Článek
Nejdůležitější je si uvědomit, že žádná nejlepší, či dokonalá univerzální úvodní věta neexistuje. Neexistuje z prostého důvodu, že do rovnice vstupuje velká řada proměnných. Oslovení, které vyvolá úsměv v galerii, se pravděpodobně setká s rozpaky v tenisovém klubu. A naopak. Stejně tak je třeba zohledňovat situaci a osobu, jež stojí před námi.
Úvodní věty přizpůsobené situaci:
1. Přátelské oslovení:
- Začněme tím nejjednodušším - přátelským pozdravem. "Ahoj, jak se máš?" je klasickou a bezpečnou volbou. Tato úvodní věta je vhodná pro většinu běžných situací, jako jsou večírky nebo setkání s přáteli.
2. Kompliment:
- "Nemohl jsem si nepovšimnout, jak máš krásné oči. (vlasy) " Kompliment může být pěkným způsobem, jak zaujmout pozornost. To je obzvláště vhodné, když se snažíte vytvořit romantický dojem. Z toho důvodu je rozhodně lepší se pro úvodní větu vyhnout komplimentům vztahujících se k dalším částem těla.
3. Humor:
- "Víš, co mají společného tvůj telefon a já? Oba bychom měli znát tvé číslo." Vtipný přístup může uvolnit atmosféru a vytvořit příjemné prostředí pro konverzaci.
4. Společný zájem:
- "Zjistil jsem, že máme společný zájem o [něco, co víte, že máte společné]. Co třeba o tom popovídat?" Společný zájem může být výborným spojovacím bodem a může vést k hlubší konverzaci. Ideální pro zájmově specifické akce jako šachový kroužek. Zahrádkářská výstava a tak podobně.
5. Kreativní otázka:
- "Kdyby ses mohl/a teleportovat kamkoliv na světě právě teď, kam by to bylo?" Zajímavá otázka může rozproudit myšlenky a otevřít diskuzi.
6. Názor na místo setkání:
- "Toto místo je úžasné, že? Jak jsi sem přišel/a?" Pozorování okolního prostředí a položení otázky o místě setkání může být přirozeným způsobem, jak začít konverzaci.
7. Návrh aktivity:
- "Mám nápad - co kdybychom spolu dnes večer šli na [nějakou konkrétní aktivitu nebo restauraci]? Myslím, že by to mohlo být zábavné." Nabídka konkrétního návrhu na setkání ukazuje, že jste aktivní a rozhodnutí. Ovšem toto může fungovat jen v případě spontánních osob. Ovšem odvážnému štěstí přeje.
8. Šokující fakt:
- "Víš, že existuje medúza, která je téměř nesmrtelná? Co si myslíš o věčném životě."
9. Osobní údaje:
- "Mé jméno je [vaše jméno], a jsem [krátký popis o sobě]." Někdy je dobré jednoduše představit se a dát druhé osobě možnost reagovat a případně poznat vás více.
10. Upřímnost:
- "Nemám žádnou úžasnou úvodní větu. Jsem jen upřímný a rád bych tě poznal lépe." Upřímnost je vždy ceněna.
Pamatujte, že úspěch úvodní věty závisí na kontextu, situaci a osobních preferencích. Co funguje v jedné situaci, nemusí fungovat v jiné. Nejdůležitější je být autentický a respektovat druhou osobu.
Úvodní věty založené na vtipu a místu
1. Na večírku nebo společenské události: „Ahoj. Jsem tajný agent. Ty jsi můj kontakt? Řekli mi, že to bude ta nejhezčí dívka v místnosti.“
2. V kavárně nebo restauraci: „Mám rád/a tento kout kavárny. Občas si připadám, že jsem tady natolik často, že by mě měli přidělit inventární číslo a dát jmenovku na židli.“
3. Na veřejném dopravním prostředku: „Je tu vždy tak rušno, ne? Někdy si přeji, abych měl/a helikoptéru místo metra. Jaký je tvůj vysněný dopravní prostředek?“
4. Na společné události nebo koncertu: „Ahoj. Lístek na tuhle akci jsem dostal na kurzu telepatie s tím, že tě tu potkám. Jak se jmenuješ? Totiž, já jsem v té telepatii teprve začátečník, ale řekl bych, že máme společný hudební vkus.“
5. Na veřejném místě, jako parku nebo muzeu: „Kdyby tato socha mohla promluvit, co by nám asi řekla? Jak si myslíš, že by zněl její příběh?“
6. Při sportovním nebo outdoorovém zážitku: „Ahoj. Jsem mistr světa [v této disciplíně]. Můžu ti poradit? Ne? A nemohla by jsi poradit ty mě?
7. Na seznamovacím večírku nebo akci: „Doufám, že tady nebudu muset předvádět své taneční dovednosti, protože bych mohl/a způsobit lavinu.“
8. Na pracovní akci nebo konferenci: Co tě přivedlo na tuto akci? Já jsem tu kvůli občerstvení “
9. Na dovolené: "Tady je ale krásný výhled. Dá se to koupit?
10. Na sociálních sítích nebo online seznamce: "Ahoj. Mám za sebou 2 hodiny hledání dokonalé úvodní seznamovací věty. Napadá tě něco?
A nejdůležitější rada na závěr. Je na nic vymyslet dokonalou úvodní větu druhý den, kdy příležitost je již dávno pryč. V duchu generála Pattona, který řekl „Lepší dobrý plán dnes, než perfektní plán zítra“. Toto platí i pro úvodní věty. Lepší dobrá úvodní věta dnes, než dokonalá možná někdy v budoucnu.
Předcházející článek:
Seznamování - část první - Vytváření příležitostí
Následovat budou články:
Seznamování – část třetí – Jak úvodní oslovení přetavit v první schůzku?
Seznamování – část čtvrtá – První schůzka
Těšíme se na Vás příště.
Vaše
www.harmoniemind.cz