti

Vladimír Kovář „Nespokojení vysokoškolští učitelé z filozofických fakult (FF) vyhlásí stávku, pokud vláda do 28. března adekvátně nezareaguje na jejich požadavky.“

To je rozumné, už se nemusí vracet.

Jiří Barcha V ten samý okamžik, jak akademici vstoupí do stávky, se v naší zemi NIC nestane. Snad jen poklesne spotřeba elektrické energie v budovách vysokých škol, protože nebudou zapnuty kávovary a světla na WC.

Tom Brož Jak může stávkovat někdo, kdo vůbec nic nedělá?

Dalibor Hudecek Akademici, kteri ve svych radach maji Sevciky a jim podobne, nemaji narok na slusny pristup k nim. Jsou hanbou naseho skolstvi.

Vlastimil Budík Tak filozofové, sociologové, genderisté, politologové, kulturní antropologové a další humanitární pilíře státu budou stávkovat?!

To ovšem otřese naší ekonomikou a celou společností!

A tady ohlasy čtenářů, kteří začali volat po rušení a omezování filozofických fakult..

Josef Trojan … ale rozhodně si nenechám pro sebe, že je čas do VŠ říznout a platit studium jen těm, které stát potřebuje a ti, kteří něco studovat něco jiného, ať si to platí sami

Daniel Kroner Společnost potřebuje matfyzáky, mediky, strojaře, ajťáky, elektrotechniky,…ne filosofy, za kterýma není vidět žádná práce.

Milan Daníček Díky, milí akademici, že se jako „lepšolidi“ připojujete k akcím „dezolátů“, tedy zoufalců. Zeptejte se sami sebe, koho jste volili.

Jan Švejda Je treba propustit 200 tis statnich zamestnancu a celou tu akademickou mafii roztrelit.

Franta Vopršálek Školství je třeba odstátnit. Na volném trhu si každý pedagog vydělá přesně tolik, kolik si zaslouží.

A takhle vypadá ohlas veřejnosti na stávku, která zapomíná, že v první řadě měla chtít podmínky pro práci, a pak teprve peníze.

František Bláha Ať si klidně stávkují třebas rok. Mám pocit, že to nebude vůbec nikomu vadit. Zaměstnanci těchto zbytečných škol můžou jít klidně na pracák, třebas jim tam nabídnou něco lepšího než zamořovat tento stát absolventy zcela nepotřebných a nepoužitelných oborů.

Tomáš Veselý Prosím stávkujte a klidně roky. Dále zavřete filozofické fakulty. Myslím, že méně absolventů FF bude jenom ku prospěchu.

A další ohlas těch, kteří vnímají nevhodné načasování v době zpomalené valorizace

Jaroslav Jakub Pokud sebere peníze jedné skupině,třeba důchodcům,nemůže zvýhodňovat jiné skupiny žadatelů o prachy.Samozřejmě vyjma parlamentu a soudců,to jsou nadlidé,tam samozřejmě naplnit koryta až po vrch.

A část veřejnosti mylně věří, že anarchisti v humanitních institucích jsou na straně Fialovy vlády. Vždyť v A2larm „politolog“ Ondřej Slačálek (FFUK) vyzýval nevolit ODS, po volbách 2021 chtěli soudruzi z A2larm podíl na moci za to, že údajně vybojovali Babišův pád. (V redakci A2larm je akademička Veronika Pehe z ÚSD AVČR, týdeník A2 vydává akademik Jiří Růžička z FÚ AVČR) Ve výsledku bude stávkou poškozena současná demokratická vláda.

Milan Novak Zajímavé požadavky akademiků, zejména z humanitních oborů. Úroveň vysokoškolského vzdělání je zoufalá, ac vystudovani „fialovi“ politologové, zorganizováním protibabisovske koalice se úspěšně prolhali až do vlady tohoto Absurdististanu - České republiky.

Jan Hradil To je neuvěřitelné co si ty prasata dovolují! Tak nejdříve většina volí tu pětižumpu Spolu teď společně s úderkou Nerudovou podpořili a volili Pávka, ještě před týdnem by všichni zvedli ruku pro ubrání peněz důchodcům a ejhle! Najednou jim vadí jejich plat: To víte, že jo! Nic jak se Vám nelíbí můžete jít dělat do kaufu nikdo Vás tam nedrži

A zde ohlasy lidí, u kterých stávka vyvolala otázky po hospodaření humanitních vědců. To tito čtenáři netuší, že členem NERVu, který navrhoval úspory na úkor důchodců, jsou hned dva učitelé z FSV UK, tedy jedné ze tří (!!!) filozofických fakult Univerzity Karlovy (Petr Janský, Libor Dušek). Kolik filozofických fakult UK potřebuje?

Marie Novotná Podfinancované sociálně vědní obory ? Proč asi? Všimli jste si prosím, kolik odborníků sociologů nebo sociálních pracovníků či vůbec odborníků na sociální politiku a sociální péči jsme slyšeli a viděli v přípravné fázi stávajícího sociálně - důchodového experimentu a přelomového rozhodování o dávkách ze sociálního důchodového pojištění?

Radek Czyž ať stávkují, darmožrouti pak nebudou mít ani na chleba, jinak ať zveřejní kolik peněz jimm jde na investice,provoz a na platy. Školy se neměly nikdy lépe jak nyní a nějaké šetření když je kasa v mínusu je nezajímá, a to jsou ti vzdělanci kteří nás mají učit za ty platy, když si ani neumí spočítat že na dluh se to dlouhodobě vymstí !!!! Jinak kdo není rodilý čech si zkrátka studium zaplatí !!!

Josef Líbal Zmrazit platy!

Změňte taktiku, dokud je čas!

Pokud má v úterý přijít protest, nemělo se tomu říkat stávka, mělo se to jinak podat. Bohužel tato otázka se nechala v rukou novinářů, kteří zamlčeli, že někde půjde jen o symbolický hodinový protest. Přesto mě děsí, co se bude dít v Praze, kde bude za své zájmy protestovat silně zadlužená FFUK. Kolik desítek milionů činí její dluh? Veřejné informace jsem k tomu nenašel. A pokud si někdo myslí, že nyní je postoj veřejnosti lepší, tak z článku z 22. 3. 2023 cituji jeden ohlas:

Oldřich Popelák To je ta solidarnost v přímém přenosu. Že se bere jiným? V pořádku. Ale tohle se týká nás, a to vůbec v pořádku není a státe koukej dávat jinak budeme demonstrovat.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz